Wtorek
25.09.2012
nr 269 (2613 )
ISSN 1734-6827
Dziennik na gorąco
Dopisywanie zwierzyny do odstrzału autor: Piotr Gawlicki
Szeroka dyskusja na forum na temat dopuszczalności lub nie dopisywania zwierzyny do wydanego wcześniej upoważnienia do polowania indywidualnego upoważniła mnie do skierowania zapytania do Ministerstwa Środowiska, w celu jednoznacznego rozstrzygnięcia spornej kwesti: można, czy nie można dopisywać zwierzynę do upoważnienia (odstrzału). Odpowiedź na to pytanie uznałem za bardzo ważną, w związku z tym, że większość zabierających głos myśliwych uważała, że dopisywanie takie jest jak najbardziej uprawnione, a argumenty strony przeciwnej, w tym i moje, wyrażone w tej dyskusji nie znajdowały akceptacji większości. W związku z tym skierowałem do MŚ, poprzez jego biuro prasowe, zapytanie następującej treści:

Czy w świetle Rozporządzenia MŚ z dnia z dnia 22 marca 2005 r. w sprawie szczegółowych zasad i warunków wykonywania polowania oraz obowiązku znakowania (Dz.U. 2005 nr 61 poz. 548 ze zm.) wystawca tego upoważnienia, tj. dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego uprawniony jest do dopisania do upoważnienia dodatkowej zwierzyny do odstrzału po dacie wystawienia upoważnienia?

Odpowiedź została przygotowana i przesłana do redakcji w ciągu trzech dni i przytaczam ją w całości:
więcej>>
Strzelectwo
 TADYS nie żyje!..
Myśliwskie akcesoria
 Siedzisko
 Nóż Kizlyar
 Jaki celownik na samo...
 Deerhunter Warszawa
 6,5x57R na lisa
 Aparat do lasu i nie ...
 Buty Demar Ranger
 opinia od użytkownikó...
 Przywabiacz na dziki:...
 wędzarnia i piec na d...
 sposób na rolników ut...
 Kalosze Tretorn
 HORNADY RN220grs
 Dobieramy nabój pod s...
 Kolimator zamknięty d...
 Myśliwi i ich auta...
 Marocchi - Caesar Gue...
 KIA Sportage I
 Pentaflex 1-4x24 - o...
 innogun???
Nota redakcyjna
Autorzy wszystkich tekstów wpisywanych na strony www.lowiecki.pl i do dziennik.lowiecki.pl wyrażają przez fakt dokonania wpisu zgodę, na publikowanie tych tekstów w dzienniku Łowiecki, przy czym Redakcja zastrzega sobie prawo do skrótów i zmian w tekście. Większe zmiany w materiałach redakcyjnych, opowiadanich i dowcipach przekaże autorom do samodzielnego wykonania.

Dziennik Łowiecki można otrzymywać również w wersji drukowanej poprzez prenumeratę. Warunki prenumeraty do czasu zebrania odpowiedniej liczby prenumeratorów, żeby móc druk wykonywać w drukarni, są następujące:
 • wysyłka 5 razy w tygodniu w dni robocze - opłata 31.00 zł. tygodniowo + VAT;
 • wysyłka 1 raz w tygodniu w poniedziałek - opłata 23.00 zł. tygodniowo + VAT;
 • wysyłka co 4 tygodnie w poniedziałek - opłata 21.50 zł. tygodniowo + VAT.
  Nekrologi od osób fizycznych są bezpłatene. Nekrologi od kół łowieckich i innych osób prawnych podlegają opłacie w kwocie 98,36 zł. + VAT.
 • Wydawca i adres redakcji:
  P&H Limited Sp. z o.o.
  ul Meissnera 1
  80-462 Gdańsk
  NIP 585-00-00-791
  Sąd Rejonowy w Gdańsku
  Wydz. XVI Gospodarczy
  KRS: 0000229167
  Kap. zakł. 51 500PLN
  tel: (058) 340-93-98
  Redaktor naczelny:
  Piotr Gawlicki
  piotr.gawlicki@lowiecki.pl
  Miejsce i data wydania:
  Gdańsk, 25.09.2012
  Numer wydania:
  269 (2613 )
  ISSN 1734-6827
  Przegląd artykułów z poprzedniego tygodnia16.09.2012 - 22.09.2012
  Redaktorzy pisząWtorek 18.09.2012
  Polowanie w Kanadzie na czarne niedźwiedzie, cz.1 autor: Piotr Gawlicki
  Nie należę do osób, które szerzej chwalą się sukcesami łowieckimi, nie publikuję galerii zdjęć, choć bardziej dociekliwi znajdą mnie na zdjęciach z polowań na stronach www mojego koła, czy też z polowań w innych kołach. Dla jednego polowania chciałbym zrobić wyjątek i to z jednego tylko powodu. Jest to polowanie, o którym polscy myśliwi wiedzą bardzo mało, a warto, żeby je bliżej poznali, ponieważ nie tylko jest emocjonujące, ale również może być dla nich dostępne, bo choć za granicą, w oparciu o warunki komercyjne, to jednak nie kosztuje tysiące euro, czy dolarów. Mam na myśli polowanie na czarne niedźwiedzie w Kanadzie. Zapraszam do tekstu w trzech odcinakach i do zobaczenia zdjęć i filmów video z wyjadu na takie polowanie.

  Świat doby Internetu zmalał i zbliżył do siebie ludzi z różnych krajów i kontynentów. Nie zaskoczył więc mnie email z końca 2010 r. z pytaniem od obcego mi zupełnie Kanadyjczyka, czy nie byłbym zainteresowany polowaniem na czarnego niedźwiedzia wiosną 2011 r. w prowincji Québec w Kanadzie. Skłamałbym, gdybym powiedział, że o takim polowaniu nie myślałem wcześniej, szczególnie, że wobec populacji czarnych niedźwiedzi (baribali) w Kanadzie szacowanej na 450 tys. i znaczącym pozyskaniu w roku, ceny polowania nie zwalają z nóg. Propozycja ciekawa, ale tylko kilka miesięcy do ewentualnej podróży oraz inne plany na rok 2011 kazały mi podziękować i odmówić. Równocześnie zapewniłem Mike'a, od którego uzyskałem szczegółowe informacje dot. polowania i pobytu w Kanadzie, że planuję przyjazd na wiosnę 2012 i ma rezerwować dla mnie odstrzał.
  więcej>>

  Redaktorzy pisząŚroda 19.09.2012
  Polowanie w Kanadzie na czarne niedźwiedzie, cz.2 autor: Piotr Gawlicki
  Jesteśmy już w Kanadzie pięć dni, które opisałem w pierwszej części tego artykułu. Polujemy od soboty i w niedzielę, drugiego dnia polowania, Marek postanowił zasiąść w ciągu dnia na znanej mu już z poprzedniego dnia zwyżce. To jedyne z widzianych przez nas stanowisk, które ma charakter śródleśnej łąki, na którą można z drogi wjechać samochodem. Jest też większa niż gdzie indziej odległość od nęciaka do zwyżki, bardziej przypominająca czatownie przy nęcisku na dziki. Marek siedział tam z 3 godziny w południe i odebraliśmy go z Mike'iem przed obiadem. Na wieczorne wyjście też nie chciał zmieniać stanowiska, bo bardzo mu odpowiadało to miejsce i widać było, że niedźwiedź tam bywa. Mike zawiózł go pierwszego, a potem, razem ze mną i Jerrym, pojechał na stanowiska ulokowane praktycznie na granicznej drodze pomiędzy prowincjami Québec i Ontario. Odwiedził te nęciska poprzedniego dnia w drodze do miasta i stwierdził, że żerują tam niedźwiedzie. Wrócić mieliśmy sami, dlatego zabraliśmy swój samochód. Pierwsze stanowisko wziął Jerry, a moje było jeszcze 8 km dalej. Zwyżka znajdowała się około 20 m od drogi po stronie Québec, a samochód parkowałem jakieś 100 m dalej na krzyżówce z drogą biegnąca w las po stronie Ontario. Przesiedziałem 4 godziny, ale niedźwiedzi nie ma. Las żyje głośno i tak samo jak w sobotę są ptaszki, wiewiórki, zające i jedyna atrakcja, to dorodny szop pracz, który też przyszedł na słodki deser. Wracając, zabieram Jerrego, który też niedźwiedzi nie spotkał. W domu jest już Marek. Gdy już się przebraliśmy, pyta nas, czy chcemy coś zobaczyć i prowadzi na zewnątrz do namiotu stającego nieopodal przy garażu. Szuka włącznika światła, zapala, a na stole leży niedźwiedź. Rzucamy się na niego z gratulacjami i wypominamy, jak mógł tak spokojnie siedzieć i oko mu nie drgnęło, że dzisiaj jako pierwszy z nas strzelił niedźwiedzia. Wracamy do domu i słuchamy o jego przygodach z misie
  więcej>>

  Redaktorzy pisząCzwartek 20.09.2012
  Polowanie w Kanadzie na czarne niedźwiedzie, cz.3 autor: Piotr Gawlicki
  Moi koledzy strzelili już po niedźwiedziu, co opisałem w drugiej części tego artykułu. Piątego dnia polowania płynę przez jezioro na to samo stanowisko co poprzedniego dnia. Zasiadam na zwyżce, mając nadzieję, że oba misie widziane wczoraj znowu się pojawią. Widać, że nęcisko zostało w tym roku przeniesione i nie znajduje się na wprost zwyżki, gdzie bujnie krzewi się teraz roślinność na wysokość 2-3 m, tylko zrobiono je z prawej strony, a więc kierunek strzału byłby 90 stopni od kierunku siedziska. Okazuje się, że nie jest to problemem, bo zwyżka nie ma oparć i można na niej siedzieć bokiem, co w rezultacie nawet ułatwia oddanie strzału, bo można postawić wyżej lewą nogę na wzmocnieniu siedzenia i oddać strzał z kolana, a nie z wolnej ręki. Trochę wiało, co z jednej strony dawało oczekiwane ochłodzenia, ale z drugiej zagłuszało dźwięki, które miałem jednak zamiar wyłapać, gdyby nadchodzący niedźwiedź nadepnął na jakaś gałązkę. Szczęśliwie gdzieś około 20:00 wiatr ustał i zapanowała cisza, przerywana śpiewem ptaków lub skrzeczeniem wiewiórek.

  Gdzieś około 20:40 słyszę jednorazowy dźwięk, który jest inny od słyszanych wokoło i może być sygnałem, że zbliża się niedźwiedź. Wpatruję się w miejsce, gdzie niedźwiedzie pokazały się wczoraj i nagle widzę, że bliżej, z lewej strony na wprost leżącej beczki od strony jej dna wychodzi niedźwiedź. Nie patrzy w moją stronę, a ja mogę spokojnie odbezpieczyć broń i podnieść ją do oka. Nie strzelam, bo niedźwiedź zaczyna się przesuwać w poprzek nęciska i odwraca się tyłem do mnie, pochylając się nad otwartą stroną leżącej beczki. Od tyłu nie będę do niego strzelał, a on dodatkowo siada na tylnych łapach i zaczyna konsumpcję. Mam czas zmierzyć do niego, a on raz pochyla głowę do ziemi, a raz ją podnosi, żeby przełkną
  więcej>>

  Przepisy kulinarne
   Śliwowica Łącka pos...
  Psy myśliwskie
   Cieszę się będą mło...
   Szukam (kupię) jamn...
   9zemuz Lowiecki zdj...
   ZAGINĄŁ jamnik szor...
   Klubowa Wystawa Pos...
   Mały Munsterlander
   Posokowiec zjada
   Hej podkładacze!!!!
  Dzisiejsze wpisy na forum
  www.lowiecki.pl
  Komentarze czytelników
  ... do felietonów
  18:28 azil IIWpis usunięty administracyjnie. Przyczyna: post bez związku z niniejszym tematem, a nie dający się przenieść do Hyde Park.Tytuł:
  Polowanie w Kanadzie na czarne niedźwiedzie, cz.3
  19:02 LoupsgarousWpis usunięty administracyjnie. Przyczyna: post o negatywnym wydźwięku personalnym wobec innego uczestnika forum.Tytuł:
  Polowanie w Kanadzie na czarne niedźwiedzie, cz.3
  20:49 azil IIWpis usunięty administracyjnie. Przyczyna: post bez związku z niniejszym tematem, a nie dający się przenieść do Hyde Park.Tytuł:
  Polowanie w Kanadzie na czarne niedźwiedzie, cz.3
  ... do dziennika na gorąco
  14:29 leśny 1I chwała za to Naczelnemu.Tytuł:
  Dopisywanie zwierzyny do odstrzału
  14:57 lelek_nowyJakość porad prawnych Marka Duszyńskiego, a właściwie całego działu prawnego ZG PZŁ jest o kant d... potluc http://www.lowiecpolski.pl/index.php?p=Prawnik&nr=200909&o=20. A to wszystko za nasze pieniądze. Czy tych kilku prawników pracujących przez 8 godz. dziennie, 5 dni w tygodniu, 22 dni w miesiącu i 11 miesięcy w roku nie mogą po prostu zapytać się Ministerstwa Środowiska, tylko tracą czas i nasze pieniądze na błędne porady, za które i tak ani oni, ani ZG PZŁ nie biorą odpowiedzialności http://www.lowiecki.pl/felietony/tekst.php?id=165 Tytuł:
  Dopisywanie zwierzyny do odstrzału
  ... do zdjęć
  01:55 z Lutomia
  03:52 K_K
  07:53 rysioh
  08:07 mlokos9
  08:22 km Dlaczego "tzw."?
  09:26 Maksym Jestem w zasadzie pewien Karolu.Przez dwa lata dołożył ok. 10 pkt.Dla mnie imponująca jest waga wieńca 12,8 kg...Jak na nasze zach-pom warunki to bardzo dużo.Oczywiście jest to masa wieńca na mokro i troszkę odejdzie. Ale nie ma wyników bez postarzenia populacji.13 lat to piękny wiek dla byka.
  więcej>>
  Wiedza i edukacja
   Polowanie z użyczonej...
   Na bobry.
   wylęgarnia bażantów
   Ile za preparację?
   Która głowa ?
   Wpis łowczego do ksią...
   Dziczyzna dla resteur...
   Ziemniaki przy lesie
   łanie ktorego zaczyna...
   Na lisa: śrut, czy ku...
   "Selekcja jeleni - co...
  Nowe zdjęcia w galeriach
  więcej>>
  25-09-12 09:58
  Jurek Napierała
  02-05-12 09:19
  Grzegorz Kulejewski
  04-04-12 17:52
  Rajmund Raczyński
  15-04-12 21:54
  czarny zwierz
  02-03-10 15:41
  sliwa93
  ARCHIWUM
  DZIENNIK
  Redaktorzy
     Felietony
     Reportaże
     Wywiady
     Sprawozdania
  Opowiadania
     Polowania
     Opowiadania
  Otwarta trybuna
  Na gorąco
  Humor
  PORTAL
  Forum
     Problemy
     Hyde Park
     Wiedza
     Akcesoria
     Strzelectwo
     Psy
     Kuchnia
  Prawo
     Pytania
     Ustawa
     Statut
  Strzelectwo
     Prawo
     Ciekawostki
     Szkolenie
     Zarządzenia PZŁ
     Przystrzelanie
     Strzelnice
     Konkurencje
     Wawrzyny
     Liga strzelecka
     Amunicja
     Optyka
     Arch. wyników
     Terminarze
  Polowania
     Król 2011
     Król 2010
     Król 2009
     Król 2008
     Król 2007
     Król 2006
     Król 2005
     Król 2004
     Król 2003
  Imprezy
     Ośno/Słubice '10
     Osie '10
     Ośno/Słubice '09
     Ciechanowiec '08
     Mirosławice '08
     Mirosławice '07
     Nowogard '07
     Sieraków W. '06
     Mirosławice '06
     Osie '06
     Sarnowice '05
     Wojcieszyce '05
     Sobótka '04
     Glinki '04
  Tradycja
     Zwyczaje
     Sygnały
     Mundur
     Cer. sztandar.
  Ogłoszenia
     Broń
     Optyka
     Psy
  Galeria
  Pogoda
  Księżyc
  Kulinaria
  Kynologia
  Szukaj
  Ogłoszenia
  RodzajDziałPrzedmiotMiejscowośćCenaZdjęcie
  InneBROŃExpressŚwieradów 
  Dyskusje problemowe
   Kolejne już czwarte ryk...
   Jeszcze o szkodach
  Hyde Park Corner
   chętni na adopcję?
   Nowy kaliber
   łopata daniela - prez...
   www.zmieleni.pl
   Opozycja w PZŁ
   Leczenie pedofilii
   Interpelacja w sprawi...
   dziwny jeleń
   Wydry atakują!
   Tadys odszedł od nas
   Koniec rogaczy
   "Tytan byk nad byki"
   Hubertus Słońsk, Bór ...
   pies najlepszym przyj...
   Alus odszedł od nas