Piątek
15.07.2011
nr 196 (2175 )
ISSN 1734-6827
Ogłoszenia
Brak nowych ogłoszeń w tym wydaniu
Przegląd artykułów z poprzedniego tygodnia03.07.2011 - 09.07.2011
Redaktorzy pisząCzwartek 07.07.2011
W Tarnobrzegu też wstydu nie mają, cz.I autor: Janusz Kibic
Z atrybutami poprzedniej epoki mamy do czynienia w Polskim Związku Łowieckim na codzień. Organa Związku oderwały się od mas członkowskich, tak samo jak PZPR oderwała się od swoich robotniczych korzeni, które w końcu same spowodowały rozgonienie tej partii. Dzisiaj, kiedy PZPR już nie ma i powinny zniknąć zasady i reguły, którymi rządził się PZŁ w latach realnego socjalizmu, grupa ludzi odsuwanych po 1989 r. ze stanowisk publicznych, ze względu na przynależność do służb reżimu komunistycznego albo z nim powiązana lub też nieudaczników, którym nic się w życiu dokonać nie udało, uwiła sobie dożywotnie gniazdka w PZŁ i doczeka tam emerytur. Na straży ich pozycji stoją przede wszystkim organa dyscyplinarne PZŁ, gotowe wiernie służyć i każdy element opozycyjny przykładnie ukarać. Jak to było w Bydgoszczy dziennik niedawno opisywał. A że nie był to odosobniony przypadek udajmy się do Tarnobrzegu, skąd zaczerpnęliśmy kolejny przykład jak to działacze posługują się organami dyscyplinarnycmi, żeby skruszyć niepokornych, a do takich zaliczono Sebastiana Tuźnika. Jednego z najbardziej znanych propagatorów łowiectwa w okręgu, organizatora lekcji łowiectwa, w tym z najmłodszymi oraz konkursów organizowanych z leśnikami.

KŁ „RYŚ” w Nowej Dębie, okręg tarnobrzeski mogłoby uchodzić za koło prominentne i żywy przykład świetności dokonań działaczy PZŁ, bo jego członkami są przewodniczący Zarządu Okręgowego w Tarnobrzegu Jan Czub i z-ca ORD Józef Rajtar.
więcej>>

Redaktorzy pisząPiątek 08.07.2011
W Tarnobrzegu też wstydu nie mają, cz.II autor: Janusz Kibic
Wczoraj opisałem, jak zwoływano Walne Zgromadzenie KŁ "RYŚ" w Nowej Dębie i jak na tym walnym przewodniczący ZO w Tarnobrzegu Jan Czub oraz z-ca ORD Józef Rajtar nieudanie próbowali wprowadzić swoje porządki w kole. Nie zraziło to przewodniczącego Zarządu Okręgowego, bo Jan Czub nie zasypiał gruszek popiele. W ciągu miesiąca po walnym ZO PZŁ w Tarnobrzegu podejmuje uchwałę, którą uchyla wszystkie uchwały Walnego Zgromadzenia członków KŁ "RYŚ" w Nowej Dębie z dnia 22 maja 2010 r. Formalną podstawą jest brak w protokole z posiedzenia zarządu w dniu 26 kwietnia informacji o podjęciu uchwały o porządku obrad WZ. Nie zapytano o tę sprawę koła i nie poproszono o żadne wyjaśnienia, odmawiając tym kołu możliwości ustosunkowania się do zarzutu i wyjaśnienia, że zarząd podjął uchwałę z porządkiem obrad, tyle że na posiedzeniu 3 dni wcześniej, w dniu 23 kwietnia. ZO PZŁ nie zastosował się tym samym do § 9 ust.1 pkt 3 statutu PZŁ, dającego prawo kołu jako członkowi Zrzeszenia do wypowiedzenia się, no ale za łamanie prawa wewnątrz organizacyjnego organom PZŁ nic nie grozi.

Śmieszności sprawie dodaje fakt, że na posiedzenie w dniu 23 kwietnia 2010 r. prezes Wacław Pawełek przyniósł wzór porządku i regulaminu obrad z innego koła otrzymany od Jana Czuba i ten właśnie porządek został przez zarząd przyjęty. Tu wychodzi całe świństwo, jakie przewodniczący ZO PZŁ funduje swojemu kołu. Doskonale wiedział, że porządek obrad zarząd miał, bo sam kołu go udostępnił, a uważając na podstawie protokołu z posiedzenia zarządu w dniu 26 kwietnia, że porządku obrad WZ nie ma, nie interweniował, a potem nie protestował kiedy WZ ustalało, że zwołane zostało zgodnie ze statutem. Wolał czekać na wyniki walnego i dopiero jak to potoczyło się nie po jego myśli, ZO PZŁ w Tarnobrzegu uchyla wszystkie jego uchwały i pozbawia koło delegatów na zjazd okręgowy i to na podstawie faktu, który był przewodniczącemu znany od momentu podjęcia uchwały o zwołaniu WZ. Jak można się domyślać, Okręgowa Rada Łowiecka, przy jednym głosie przeciw, odrzuca odwołanie zarządu koła protestującego przeciwko uchyleniu wszystkich uchwał WZ, no ale to norma, więc nie ma co się dziwić. Kruk krukowi oka nie wykole. Wiadomo było, że przed terminem zjazdu nie da się już zwołać NWZ i wybrać nowych delegatów.
więcej>>

OpowiadanieWtorek 05.07.2011
Egzamin autor: TomaszAK
Sobota 25 czerwca 2011 r. Jest godzina 4 rano, za oknem już jasno. Wczoraj położyłem się spać o 22 z postanowieniem, że zaraz zasnę. Trzeba się wszak wyspać. Nie wiem, o której zasnąłem, ale w głowie pozostały mi obrazy krzyżówek, cyraneczek, łysek i słonek – ot tak sobie tabuny latały.

Egzamin od 9, ale umówiłem się z kolegą, że o 7 po niego podjadę. Z Bełchatowa do Piotrkowa ok. 30 minut jazdy. Kręcę się po domu. Kawa stygnie, a ja nie mogę zebrać myśli. Nie pamiętam jak odróżnić kuropatwy w łowisku, nie pamiętam kiedy dziki mają huczkę, a kiedy jelenie byki zrzucają poroże, jak wyglądają jaja bażantów, a zresztą jak wyglądają bażanty też nie wiem… Pal to licho. Punkt 7 jestem na parkingu przed jakimś supermarketem. Kolega wsiada i jedziemy. Po drodze dyskutujemy na „tematy polityczne” – jak to określił kandydat na członka PZŁ na kursie, tj. czy Komisja Rewizyjna Koła jest organem Koła, czy też nie, kto powołuje członków Naczelnej Rady Łowieckiej, czy mąż Pani Basi będąc członkiem Zarządu Głównego może być też członkiem Okręgowej Komisji Rewizyjnej, itd.

więcej>>

Dziennik na gorącoNiedziela 03.07.2011
Lisy strzelane przez cały rok autor: Piotr Gawlicki
W artykule Odstrzał lisa przez cały rok z dnia 29 maja br. przekazałem czytelnikom informację Ministerstwa Środowiska, że odstrzał lisów dopuszczony jest przez cały rok kalendarzowy w obwodach, w których zasiedlenia zająca, bażanta lub kuropatwy miało miejsce nawet w jednym roku (być jednorazowe) pod warunkiem, że mieściło się w granicach 2 ostatnich lat kalendarzowych. Innymi słowy, zgodnie z interpretacją §1 ust.1 pkt 9 Rozporządzenia MŚ z dnia 16 marca 2005 r. w sprawie określenia okresów polowań na zwierzęta łowne, na lisy przez cały rok 2011 można byłoby polować w obwodach, w których choćby w jednym z lat kalendarzowych 2009 lub 2010 odbywało się zasiedlanie zająca, bażanta lub kuropatwy.

W dyskusji na ten temat jeden z Kolegów podniósł, że kilka miesięcy wcześniej dopytywał się o to samo w Ministerstwie Środowiska i otrzymał informację inną od powyższej, bo pozwalającą domniemać, że wymagane są zasiedlenia w każdym z poprzednich 2 lat.

więcej>>

Komentarze czytelników
... do zdjęć
00:00 Artur.S
00:01 PłaczekM Pewnie wywar ze skorup orzechów robi lub z czeremchy, ale to jest do wykrycia... Za jakiś czas "farba" zacznie się łuszczyć... przerabiałem to już na zrzucie kiedyś. Pozdrawiam, DB!
00:01 Artur.S
00:02 Artur.S
00:03 kamil23 ad pastek83- wiesz bryka fajna nawet zbiornik z wodą był do mycia rąk ...trochę terenu się zwiedziło w niej.. co do oklejenia to nawet nawet , lecz trochę drogo za taki bajer, ładne to jest nie powiem lecz pewno tylu ilu zwolenników tylu przeciwników się znajdzie .pozdro DB
00:03 Artur.S
00:14 Artur.S
00:15 Artur.S
00:16 Artur.S
00:17 Artur.S
00:18 Artur.S
00:18 Artur.S
więcej>>
Nota redakcyjna
Autorzy wszystkich tekstów wpisywanych na strony www.lowiecki.pl i do dziennik.lowiecki.pl wyrażają przez fakt dokonania wpisu zgodę, na publikowanie tych tekstów w dzienniku Łowiecki, przy czym Redakcja zastrzega sobie prawo do skrótów i zmian w tekście. Większe zmiany w materiałach redakcyjnych, opowiadanich i dowcipach przekaże autorom do samodzielnego wykonania.

Dziennik Łowiecki można otrzymywać również w wersji drukowanej poprzez prenumeratę. Warunki prenumeraty do czasu zebrania odpowiedniej liczby prenumeratorów, żeby móc druk wykonywać w drukarni, są następujące:
 • wysyłka 5 razy w tygodniu w dni robocze - opłata 31.00 zł. tygodniowo + VAT;
 • wysyłka 1 raz w tygodniu w poniedziałek - opłata 23.00 zł. tygodniowo + VAT;
 • wysyłka co 4 tygodnie w poniedziałek - opłata 21.50 zł. tygodniowo + VAT.
  Nekrologi od osób fizycznych są bezpłatene. Nekrologi od kół łowieckich i innych osób prawnych podlegają opłacie w kwocie 98,36 zł. + VAT.
 • Wiedza i edukacja
   kupno broni z hollandi
   Kłusownictwo
   14 dni od uchwały, or...
   Nieznany odgłos
   Niewypał
  Wydawca i adres redakcji:
  P&H Limited Sp. z o.o.
  ul Meissnera 1
  80-462 Gdańsk
  NIP 585-00-00-791
  Sąd Rejonowy w Gdańsku
  Wydz. XVI Gospodarczy
  KRS: 0000229167
  Kap. zakł. 51 500PLN
  tel: (058) 340-93-98
  Redaktor naczelny:
  Piotr Gawlicki
  piotr.gawlicki@lowiecki.pl
  Miejsce i data wydania:
  Gdańsk, 15.07.2011
  Numer wydania:
  196 (2175 )
  ISSN 1734-6827
  Hyde Park Corner
   Latający łoś
   DOSTAŁEM SIĘ!!!:D
   Pomylił żubra z przel...
   sklepy myśliwskie w R...
   Wabienie lisów. Po sz...
   Kłusówka po amerykańs...
   powitania
   wypadek ŻUBRA w Pozna...
   wiocha 2
   Uwaga TVN 19.50
   wzwyżka
   Pogromca mistrzów
   Zapraszamy do Koszęci...
   Przelatek czy locha??
   Agroturystyka-gdzie p...
  Psy myśliwskie
   Wybiera sie ktoś na...
   Wyżeł Niemiecki Kró...
   BURZA
   Springer
   Łajki w rosyjskoję...
   Się chwalimy - LUFA
   Labrador - "typ uży...
   Aport Dinozaura ;-)
  Nowe zdjęcia w galeriach
  więcej>>
  09-05-11 07:08
  Bambuk
  02-04-11 21:25
  Rajmund Raczyński
  02-06-11 14:32
  nelman
  08-07-11 15:21
  Alex_andra
  22-03-11 20:19
  ARGO-3006
  20-04-11 17:49
  Leon
  Dzisiejsze wpisy na forum
  www.lowiecki.pl
  Strzelectwo
   MPP 2011 Chełm
   Zawody Puławy 09.07...
   Zawody w Kleśnie ko...
   Strzelnica Płock
   ZAPROSZENIE DO KRZY...
   Zawody Lądek Zdrój ...
  Opowiadanie
  Egzamin część II autor: TomaszAK
  Niedziela, 26 czerwca 2011 r. Wstaję dopiero o 6, co w kontekście dnia poprzedniego i zerwania się z łóżka o 4 rano, uznaję za przyzwoity wynik. Tym bardziej, że po przyjeździe z testu do domu rozłożyłem książki i czytam, w szczególności powtarzam zakres materiału dotyczący psów myśliwskich. Już zresztą wiem, że kupię Setera Gordona – jedyny pies, który zgodzi się z moimi dobermanami. A że w domu dobermanów aktualnie jest sześć, to informacja bardzo istotna. Wypijam kawę i pakuję się do samochodu. Jadę po mojego opiekuna, gdyż w niedzielę oprócz egzaminu ustnego, także strzelecki.

  W Piotrkowie jesteśmy o godzinie 8.30. Na placu przed siedzibą Zarządu Okręgowego już kilkanaście osób. Egzamin ustny zacząć się ma o godzinie 9. Zdających 45 osób, w tym cztery osoby z poprawką. Wymieniamy uwagi o wynikach testu. To chyba najgorszy wynik od kilku lat. W jednym jesteśmy zgodni, że jeżeli ktoś chce zostać myśliwym i robi na 30 pytań testowych, więcej niż 6 błędów z tzw. bezpieczeństwa – to może lepiej, aby myśliwym nie został...
  Parę minut po 9 wchodzi pierwsza osoba, a ja „uciekam” z zacnym nemrodem na parking, gdzie stoi mój samochód. Postanowiłem, że wejdę najwcześniej za dwie godziny (nie słuchając relacji zdających przede mną), jak wypiję termos herbaty – przygotowanej przez moją żonę, która notabene przeżywa mój egzamin, chyba jeszcze bardziej niźli ja. Czas mija wolno, herbata już się skończyła, a moje nerwy wcale nie chcą się uspokoić. Wychodzi już 10 osoba ze zdających. Jak na razie wszyscy z sukcesem.
  więcej>>
  Myśliwskie akcesoria
   Luneta SIGHTMARK 8.5-...
   CZ527 Ebony Edition
   Który kaliber lepszy?
   Docter Classic ZF 8x5...
   Docter Classic 3-12x5...
   Walizka na broń do sa...
   Co koledzy sądzicie o...
   kaliber .30 R Blaser
   Broń krótka na drapie...
   Kula 8x57 J poszukiw...
   Tikka T3 słaba oksyda?
   Rusznikarze
   Sako 85 Bavarian czy ...
  Nekrologi
  W dniu 11 lipca 2011 roku Św. Hubert powołał do Krainy Wiecznych Łowów naszego Kolegę


  Waldemara Mazura

  członka koła od roku 1962, a więc ze stażem 49 lat aktywnego życia łowieckiego. Pożegnamy Ciebie Waldku w dniu dzisiejszym na cmentarzu w Oliwie, ul. Czyżewskiego, godzina 14:00, a pomięć o Tobie będzie z nami w szumie lasów, które kochałeś i wystrzałach naszych strzelb.


  Przyjaciele z KŁ Cietrzew w Gdańsku
  ARCHIWUM
  DZIENNIK
  Redaktorzy
     Felietony
     Reportaże
     Wywiady
     Sprawozdania
  Opowiadania
     Polowania
     Opowiadania
  Otwarta trybuna
  Na gorąco
  Humor
  PORTAL
  Forum
     Problemy
     Hyde Park
     Wiedza
     Akcesoria
     Strzelectwo
     Psy
     Kuchnia
  Prawo
     Pytania
     Ustawa
     Statut
  Strzelectwo
     Prawo
     Ciekawostki
     Szkolenie
     Zarządzenia PZŁ
     Przystrzelanie
     Strzelnice
     Konkurencje
     Wawrzyny
     Liga strzelecka
     Amunicja
     Optyka
     Arch. wyników
     Terminarze
  Polowania
     Król 2011
     Król 2010
     Król 2009
     Król 2008
     Król 2007
     Król 2006
     Król 2005
     Król 2004
     Król 2003
  Imprezy
     Ośno/Słubice '10
     Osie '10
     Ośno/Słubice '09
     Ciechanowiec '08
     Mirosławice '08
     Mirosławice '07
     Nowogard '07
     Sieraków W. '06
     Mirosławice '06
     Osie '06
     Sarnowice '05
     Wojcieszyce '05
     Sobótka '04
     Glinki '04
  Tradycja
     Zwyczaje
     Sygnały
     Mundur
     Cer. sztandar.
  Ogłoszenia
     Broń
     Optyka
     Psy
  Galeria
  Pogoda
  Księżyc
  Kulinaria
  Kynologia
  Szukaj
  Dyskusje problemowe
   Lisy, a Rpł
   Szkody Łowieckie
   Komu i czemu tak napraw...
   O przekraczaniu planów
  Przepisy kulinarne

  Brak wpisów w tym wydaniu