Piątek
17.10.2014
nr 290 (3365 )
ISSN 1734-6827
Dziennik na gorąco
Zmiany w ustawie łowieckiej, cz.1 autor: Redakcja "Łowiecki"
Czasopismo Brać Łowiecka wspólnie ze szkołą wyższą Wszechnica Polska zorganizowały dyskusję nt. "Co dalej z polskim łowiectwem? Bezpośrednie i pośrednie konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego". Chodziło oczywiście o wyrok Trybunału Konstytucyjnego uznającego za niekonstytucyjne zapisy ustawy 'Prawo łowieckie', pozbawiające właścicieli nieruchomości, znajdujących się w obszarze obwodu łowieckiego, wpływu na wykonywanie polowania na ich gruncie.

Do udziału w dyskusji zaproszono senatorów i posłów z komisji Ochrony Środowiska, Ministerstwo Ochrony Środowiska, Polski Związek Łowiecki, specjalistów prawa łowieckiego oraz wszystkich tych, którzy aktywnie włączali się w problematykę prawnych aspektów wykonywania polowania, w tym redakcję dziennika "Łowiecki". Z naszej strony postanowiliśmy nagrywać dyskusje na video, żeby przedstawić ją w naszej TV.Łowiecki wszystkim zainteresowanym myśliwym i nie tylko.

Spotkanie odbyło się 9 października br. w siedzibie Wszechnicy Polskiej w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Moderatorem dyskusji był radca prawny Witold Daniłowicz, myśliwy i wspólnik zarządzający kancelarii prawnej DJBW w Warszawie. Już na sali obrad kazało się, że Ministerstwo Środowiska i DGLP nie potrafiły wytypować nikogo do dyskusji, ograniczając się do przysłania swoich obserwatorów. Nie było żadnego posła ani nikogo z Kancelarii Prezydenta. Za to PZŁ po prostu ośmieszył się, jak to często w jego wykonaniu bywa, przysyłając do organizatorów pismo, w którym tłumaczył nieobecność swoich przedstawicieli tym, że biorą oni udział w pracach komisji parlamentarnych pracujących nad zmianami do ustawy w związku z wyrokiem TK, choć żadna komisja Sejmu czy Senatu nie odbywała dotychczas, tak jak i nie odbywała też w dniu 9 października, żadnego posiedzenia, na którym omawiany byłby jakikolwiek projekt zmian w prawie łowieckim.

Przybyli za to senatorowie Stanisław Gorczyca, Stanisław Hodorowicz i Jarosław Lasecki, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz, dr Roman Stec i mec. Miłosz Kościelniak-Marszał oraz kilkudziesięcioosobowa grupa zainteresowanych tematem dyskusji, w tym redaktor naczelny dziennika "Łowiecki" Piotr Gawlicki.

Sprawozdanie filmowe z dyskusji podzieliliśmy na dwie części. W pierwszej zobaczyć i posłuchać można wystąpień między innymi Miłosza Marszała, Stanisława Gorczycy, Wiktora Szmulewicza i Romana Steca. W drugiej, którą przedstawimy jutro będzie m.in. wypowiedź naszego redaktora naczelnego.