Poniedziałek
02.08.2010
nr 214 (1828 )
ISSN 1734-6827
Przepisy kulinarne
 Spiryt
 Co to za grzyb?
 Ogórki a la Leszek ...
Wiedza i edukacja
 Uprawy kukurydzy.
 USTAWIANA DEMOKRACJA ...
 ŁAMIGŁÓWKA statutowo-...
 BŁ 11/2005
 badanie metodą wytraw...
 CZY WAŻNE WYBORY?
 RYSZARD MĄCZYŃSKI- gr...
 Już za 20 dni zaczyna...
 Żyto kępkowe
 Kryteria odstrzału ro...
 użyczenie broni
 Czy aby na pewno tylk...
 Czy można uchylić tak...
 Czy PZŁ staje się sto...
 Nieletni kłusownik - ...
 Jak to jest z tymi ku...
Przegląd artykułów z poprzedniego tygodnia25.07.2010 - 31.07.2010
Redaktorzy pisząPoniedziałek 26.07.2010
Byłem delegatem na zjazd w Gdańsku autor: Piotr Gawlicki
Jak czytelnicy dziennika i portalu "Łowiecki" wiedzą, kolejny już raz byłem delegatem na Okręgowy Zjazd PZŁ w Gdańsku. W tym roku miejscem Zjazdu była Gdynia, gdzie delegaci spotkali się w niedzielę 18 lipca, w sali kina "Grom" na Oksywiu, kilkadziesiąt metrów od bramy wjazdowej do Portu Wojennego. Po fali upałów, zakończonej ulewnym deszczem i burzą w sobotę, w niedziele było już czym oddychać, a wygodna sala pozwalała obradować w dobrych warunkach. Rozpoczęcie Zjazdu planowano na godzinę 10:00 i tak też go rozpoczęto sygnałem "Za zbiórkę" granym przez Zespół Muzyki Myśliwskiej „Hubertus”. Następnie "Darz Bór" i wprowadzenie sztandaru ORŁ w Gdańsku. Sztandar ZO PZŁ w Gdańsku już stał na scenie obok stołu dla prezydium.

Wszyscy delegaci otrzymali wcześniej sprawozdania ustępujących organów okręgowych oraz projekty porządku i regulaminu obrad, skąd było wiadomo, że Zjazd otworzy prezes ustępującej ORŁ Marek Gorski i tak się stało. Powitał wszystkich, w tym gości wymieniając ich z imienia i nazwiska. Z organów krajowych PZŁ na zjazd przyjechał Główny Rzecznik Dyscyplinarny Tadeusz Andrzejczak oraz kier. działu prawnego ZG Marcin Pasternak. Następnym punktem obrad miało być przyjęcie przez Zjazd porządku obrad, ale prezes ORŁ zarządził, że głos zabiorą teraz goście, a nie będą już potem występować. Przyznam, że była to racjonalna decyzja, bo po wystąpieniach wszystkich gości Zjazdowi pozostawały tylko działania merytoryczne i wystąpienia gości nie przerywały potem obrad, co na poprzednich zjazdach było raczej irytujące. Po dłuższych lub krótszych wystąpieniach m.in. przedstawiciela Dyrektora RDLP, przedstawiciela Urzędu Marszałkowskiego, przedstawiciela PSŁ i kierownictwa Związku, z których najdłuższe posłanie w imieniu ZG PZŁ wygłosił GRD Tadeusz Andrzejczak, prezes ORŁ przystąpił do uchwalenia porządku obrad. Tak jak rok temu, z propozycjami do przekazanego delegatom projektu zgłosił się tylko jeden delegat, czyli ja.
więcej>>

Moje polowanieSobota 31.07.2010
Św. Hubert czuwa autor: Adrianooo
Jest końcówka kwietnia. Dzików w lesie sporo, więc postanowiłem wybrać się na łowy. Jako miejsce zasiadki wybrałem nęcisko. Tylko w tym miejscu była szansa na spotkanie z czarnym zwierzem jeszcze za dnia, a że pełnia była 2 tyg. temu, nocne polowanie nie wchodziło w grę.

Nęcisko położone było nieopodal leśniczówki, na nieużywanej drodze leśnej. Z jednej strony dołki wypełnione wodą po roztopach, nieopodal znajdował się gąszcz chaszczy, w których dziki znajdowały spokój i miejsce dziennego spoczynku.

więcej>>

ARCHIWUM
DZIENNIK
Redaktorzy
   Felietony
   Reportaże
   Wywiady
   Sprawozdania
Opowiadania
   Polowania
   Opowiadania
Otwarta trybuna
Humor
PORTAL
Naczelny
Forum
   Problemy
   Hyde Park
   Akcesoria
   Strzelectwo
   Psy
   Kuchnia
Prawo
   Pytania
   Ustawa
   Statut
Strzelectwo
   Prawo
   Ciekawostki
   Szkolenie
   Zarządzenia PZŁ
   Przystrzelanie
   Strzelnice
   Konkurencje
   Wawrzyny
   Liga strzelecka
   Amunicja
   Optyka
   Arch. wyników
   Terminarze
Polowania
   Król 2008
   Król 2007
   Król 2006
   Król 2005
   Król 2004
   Król 2003
Imprezy
   Ciechanowiec '08
   Mirosławice '08
   Mirosławice '07
   Nowogard '07
   Sieraków W. '06
   Mirosławice '06
   Osie '06
   Sarnowice '05
   Wojcieszyce
   Sobótka
   Glinki
Tradycja
   Zwyczaje
   Sygnały
   Mundur
   Cer. sztandar.
   Filatelistyka
   Falerystyka
Ogłoszenia
   Broń
   Optyka
   Psy
Aukcje
Galeria
Pogoda
Księżyc
Kulinaria
Kynologia
Szukaj
Mapa
Redaktorzy piszą
Dwa stracone lata autor: Stanisław Pawluk
21 lipcu 2010 minęła druga rocznica powołania na stanowisko komendanta Państwowej Straży Łowieckiej w Lublinie Stefana Kowalewskiego. Powołany bez spełniania warunków określonych w ustawie, od pierwszych dni wzbudził wątpliwości co do przydatności na tym stanowisku. Nie posiadający żadnego doświadczenia w pracy na stanowiskach w administracji państwowej, bez obycia prawnego, z jedynym doświadczeniem w handlu paliwami i obsługą dystrybutora, rencista z grupą inwalidzką - ostro przystąpił do wykazania się jakim jest „szeryfem”.

W jaki sposób został powołany komendant PSŁ opisaliśmy w dwóch kolejnych artykułach Jak to z komendantem PSŁ było. Spodziewałem się, że po otrzymaniu uwag krytycznych komendant doceni trud i koszty jakie wyłożyło państwo, rękami komendy wojewódzkiej w Lublinie, aby zalegalizować braki w spełnianiu ustawowych wymogów przy jego powołaniu, weźmie sobie do serca konieczność zadbania o dobre imię swoich politycznych sponsorów z PSL, dzięki którym dostał stanowisko, którego normalną drogą awansu i bez „układów” z posłem PSL Janem Łopatą nigdy by nie dostał i skupiając się mocno na podnoszeniu swoich nikłych kwalifikacji pokaże, że dokona choć odrobinę czegoś dobrego. Myślę więc, że dwa lata monitorowania pracy komendanta jest wystarczającą okazją do zaprezentowania jego dokonań.

więcej>>
Komentarze czytelników
... do felietonów
20:26 szunajNastepny przyklad brukowego dziennikarstwa. 90 procent to wyssane z palca, nie sprawdzone i potwierdzone informacje i plotki podworkowe. Do czego prowadzi "sumienne", "obiektywne" i "rzetelne" pisanie "najnowszych wiadomosci" widzielismy w artykule o mysliwym polujacym na slonie w Afryce. W tej "bombie" nie bylo nic prawdy. To samo widze tutaj. Dziwi mnie tylko, ze kolega Gawlicki jako wydawca, wlasciciel i cenzor tego portalu zezwala na publikowanie takich bzdur. Tytuł:
Dwa stracone lata
20:59 azilszunaj! Przeczytałem tylko komentarz :-) Ten "gatunek" elegancko nazywa się "bulwarówka" i tutaj dodam "lubelska". Za encyklopedią cytuję: "skierowane są do szerokich rzesz mało wykształconej ludności, dlatego też zawarte w nich informacje często przesycone są tanią sensacją..." Szkoda czasu.... bełkot i „błotna żenada”. W tym "klimacie" dobrze rozwijają się kaczeńce,wiązówka błotna,krwawnica pospolita itp.:-)))Tytuł:
Dwa stracone lata
21:30 lelek_nowyAzil, skąd taka determinacja w obronie urzędnika, który niczego nie dokonał w ciągu 2 lat. Daj choć jeden przykład "taniej sensacji" w artykule. Co byłoby sensacją "nie tanią", w opisie braku jakiegokolwiek sukcesu? Szunaj, ciebie o nic nie pytam, bo grasz tylko z jednej płyty. Jak Jarek.Tytuł:
Dwa stracone lata
więcej>>
Myśliwskie akcesoria
 ursa czy isover?
 Długość lufy 30-06???
 Nowa kniejówka w kali...
 kniejówka BO 802
 Łuk myśliwski
 Powłoki Meostara
 Mannlicher pro hunter...
 Balistyka winchestera...
 Samuraj...
 Iż-27 EM 1C Nickel
 Wabik BUTTOLO
 suzuki vitara
 CZ 550 FS
 Jaki śrut na lisa
 Na każdy sezon własno...
 Pojemnosc w MP153
Nowe zdjęcia w galeriach
więcej>>
23-04-10 23:17
Rajmund Raczyński
31-07-10 20:50
wadera1979
29-06-10 15:45
koziol-wrc
02-08-10 08:04
ARGO-3006
02-08-10 08:19
rajski5
08-11-04 20:03
M.Jastrzębski
Strzelectwo
 OLSZTYN GUTKOWO
 Wyniki Liga III War...
 Nowy Rekord Ligi
 x-bolt
 XXVIII Turniej Strz...
 broń
 ile pkt na mistrza?
Wydawca i adres redakcji:
P&H Limited Sp. z o.o.
ul Meissnera 1
80-462 Gdańsk
NIP 585-00-00-791
Sąd Rejonowy w Gdańsku
Wydz. XVI Gospodarczy
KRS: 0000229167
Kap. zakł. 51 500PLN
tel: (058) 340-93-98
Redaktor naczelny:
Piotr Gawlicki
piotr.gawlicki@lowiecki.pl
Miejsce i data wydania:
Gdańsk, 02.08.2010
Numer wydania:
214 (1828 )
ISSN 1734-6827
Dyskusje problemowe
 ZA ZASŁUGI na niwie (al...
 Myśliwy drugiego gatunk...
 Nowe składy osobowe ORŁ
Nota redakcyjna
Autorzy wszystkich tekstów wpisywanych na strony www.lowiecki.pl i do dziennik.lowiecki.pl wyrażają przez fakt dokonania wpisu zgodę, na publikowanie tych tekstów w dzienniku Łowiecki, przy czym Redakcja zastrzega sobie prawo do skrótów i zmian w tekście. Większe zmiany w materiałach redakcyjnych, opowiadanich i dowcipach przekaże autorom do samodzielnego wykonania.

Dziennik Łowiecki można otrzymywać również w wersji drukowanej poprzez prenumeratę. Warunki prenumeraty do czasu zebrania odpowiedniej liczby prenumeratorów, żeby móc druk wykonywać w drukarni, są następujące:
 • wysyłka 5 razy w tygodniu w dni robocze - opłata 31.00 zł. tygodniowo + VAT;
 • wysyłka 1 raz w tygodniu w poniedziałek - opłata 23.00 zł. tygodniowo + VAT;
 • wysyłka co 4 tygodnie w poniedziałek - opłata 21.50 zł. tygodniowo + VAT.
  Nekrologi od osób fizycznych są bezpłatene. Nekrologi od kół łowieckich i innych osób prawnych podlegają opłacie w kwocie 98,36 zł. + VAT.
 • Opowiadanie
  Chłopiec. autor: mikesz
  Dziwnie ubrany szczupły mężczyzna szedł środkiem polany. Wyglądał niczym zjawa. Stara kurtka w kolorze khaki, takie same stare spodnie, stóptuty i zawiązana flanelowa apaszka na szyi zdradzały wędrowca lub jakiegoś pustelnika. Mocno naciągnięty na oczy kapelusz nie zachęcał aby spojrzeć mu w oczy. Jednak kapelusz zakładał po to aby chronić wzrok przed silnym wrześniowym porannym słońcem. Tak samo jak jego ubiór, miał być funkcjonalny a nie szpanerski. Dziwna postać miała przewieszony przez szyję aparat a na ramieniu oparty krótki statyw z kamerą. To jednak można było wyczytać dopiero z bliska. Nieznajomy odstraszał raczej swoim wyglądem a szare oczy nie zachęcały do rozmowy. Stara blizna na nosie świadczyła o "mocnej" niegdyś bójce i psuła zupełnie twarz nieznajomego. Jednak ta postać miała w duszy swoiste ciepło a na ustach gościł uśmiech. Zarezerwowany niestety tylko dla bliskich...

  więcej>>
  Psy myśliwskie
   Książka o jagach
   Szczeniak Jagdterri...
   Zagineła suczka Mał...
   Panel ogrodzeniowy
   Czapka z lisa
   Suczka w typie GP d...
   Łajkarze-co tam u W...
  Hyde Park Corner
   LUBELSKA "zaraza" idz...
   Czy ktoś pisze wiersz...
   Czy Byki już wytarły?
   Świnoujscie :) Wypocz...
   troche inaczej o pows...
   Leczniczy wpływ lasu
   Szukam
   DLA FOTORAFÓW PRZYRODY
   żubr
   Marta nie wie ze tatu...
   potrzebana olszyna do...
   Koniec corridy!!!
   Natura 2000 i chłopi
   Apel do Alette !
   Dla Alette na ochłodę...
  Dzisiejsze wpisy na forum
  www.lowiecki.pl
  Ogłoszenia
  Brak nowych ogłoszeń w tym wydaniu
  Prawo w pytaniach
  Pytanie:
  Kandydat po zdaniu egzaminu uzyskał pozwolenie na broń i opłacił składki członka PZŁ lecz z braku odpowiednich środków nie zakupił broni, a został przyjęty do koła w którym odbywał staż w grudniu 2008 r. i nie polował w tym sezonie. Nie płacił składki członkowskiej w kole. Czy w takiej sytuacji jako skarbnik mam prawo go wykazać w ŁOW-1 jako członka tego koła?
  Odpowiedź:
  Jak został przyjęty, to jest pełnoprawnym członkiem koła, niezależnie, czy ma broń, czy jej nie ma i w Łow-1 musi byc uwzględniony.

  To, że nie płacił składek za zgodą koła, nie ma znaczenia, bo koło ma prawo zwalniać ze składek swoich członków.