Niedziela
03.07.2011
nr 184 (2163 )
ISSN 1734-6827
Ogłoszenia
Brak nowych ogłoszeń w tym wydaniu
Wydawca i adres redakcji:
P&H Limited Sp. z o.o.
ul Meissnera 1
80-462 Gdańsk
NIP 585-00-00-791
Sąd Rejonowy w Gdańsku
Wydz. XVI Gospodarczy
KRS: 0000229167
Kap. zakł. 51 500PLN
tel: (058) 340-93-98
Redaktor naczelny:
Piotr Gawlicki
piotr.gawlicki@lowiecki.pl
Miejsce i data wydania:
Gdańsk, 03.07.2011
Numer wydania:
184 (2163 )
ISSN 1734-6827
Nota redakcyjna
Autorzy wszystkich tekstów wpisywanych na strony www.lowiecki.pl i do dziennik.lowiecki.pl wyrażają przez fakt dokonania wpisu zgodę, na publikowanie tych tekstów w dzienniku Łowiecki, przy czym Redakcja zastrzega sobie prawo do skrótów i zmian w tekście. Większe zmiany w materiałach redakcyjnych, opowiadanich i dowcipach przekaże autorom do samodzielnego wykonania.

Dziennik Łowiecki można otrzymywać również w wersji drukowanej poprzez prenumeratę. Warunki prenumeraty do czasu zebrania odpowiedniej liczby prenumeratorów, żeby móc druk wykonywać w drukarni, są następujące:
 • wysyłka 5 razy w tygodniu w dni robocze - opłata 31.00 zł. tygodniowo + VAT;
 • wysyłka 1 raz w tygodniu w poniedziałek - opłata 23.00 zł. tygodniowo + VAT;
 • wysyłka co 4 tygodnie w poniedziałek - opłata 21.50 zł. tygodniowo + VAT.
  Nekrologi od osób fizycznych są bezpłatene. Nekrologi od kół łowieckich i innych osób prawnych podlegają opłacie w kwocie 98,36 zł. + VAT.
 • Dyskusje problemowe
   antyreklama
  Psy myśliwskie
   Klubowy konkurs na ...
   Ekspert z Polski i ...
   interpretacja wpółc...
   Podkładacze/Tropici...
   Łajka w sztuce i na...
   Umowa o podkładanie...
   Ze szpicem na dziki
   ZNACIE GO???
  Wiedza i edukacja
   Prywatne Nęcisko
   Wabienie Saren
   Zarząd druga odsłona
   Oddział Żandarmerii W...
   Wpisowe do kł.
   Norka amerykańska - p...
   NAJDURNIEJSZE UCHWAŁY
   Grodzenie pól,a polow...
  Przepisy kulinarne
   mięso w słoiku
  ARCHIWUM
  DZIENNIK
  Redaktorzy
     Felietony
     Reportaże
     Wywiady
     Sprawozdania
  Opowiadania
     Polowania
     Opowiadania
  Otwarta trybuna
  Na gorąco
  Humor
  PORTAL
  Forum
     Problemy
     Hyde Park
     Wiedza
     Akcesoria
     Strzelectwo
     Psy
     Kuchnia
  Prawo
     Pytania
     Ustawa
     Statut
  Strzelectwo
     Prawo
     Ciekawostki
     Szkolenie
     Zarządzenia PZŁ
     Przystrzelanie
     Strzelnice
     Konkurencje
     Wawrzyny
     Liga strzelecka
     Amunicja
     Optyka
     Arch. wyników
     Terminarze
  Polowania
     Król 2011
     Król 2010
     Król 2009
     Król 2008
     Król 2007
     Król 2006
     Król 2005
     Król 2004
     Król 2003
  Imprezy
     Ośno/Słubice '10
     Osie '10
     Ośno/Słubice '09
     Ciechanowiec '08
     Mirosławice '08
     Mirosławice '07
     Nowogard '07
     Sieraków W. '06
     Mirosławice '06
     Osie '06
     Sarnowice '05
     Wojcieszyce '05
     Sobótka '04
     Glinki '04
  Tradycja
     Zwyczaje
     Sygnały
     Mundur
     Cer. sztandar.
  Ogłoszenia
     Broń
     Optyka
     Psy
  Galeria
  Pogoda
  Księżyc
  Kulinaria
  Kynologia
  Szukaj
  Nowe zdjęcia w galeriach
  więcej>>
  25-07-09 12:33
  viola n
  02-07-11 23:14
  Bukiet
  06-10-09 19:01
  Czarna Perła
  18-12-10 01:27
  GABRYŚ
  26-06-11 19:22
  Terra
  Myśliwskie akcesoria
   7,62x53R
   Jaki Bok do 6000zł
   Rws ID 10,59gr czy S&...
   Co lepsze..?
   CZ 550 FS
   Lapua Mega czy S&B No...
   lornetka
   Podpowiedzcie co wiec...
   Jaka kula do 8x57, a ...
   Nóż , który nigdy się...
  Komentarze czytelników
  ... do dziennika na gorąco
  12:37 marunioSzanowny Redaktorze, jako osoba wybitnie rozeznana w dziedzinie prawa łowieckiego (i nie tylko), powinieneś zauważyć że nie ma sprzeczności między obydwoma regulacjami. Kalendarz polowań dopuszcza polowanie na np. lisa przez cały rok. Jednak dokonuje czynu zabronionego osoba która narusza art. 34 ust 4 pkt 1. ust. o ochr. zwierz. - podlega karze (do roku pozbawienia wolności). Nie bardzo rozumiem dlaczego nękasz ministerstwo takimi pytaniami. Może przejdź się do pierwszego lepszego prawnika, przedstaw problem, zapłać i uzyskaj poradę prawną. Uzyskana przez Ciebie interpretacja ustawy o ochronie zwierząt i tak nic nowego nie wniesie, bo będzie to opinia jakiegoś pracownika lub prawnika ministerstwa. W przypadku naruszenia przytoczonej normy prawnej i tak to sąd będzie oceniał. ps. jeśli chodziło Ci o prezydenta Obamę (w 4 akapicie), to należy pisać z wielkiej litery. Tytuł:
  Lisy strzelane przez cały rok
  13:17 Hupertmarunio, jesteś napastliwy, bo nie lubisz autora tego tekstu i stroisz się w piórka znawcy i recenzenta, do czego nie masz żadnej wiedzy. Gdybyś ja miał, to wiedziałbyś co to jest wykładnia autentyczna, dokonywana przez ten sam organ, który wydał niejasny przepis. Dlatego wydana przez MŚ interpretacja aktu prawnego, które to ministerstwo wydało (Rozporzadzenie) oraz tego przygotowanego w MŚ (ustawa) nie jest opinią jakiegoś pracownika lub prawnika ministerstwa, tylko obowiązującym obywateli prawem. Wykładnia autentyczna, czyli taka jaką wyda MŚ w opisywanych sprawach ma charakter obowiązujący i nie może od niej odstąpić. A gdybyś jeszcze chciał zgłębiać temat, to poczytaj co to jest wykładnia legalna, dokonywana przez organ państwowy, któremu dana sprawa została specjalnie powierzona, z reguły w konstytucji, a więc przez pewne analogie również MŚ w sprawach wydanych przez to ministerstwo rozporządzeń, choć formalnie konstutucja nie powołała takiego organu. Wykładnia legalna ma tak samo jak wykładnia autentyczna charakter obowiązujący. Nie można wykluczyć, że swoje opinie o wykładni aktów prawnych czerpiesz bezpośrednio z praktyki PZŁ, jako działacz Zrzeszenia, bo w PZŁ też nie słyszeli o wykładni autentycznej, informując członków (http://www.lowiecki.pl/felietony/tekst.php?id=165), że publikowane w oficjalnym organie Związku interpretacje prawa dokonane przez Dział Prawny ZG PZŁ nie są obowiązujące.Tytuł:
  Lisy strzelane przez cały rok
  13:25 marunioSzanowny Kolego, nauka prawoznawstwa wykształciła pewne postępowanie przy interpretowaniu przepisów prawa. To o czym mówisz nie ma tutaj kompletnie zastosowania. O ile w przypadku zasiedleń - ok. tutaj wykładnia autentyczna mogła pomóc, gdyż wykładnia językowa nie dawała efektu. Interpretacja przepisów ust. o ochronie zwierząt jednak nie wymaga sięgnięcia do wykładni autentycznej, a nawet sięgnięcie do niej jest błędne. Polecam zgłębienie tajników prawoznawstwa. Kolega jest prawnikiem? bo też mi się nie wydaje...Tytuł:
  Lisy strzelane przez cały rok
  13:33 HupertDalej nic nie rozumiesz, albo tylko tak udajesz. Rozporządzenie MŚ w sprawie określenia okresów polowań na zwierzęta łowne wydano już wtedy, kiedy ustawa o ochronie zwierząt zabraniająca zabijania m.in. zwierzat dziko żyjących w okresie okołoporodowym obowiązywała. Dlatego jak najbardziej właściwym jest prośba do MŚ o wykładnę autentyczną Rozporzadzenia MŚ dot. możliwości zabijania niektórych zwierząt przez cały rok, a więc również w okresie okołoporodowym, co w/w ustawa penalizuje.Tytuł:
  Lisy strzelane przez cały rok
  13:49 marunioOd kiedy to rozporządzenie może wyłączyć zakres obowiązywania ustawy? Nie ma mowy o np. lex posterior derogat legi priori albo lex specialis derogat legi generali bo tutaj jest rozporządzenie i ustawa. Już nie musisz odpowiadać na pytanie czy jesteś prawnikiem ;-)Tytuł:
  Lisy strzelane przez cały rok
  więcej>>
  Strzelectwo
   ZAWODY OKRĘGOWE KÓ...
   problem z CZ527
   magnum, a 70 mm
   REMIK BRĄZOWY NA MI...
   VI OTWARTE MISTRZOS...
  Dzisiejsze wpisy na forum
  www.lowiecki.pl
  Przegląd artykułów z poprzedniego tygodnia19.06.2011 - 25.06.2011
  Redaktorzy pisząWtorek 21.06.2011
  Nie ma wstydu w Bydgoszczy autor: Janusz Kibic
  Czytelnicy powinni pamiętać mój artykuł sprzed 10 miesięcy. Opisałem w nim, jak to działacze okręgu bydgoskiego wzięli sobie za cel odstrzelenie z PZŁ prezesa i łowczego KŁ Nr 76 „Dzik” w Sępólnie Krajeńskim. Kiedy nie udało się wyrzucić ich z PZŁ rękami OSŁ w Toruniu, wszczęli przeciwko nim następne postępowanie i już siłami własnego okręgowego sądu łowieckiego jednego wykluczono z PZŁ na 2 lata, a drugiego po prostu wyrzucono. Przypomnę, że jedynym zarzutem stawianym tym członkom zarządu koła, zawieszonym w prawach członków w pierwszym postępowaniu, było podpisanie się ich obu pod prośbą do Zarządu Okręgowego PZŁ w Bydgoszczy o przeniesienie Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia z dnia pracy, na dzień wolny od pracy. Przewinienie obu ciągle jeszcze członków zarządu koła odkrył przewodniczący Zarządu Okręgowego w Bydgoszczy mgr inż. Sylwester Domek i złożył rzecznikowi dyscyplinarnemu pismo z prośbą o ustalenie, czy podpisanie się zawieszonych pod tym prywatnym pismem, nie wyczerpuje znamion przewinienia łowieckiego.

  Jeżeli przewinienie łowieckie dostrzegł przewodniczący zarządu okręgowego, to nic dziwnego, że Okręgowy Rzecznik Dyscyplinarny Andrzej Montowski sporządził wniosek oskarżycielski, a Okręgowy Sąd Łowiecki w Bydgoszczy w składzie: Stanisław Romaniuk jako przewodniczący oraz sędziowie Włodzimierz Wasilewski i Andrzej Jabłoński, nie przesłuchując jakichkolwiek świadków zamknęli rozprawę i orzekli zawieszenie jednego i wykluczenie drugiego z PZŁ. O tym pisałem w sierpniu ubiegłego roku zapowiadając, że poinformuję jak zakończyło się postępowanie odwoławcze przed Głównym Sądem Łowieckim. W tym roku w marcu sprawa trafiła na wokandę Głównego Sądu Łowieckiego i ten wbrew oczekiwaniom działaczy bydgoskich uniewinnił obu obwinionych.
  więcej>>

  Moje polowanieSobota 25.06.2011
  Kukurydziana stołówka autor: postrzałek
  Wtorek, dzień jak każdy inny. Początek maja, pogoda fantastyczna, wszystko kwitnie, przyroda budzi się do życia. Siedząc w szkole dostaję sms: "młody, na 4 posiali kukurydzę, ja się tam zapisałem, jak byś miał ochotę to bądź u mnie o 22.00. Księżyc dziś będzie w pełni, a więc wyjdziemy później."

  więcej>>

  Moje polowaniePoniedziałek 20.06.2011
  MYŁKUS autor: cezetka527
  Wczesnym rankiem wybrałem się w teren by się rozejrzeć, co gdzie w trawie piszczy. Kiedy tak sobie jechałem samochodem, rozmyślałem o różnych dziwnych miejscach, w których już dawno nie byłem. Jest jedno takie miejsce, w które rzadko kto zagląda, bo teren nie dość, że podmokły i trudno dostępny to jeszcze w dodatku usiany podziemnymi jamami bobrów, które się zarywają i można nieźle wpaść lub złamać nogę. Nie wiem co, ale coś mnie tam ciągnęło. Pomyślałem sprawdzę sobie nęciska i jadę.
  więcej>>

  Hyde Park Corner
   Broń w filmie...
   nielegalny arsenał
   Wszystkiego najlepsze...
   KLICZKO vs HAYE
   Zmarł Kolega Andrzej ...
   Porada
   Z czym polował de Fun...
   RENT-KANT-cd3
   Sposoby zamieszczania...
   Doroczne Święto 30-06
   Leśnictwo na UWM
  Dziennik na gorąco
  Lisy strzelane przez cały rok autor: Piotr Gawlicki
  W artykule Odstrzał lisa przez cały rok z dnia 29 maja br. przekazałem czytelnikom informację Ministerstwa Środowiska, że odstrzał lisów dopuszczony jest przez cały rok kalendarzowy w obwodach, w których zasiedlenia zająca, bażanta lub kuropatwy miało miejsce nawet w jednym roku (być jednorazowe) pod warunkiem, że mieściło się w granicach 2 ostatnich lat kalendarzowych. Innymi słowy, zgodnie z interpretacją §1 ust.1 pkt 9 Rozporządzenia MŚ z dnia 16 marca 2005 r. w sprawie określenia okresów polowań na zwierzęta łowne, na lisy przez cały rok 2011 można byłoby polować w obwodach, w których choćby w jednym z lat kalendarzowych 2009 lub 2010 odbywało się zasiedlanie zająca, bażanta lub kuropatwy.

  W dyskusji na ten temat jeden z Kolegów podniósł, że kilka miesięcy wcześniej dopytywał się o to samo w Ministerstwie Środowiska i otrzymał informację inną od powyższej, bo pozwalającą domniemać, że wymagane są zasiedlenia w każdym z poprzednich 2 lat.

  więcej>>