Poniedziałek
17.07.2006
nr 198 (0351 )
ISSN 1734-6827
Prawo w pytaniach
Pytanie:
ORD był bezpośrednim świadkiem poważnego przewinienia łowieckiego dokonanego przez łowczego koła.Od tego czasu upłynął już ponad rok i tej sprawie ORD nie nadaje biegu. Część członków koła posiadająca bezpośrednie dowody przewinienia łowczego chce dokonać stosownego powiadomienia o przewinieniu łowczego i o zaniechaniu jakichkolwiek działań w tej sprawie przez ORD.Do kogo powinni skierować powiadomienie i stosowne dowody?
Odpowiedzi udzielił Piotr Gawlicki:
Sama obecność ORD przy dokonaniu przewinienia łowieckiego nie stanowi z mocy prawa, że ma on wszcząć postępowanie, chociaż etyka łowiecka i morale ORD, które powinny być wzorem dla innych, powinny mu nakazać wszczęcie postępowania z własnej inicjatywy. Widać miał poowody, aby postępania nie rozpoczynać. Może np. przewinienia nie dostrzegł, choć inne osoby były przekonane, że o przewinieniu wie.

Zarząd koła, czy każdy inny członek PZŁ, który był świadkiem popełnienia przewinienia łowieckiego, może zgłosić do ZO lub ORD zaistnienie przewinienia łowieckiego. Należy oczywiście podać w zgłoszeniu wszystkie okoliczności i ewentualnie wnioski dowodowe, które przewinienia potwierdzą. Dopiero na takie wystąpienie rzecznik musi zareagować, wszczynając lub odmawiając wszczecia postępowania. Od jego decyzji służy odwołanie do sądu łowieckiego.