Środa
21.07.2010
nr 202 (1816 )
ISSN 1734-6827
Redaktorzy piszą
Flisowe prostowanie prostego autor: Stanisław Pawluk
Okręgowa Rada Łowiecka w Lublinie opublikowała sprostowanie, do informacji o masowym przekraczaniu odstrzałów zapisanych w planach łowieckich w kołach województwa lubelskiego. Tak się składa, że los zwierzyny drobnej, zwłaszcza zajęcy, jest moim „konikiem” i wokół przekraczania planów łowieckich udało mi się zebrać spory zasób informacji. Sięgnąłem także do akt postępowań w prokuratorskich prowadzonych na tą okoliczność, w wyniku czego znam niemalże każdy najdrobniejszy szczegół każdej z zakończonych spraw. Z całej tej „zajęczej afery”, której początki opisaliśmy jako pierwsi, jawi się niezbyt piękny obraz działania aktualnych działaczy PZŁ usytuowanych na wysokich stanowiskach w jego strukturze. Treść sprostowania zredagował, jak ustaliłem, doświadczony publicysty Łowca Polskiego Mariana Flis, przewodniczący ZO PZŁ w Lublinie i podpisał prezes ORŁ Henryk Chwaliński, poświadczając nieprawdę, bo ORŁ w Lublinie sprostowaniem tym nie zajmowała się. Koledze Chwalińskiemu przypomnę, że w kodeksie karnym jest art. 271, zabraniający świadomego poświadczania nieprawdy. Po przeczytaniu tego sprostowania przedstawię moje skromne stanowisko w sprawie.

więcej>>
Strzelectwo
 Zawody w Połczynie ...
 Savage 25 LV-T , 22...
 Krotoszyn Puchar H ...
 Śrucinki
 MPP
 18.07 Lądek Zdrój
 Puchar Wojewody Lub...
 ile pkt na mistrza?
 Krzysiek Szober Mis...
 Kurs instruktora/sę...
Przepisy kulinarne
 Nalewka morelowa.
 Czarna porzeczka
Przegląd artykułów z poprzedniego tygodnia12.07.2010 - 18.07.2010
Redaktorzy pisząWtorek 13.07.2010
Kto jest godzień członkostwa w kole autor: Stanisław Pawluk
Trudno jest nie przyjąć do koła stażysty, który wzorowo wypełniał swoje obowiązki na stażu i to nie przez rok, ale przez lata dziecięce i młodzieńcze, szczególnie jak to już trzecie pokolenie myśliwych tego koła, a dziadek jest nadal członkiem koła. Ojciec przestał być członkiem koła, bo nie zapłacił o czasie należności za pobraną na użytek własny tusze i nie chciał zapłacić lichwiarskich odsetek w wysokości 50% wartości za 30 dni zwłoki. Pomijam już zagadnienie, jak zobowiązanie cywilno-prawne zapłaty za tuszę uznane zostało w Kole Łowieckim nr 18 pod nazwą „Bialskie Towarzystwo Myśliwskie”, jako opłata uchwalona przez WZ, bo to nie temat niniejszego artykułu. Skoncentujmy się na synu, który po egzaminach łowieckich stanął przed obliczem prezesa Ryszarda Mączyńskiego.

Co usłyszał mogą wysłuchać również czytelnicy dziennika "Łowiecki".

więcej>>

Redaktorzy pisząCzwartek 15.07.2010
Jak musi się zreformować PZŁ autor: Piotr Gawlicki
Coraz powszechniej podnoszą się głosy o konieczności reformowania PZŁ, który zamknięty w strukturach i zasadach rodem z socjalistycznej Polski Ludowej, nie przystaje do współczesnych warunków, jakim w wolnej Polsce kierują się stowarzyszenia. Dla jednych konieczność zmian jest oczywista, choć zmian tych nie definiują, a drudzy mają tylko jedną receptę: zlikwidować PZŁ. Inni albo się nad zmianami zastanawiają, albo nie wiedzą, co proponować, albo po prostu jest im to obojętne. Ja też mam swoje przemyślenia, podbudowane przeszło 40-letnim stażem i aktywnym doświadczeniem łowieckim oraz obserwacją działania organów okręgowych i krajowych PZŁ, a w szczególności postawami działaczy tych organów.

Jako członek Polskiego Związku Łowieckiego mam prawo krytykować jego działanie, struktury oraz statut i postawy działaczy, bo skończyły się czasy obowiązku trzymania "mordy w kubeł" i wolność wypowiedzi stała się normą demokratycznego państwa prawnego (choć dla znaczącej części działaczy PZŁ jest to nie do zaakceptowania), ale daleki jestem od likwidowania tej organizacji, co zagrożeni ewentualnymi zmianami starają się mi imputować. To, że zdecydowana większość działaczy PZŁ tego nie rozumie i widzi w każdych proponowanych zmianach zagrożenie dla swojej pozycji w Związku, nie jest już moim zmartwieniem, tylko ich samych. Polski Związek Łowiecki musi się zreformować, jeżeli chce przetrwać, a zbierają się nad nim ciemne chmury. Nie pomogą już układy ludzi byłego aparatu władzy i służb bezpieczeństwa PRL, zajmujących kierownicze pozycje w Zrzeszeniu z politykami, którzy dotychczas byli przychylni i wdzięczni za kosze z przysmakami z dziczyzny oraz za imprezy z wyszynkiem w ustronnych zakątkach Rzeczpospolitej. Łowiectwo stało się wstydliwym zajęciem, którego dobrego obrazu w społeczeństwie organa PZŁ nie potrafiły stworzyć, a nawet utrzymać tego, który istniał jeszcze kilka lat temu. Zdając sobie sprawę z tej sytuacji, postanowiłem podzielić się w tym artykule swoimi uwagami i opiniami na temat koniecznych zmian w Zrzeszeniu.
więcej>>

Moje polowanieŚroda 14.07.2010
Dzik autor: Adrianooo
Widoczny na zdjęciu dzik nie jest pierwszy, z jakim się spotkałem. Moja łowiecka droga i szlak dziczego wędrowania skrzyżowały się po raz pierwszy pod koniec września 2005 roku. Przebieg wydarzeń kształtował się następująco...

Będąc myśliwym z dwumiesięcznym stażem wielokrotnie wychodziłem ze swoją „kochanką”, moją dwunastką, na spacery i zasiadki. Nie mogę nazwać tego polowaniem, ponieważ czas spędzany w łowisku był zbyt krótki, zaledwie 2-3 h. Większość wolnego czasu poświęcałem córce Amelii. Już wtedy, w wieku 18 miesięcy, potrafiła odróżnić kaczkę od bażanta, lisa od tchórza, dzika od jelenia. Wspólnie czytaliśmy „Łowca Polskiego”, a ja tłumacząc jej fotografie zwierząt, próbowałem zasiać ziarenko łowieckiego bakcyla, no bo „czym skorupka za młodu nasiąknie...” Już wtedy byłem z mojej córy, może przyszłej Diany, bardzo dumny.
więcej>>

Moje polowanieWtorek 13.07.2010
Pierwszy kozioł autor: cezetka527
Od początku maja wraz z ojcem jeździłem po łowisku upatrując jakiegoś ciekawego kozła. W całym łowisku aż roiło się od przeróżnych koziołków, od których można było dostać oczopląsu. Po kilku wyjazdach znaleźliśmy sporo całkiem ciekawych kozłów, którym warto się było przyjrzeć bliżej. Kolejne wyjazdy i skrupulatne notowanie formy poroża przybliżonego wieku kozła oraz godziny i miejsca wyjścia pozwoliły nam na opracowanie pewnego grafiku i rozplanowania następnych wyjazdów. Mijały kolejne dni maja a 11 zbliżał się nieustannie dużymi krokami.

Nigdy nie zapomnę dnia, w którym pozyskałem swojego pierwszego kozła. Umówiłem się wtedy z ojcem na poranny wyjazd w łowisko za kozłem. Ojciec powiedział, że przyjedzie o 4:00 i już na wstępie zaskoczył mnie do tego stopnia, że pomyślałem, że to chyba żart, bo kto mnie obudzi o tej godzinie, a wiem od żony, że nawet wybuch bomby atomowej nie jest mnie w stanie obudzić. Spać poszedłem około 23:00 a sen był na tyle nerwowy, że budziłem się co chwilę i spoglądałem nerwowo na zegarek. Wstałem na minutę przed budzikiem i cichutko udałem się do szafy po sztucer. Po 5 minutach byłem gotowy i nerwowo patrzyłem na zegarek myśląc: co jest? zaspał czy co? Wtem widzę jak ojciec stoi na schodach i sprawdza dokumenty.

więcej>>

Moje polowaniePoniedziałek 12.07.2010
Polowanie jak z bajki autor: Adrianooo
29.08.09 r.
Jest godzina 4.30 a ja wyjeżdżam po pierwszego w życiu kozła, wyszukanego wczorajszego dnia. O 5-tej wchodzę na ambonę, 2 wdechy i zaczynam lustrować pole. Z prawej strony na górce żeruje łania z cielakiem, nieopodal kilka saren, a wśród nich mój kozioł. Przed amboną, tuż za dołkiem z trzcinowiskiem widzę snopki, których wczoraj nie było. Chwila, to dziki. Liczę, raz, dwa... locha i sześć warchlaków. Locha pod całoroczną ochroną, a warchlaków 12-15 kg szkoda. Pozostaje tylko obserwacja. Po ok. 20 min dziki wchodzą w trzcinowisko kierując się w stronę ambony. Po kilku minutach, nie dalej niż 30 m od ambony, wychodzi warchlak.
więcej>>

Wydawca i adres redakcji:
P&H Limited Sp. z o.o.
ul Meissnera 1
80-462 Gdańsk
NIP 585-00-00-791
Sąd Rejonowy w Gdańsku
Wydz. XVI Gospodarczy
KRS: 0000229167
Kap. zakł. 51 500PLN
tel: (058) 340-93-98
Redaktor naczelny:
Piotr Gawlicki
piotr.gawlicki@lowiecki.pl
Miejsce i data wydania:
Gdańsk, 21.07.2010
Numer wydania:
202 (1816 )
ISSN 1734-6827
Hyde Park Corner
 LECH POZNAŃ - INTER B...
 Złowieszczy atak sarny
 ceny
 Kostrzyn nad Odrą i o...
 kochają nas
 Połczyn - Zdrój
 Kiedy kolej na PZŁ?
 Witam szanowne grono!
 Rejestracja broni w G...
 topinambur;kidy posad...
 Zrzuta powodzianom
 WaJa,Leszek Kowalski
 Brodnica i okolice
 Dwa narody na polskie...
 USTAWA O LASACH
 Chciał słonia, ustrze...
Nota redakcyjna
Autorzy wszystkich tekstów wpisywanych na strony www.lowiecki.pl i do dziennik.lowiecki.pl wyrażają przez fakt dokonania wpisu zgodę, na publikowanie tych tekstów w dzienniku Łowiecki, przy czym Redakcja zastrzega sobie prawo do skrótów i zmian w tekście. Większe zmiany w materiałach redakcyjnych, opowiadanich i dowcipach przekaże autorom do samodzielnego wykonania.

Dziennik Łowiecki można otrzymywać również w wersji drukowanej poprzez prenumeratę. Warunki prenumeraty do czasu zebrania odpowiedniej liczby prenumeratorów, żeby móc druk wykonywać w drukarni, są następujące:
 • wysyłka 5 razy w tygodniu w dni robocze - opłata 31.00 zł. tygodniowo + VAT;
 • wysyłka 1 raz w tygodniu w poniedziałek - opłata 23.00 zł. tygodniowo + VAT;
 • wysyłka co 4 tygodnie w poniedziałek - opłata 21.50 zł. tygodniowo + VAT.
  Nekrologi od osób fizycznych są bezpłatene. Nekrologi od kół łowieckich i innych osób prawnych podlegają opłacie w kwocie 98,36 zł. + VAT.
 • Ogłoszenia
  Brak nowych ogłoszeń w tym wydaniu
  Komentarze czytelników
  ... do felietonów
  14:27 Łupur21Reasumując - trafiony zatopiony! Zastanawia mnie, co w tej sprawie powiedzą na www.lowiecki.pl: kol. jurek123, kol. azil, kol. szunaj, kol. kokosz ( ajwa ) i inni zwolennicy praworządności i etyki łowieckiej ;) Tytuł:
  Flisowe prostowanie prostego
  15:15 lelek_nowyNaiwny! Wiadomo co powiedzą. To samo co jest w sprostowaniu.Tytuł:
  Flisowe prostowanie prostego
  16:16 gekonWpis usunięty administracyjnie. Przyczyna: post o negatywnym wydźwięku personalnym wobec innego uczestnika forum.Tytuł:
  Flisowe prostowanie prostego
  16:31 szunaj(....................Usumięte przez Redakcję - post bez związku z tematem ..................) Na nowym, myśliwskim portalu (Usunięte przez redakcję - reklama.......... wyszukałem to: Jak musi się zreformować PZŁ 5 dni, 5 godzin temu www.lowiecki.pl/felietony/tekst.php?id=240 Do redaktora naczelnego dziennika lowiecki.pl Przeczytałem ten tekst w ramach lektury wakacyjnej ( fantastyka z dozą trilera politycznego a może nawet horroru). Przyznam, że poczułem się urażony ciągłym przytaczaniem PRL i identyfikowaniem Związku Łowiectwa Polskiego z organizacjami typu PZPR. Jestem członkiem Związku od wielu lat, dlatego, uważam, że obrażając PZŁ obraża Pan wszystkich jego członków, w tym także mnie osobiście. Dlaczego tak ochoczo nie rozpisuje się Pan o lobby właścicieli ziemskich ,którzy zabiegają o stworzenie prywatnych obwodów, bądź stowarzyszeń mogących polować na tych terenach (jak dla mnie to jedno i to samo). A tylko wysoka pozycja społeczna i majątkowa dopuści Cię do tak zacnego grona. Życzyłbym sobie i wszystkim myśliwym, by osoby związane z mediami starały się raczej promować łowiectwo w środkach masowego przekazu, a nie zabiegały o drukowanie kolejnych paszkwil uderzających w PZŁ (ostatni artykuły w mediach) gdyż w mojej ocenie artykuły te nie przyczynią się raczej do poszerzenia grona zwolenników łowiectwa. Nie chodzi mi o to, by zamykać usta osobom zauważającym uchybienia w działalności związanej z łowiectwem, gdyż pewne zmiany dokonywane na zasadzie ewolucji z pewnością są potrzebne, jednak krwawa rewolucja i wymachiwanie szablą, jaką były ostatnie artykuły to moim zdaniem istna głupota, niesłużąca żadnemu myśliwemu. Darz Bór Ciekawy jestem odpowiedzi kolegi Gawlickiego. DB Gerard Gieleciński ................(Usunięto przez redakcję - reklama..........) Tytuł:
  Jak musi się zreformować PZŁ
  21:48 temidaszunaj 1989>PZŁ=PZPR:ORMOxUB+SB+TW/OZI-(DZIAŁACZ PZŁ)=TOWARZYSZ93%Tytuł:
  Jak musi się zreformować PZŁ
  więcej>>
  Prawo w pytaniach
  Pytanie:
  Czy jeśli koło przyjmie na staż, staż zaliczy a kandydat złoży pozytywnie egzamin to czy koło musi przyjąć go na członka? Dodatkowo jeśli wpisowe do koła to 10 składek na PZŁ to czy koło może wymagać pewnej części np. 50 % zaraz po przyjęciu na staż i resztę po przyjęciu na członka.
  Odpowiedź:
  Przyjęcie na staż nie gwarantuje przyjęcia na członka koła. Uchwałę o przyjęciu do koła można podjąć tylko wobec osoby, która jest już członkiem PZŁ i która złożyła deklarację oraz wpłaciła wpisowe. Pobieranie jakichkolwiek wpłat od stażystów, w tym również jakieś części przyszłego wpisowego, jest absolutnie niedopuszczalne.
  ARCHIWUM
  DZIENNIK
  Redaktorzy
     Felietony
     Reportaże
     Wywiady
     Sprawozdania
  Opowiadania
     Polowania
     Opowiadania
  Otwarta trybuna
  Humor
  PORTAL
  Naczelny
  Forum
     Problemy
     Hyde Park
     Akcesoria
     Strzelectwo
     Psy
     Kuchnia
  Prawo
     Pytania
     Ustawa
     Statut
  Strzelectwo
     Prawo
     Ciekawostki
     Szkolenie
     Zarządzenia PZŁ
     Przystrzelanie
     Strzelnice
     Konkurencje
     Wawrzyny
     Liga strzelecka
     Amunicja
     Optyka
     Arch. wyników
     Terminarze
  Polowania
     Król 2008
     Król 2007
     Król 2006
     Król 2005
     Król 2004
     Król 2003
  Imprezy
     Ciechanowiec '08
     Mirosławice '08
     Mirosławice '07
     Nowogard '07
     Sieraków W. '06
     Mirosławice '06
     Osie '06
     Sarnowice '05
     Wojcieszyce
     Sobótka
     Glinki
  Tradycja
     Zwyczaje
     Sygnały
     Mundur
     Cer. sztandar.
     Filatelistyka
     Falerystyka
  Ogłoszenia
     Broń
     Optyka
     Psy
  Aukcje
  Galeria
  Pogoda
  Księżyc
  Kulinaria
  Kynologia
  Szukaj
  Mapa
  Wiedza i edukacja
   Las Olsztyn
   USTAWIANA DEMOKRACJA?...
   Dwie porady prawne, d...
   czy można przenieść z...
   ZALAŁO CAŁE OBWODY???
   Wykonywanie polowania...
   Jak to jest z tymi ku...
   Czy polowanie z broni...
   OŚRODEK ZDYCHANIA ZWI...
   Język łowiecki
  Myśliwskie akcesoria
   sztucer Antonio Zoli
   Sztucer Mannlicher Cl...
   Zmiana bębnów w lunec...
   zaiss
   Jaki śrut na lisa
   Samurai LPG - znów pr...
   DELTA OPTICAL TITANI...
   WINCHESTER SELECT SPO...
   Na każdy sezon własno...
   Przeróbka drylinga - ...
   wabienie jeleni
   Lornetka, którą wybra...
   NIKON MONARCH 2,5-10X...
   Optyka firmy Burris
   Poszukuję elementu tu...
   Pole widzenia luneta ...
   Winchester SX3
   Luneta PANTA 1,5-6 x ...
   Strzelanie kaczek
   przeróbka dubeltówki ...
   Zmiana koloru osady l...
   Nieśmiertelny ZKK 600...
   CZ-USA
   noże Tlima
   CZ-SPORTING
  Psy myśliwskie
   instrukcja do Innot...
   Szukam Jaga
   szkolenie czeskiego...
   Szczepienia - prośb...
   Piątek zły początek
   Czekoladka
   Spotkanie właścicie...
   AGK na dziku-filmik
  Dyskusje problemowe
   W jakim kierunku mogłyb...
   KOMISJE STRZELECKIE
  Dzisiejsze wpisy na forum
  www.lowiecki.pl
  Nowe zdjęcia w galeriach
  więcej>>
  05-06-04 14:42
  rysioh
  14-07-10 00:15
  rbanas1100
  31-05-10 23:17
  Urtica
  20-07-10 13:54
  Sławek Duch
  20-07-10 13:42
  anathema
  30-07-06 10:30
  Mateusz93