Środa
17.10.2018
nr 290 (4826 )
ISSN 1734-6827
Otwarta trybuna
MYŚLIWI W NIEPODLEGŁEJ autor: BartOn
30 września z Kamionki do Kozłówki przeszedł marsz niepodległości, gdzie odsłonięto odrestaurowany pomnik postawiony w 10 rocznicę upamiętnienia odzyskania przez Polskę wolności, który Zamoyscy postawili w 1928 roku. Odsłonięcia dokonała Jadwiga Inka Zamoyska, córka ostatnich właścicieli majątku w Kozłówce. Tego dnia w miejscowym kościele została odprawiona msza w intencji Ojczyzny. Po jej zakończeniu mieszkańcy gminy, w asyście pocztów sztandarowych Straży pożarnych, szkół, Kół łowieckich oraz grup rekonstrukcyjnych i orkiestry dętej udali się w uroczystym biało - czerwonym pochodzie do Kozłówki. W wydarzenie aktywnie włączyło się Koło Łowieckie 33 LIS Lubartów, organizując poczęstunek myśliwską grochówką oraz pieczonym dzikiem.

Współorganizatorem było także Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, to na jego terenie odbył się niepodległościowy piknik, na którym wystąpili uczniowie Zespołu Szkół w Kamionce oraz grupy rekonstrukcyjne i odbył się pokaz ułańskiej sprawności w posługiwaniu się bronią podczas jazdy konnej. Gości powitały postaci z epoki, m.in. hrabiego Konstantego Zamoyskiego i Józefa Piłsudskiego.

Wydarzenie było okazją do wręczenia odznaczeń nadanych przez Prezydenta R.P. Andrzeja Dudę. Brązowymi Krzyżami Zasługi odznaczeni zostali Prezes Koła 33 Lis Lech Benet i Łowczy Sławomir Dudziak, obaj zostali docenieni za zasługi dla lokalnej społeczności.

Darz Bór Jacek Bednarski
zdjęcia Marcin Kusyk