Czwartek
27.09.2012
nr 271 (2615 )
ISSN 1734-6827
Psy myśliwskie
 Szukam kupie Wachte...
 9zemuz Lowiecki zdj...
 ZAGINĄŁ jamnik szor...
 Klubowa Wystawa Pos...
 III Wystawa Klubowa...
 Hej podkładacze!!!!
Wiedza i edukacja
 pytanko
 zakaz wystawiania ods...
 Podprowadzajacy
 Odłów bażantów.
 Na bobry.
 Która głowa ?
 Dodatkowy wpis w odst...
Myśliwskie akcesoria
 Smola bukowa jako nec...
 Od kogo klingę?
 Zeiss ASV
 Komplet Graff
 Śmieszne pytanie o k...
 Wabik na lisy pisk my...
 6,5x57R na lisa
 Buty Demar Ranger
 Kalosze Tretorn
 Dobieramy nabój pod s...
 KIA Sportage I
 Luneta do zbiorówek -...
Przegląd artykułów z poprzedniego tygodnia16.09.2012 - 22.09.2012
Redaktorzy pisząWtorek 18.09.2012
Polowanie w Kanadzie na czarne niedźwiedzie, cz.1 autor: Piotr Gawlicki
Nie należę do osób, które szerzej chwalą się sukcesami łowieckimi, nie publikuję galerii zdjęć, choć bardziej dociekliwi znajdą mnie na zdjęciach z polowań na stronach www mojego koła, czy też z polowań w innych kołach. Dla jednego polowania chciałbym zrobić wyjątek i to z jednego tylko powodu. Jest to polowanie, o którym polscy myśliwi wiedzą bardzo mało, a warto, żeby je bliżej poznali, ponieważ nie tylko jest emocjonujące, ale również może być dla nich dostępne, bo choć za granicą, w oparciu o warunki komercyjne, to jednak nie kosztuje tysiące euro, czy dolarów. Mam na myśli polowanie na czarne niedźwiedzie w Kanadzie. Zapraszam do tekstu w trzech odcinakach i do zobaczenia zdjęć i filmów video z wyjadu na takie polowanie.

Świat doby Internetu zmalał i zbliżył do siebie ludzi z różnych krajów i kontynentów. Nie zaskoczył więc mnie email z końca 2010 r. z pytaniem od obcego mi zupełnie Kanadyjczyka, czy nie byłbym zainteresowany polowaniem na czarnego niedźwiedzia wiosną 2011 r. w prowincji Québec w Kanadzie. Skłamałbym, gdybym powiedział, że o takim polowaniu nie myślałem wcześniej, szczególnie, że wobec populacji czarnych niedźwiedzi (baribali) w Kanadzie szacowanej na 450 tys. i znaczącym pozyskaniu w roku, ceny polowania nie zwalają z nóg. Propozycja ciekawa, ale tylko kilka miesięcy do ewentualnej podróży oraz inne plany na rok 2011 kazały mi podziękować i odmówić. Równocześnie zapewniłem Mike'a, od którego uzyskałem szczegółowe informacje dot. polowania i pobytu w Kanadzie, że planuję przyjazd na wiosnę 2012 i ma rezerwować dla mnie odstrzał.
więcej>>

Redaktorzy pisząŚroda 19.09.2012
Polowanie w Kanadzie na czarne niedźwiedzie, cz.2 autor: Piotr Gawlicki
Jesteśmy już w Kanadzie pięć dni, które opisałem w pierwszej części tego artykułu. Polujemy od soboty i w niedzielę, drugiego dnia polowania, Marek postanowił zasiąść w ciągu dnia na znanej mu już z poprzedniego dnia zwyżce. To jedyne z widzianych przez nas stanowisk, które ma charakter śródleśnej łąki, na którą można z drogi wjechać samochodem. Jest też większa niż gdzie indziej odległość od nęciaka do zwyżki, bardziej przypominająca czatownie przy nęcisku na dziki. Marek siedział tam z 3 godziny w południe i odebraliśmy go z Mike'iem przed obiadem. Na wieczorne wyjście też nie chciał zmieniać stanowiska, bo bardzo mu odpowiadało to miejsce i widać było, że niedźwiedź tam bywa. Mike zawiózł go pierwszego, a potem, razem ze mną i Jerrym, pojechał na stanowiska ulokowane praktycznie na granicznej drodze pomiędzy prowincjami Québec i Ontario. Odwiedził te nęciska poprzedniego dnia w drodze do miasta i stwierdził, że żerują tam niedźwiedzie. Wrócić mieliśmy sami, dlatego zabraliśmy swój samochód. Pierwsze stanowisko wziął Jerry, a moje było jeszcze 8 km dalej. Zwyżka znajdowała się około 20 m od drogi po stronie Québec, a samochód parkowałem jakieś 100 m dalej na krzyżówce z drogą biegnąca w las po stronie Ontario. Przesiedziałem 4 godziny, ale niedźwiedzi nie ma. Las żyje głośno i tak samo jak w sobotę są ptaszki, wiewiórki, zające i jedyna atrakcja, to dorodny szop pracz, który też przyszedł na słodki deser. Wracając, zabieram Jerrego, który też niedźwiedzi nie spotkał. W domu jest już Marek. Gdy już się przebraliśmy, pyta nas, czy chcemy coś zobaczyć i prowadzi na zewnątrz do namiotu stającego nieopodal przy garażu. Szuka włącznika światła, zapala, a na stole leży niedźwiedź. Rzucamy się na niego z gratulacjami i wypominamy, jak mógł tak spokojnie siedzieć i oko mu nie drgnęło, że dzisiaj jako pierwszy z nas strzelił niedźwiedzia. Wracamy do domu i słuchamy o jego przygodach z misie
więcej>>

Redaktorzy pisząCzwartek 20.09.2012
Polowanie w Kanadzie na czarne niedźwiedzie, cz.3 autor: Piotr Gawlicki
Moi koledzy strzelili już po niedźwiedziu, co opisałem w drugiej części tego artykułu. Piątego dnia polowania płynę przez jezioro na to samo stanowisko co poprzedniego dnia. Zasiadam na zwyżce, mając nadzieję, że oba misie widziane wczoraj znowu się pojawią. Widać, że nęcisko zostało w tym roku przeniesione i nie znajduje się na wprost zwyżki, gdzie bujnie krzewi się teraz roślinność na wysokość 2-3 m, tylko zrobiono je z prawej strony, a więc kierunek strzału byłby 90 stopni od kierunku siedziska. Okazuje się, że nie jest to problemem, bo zwyżka nie ma oparć i można na niej siedzieć bokiem, co w rezultacie nawet ułatwia oddanie strzału, bo można postawić wyżej lewą nogę na wzmocnieniu siedzenia i oddać strzał z kolana, a nie z wolnej ręki. Trochę wiało, co z jednej strony dawało oczekiwane ochłodzenia, ale z drugiej zagłuszało dźwięki, które miałem jednak zamiar wyłapać, gdyby nadchodzący niedźwiedź nadepnął na jakaś gałązkę. Szczęśliwie gdzieś około 20:00 wiatr ustał i zapanowała cisza, przerywana śpiewem ptaków lub skrzeczeniem wiewiórek.

Gdzieś około 20:40 słyszę jednorazowy dźwięk, który jest inny od słyszanych wokoło i może być sygnałem, że zbliża się niedźwiedź. Wpatruję się w miejsce, gdzie niedźwiedzie pokazały się wczoraj i nagle widzę, że bliżej, z lewej strony na wprost leżącej beczki od strony jej dna wychodzi niedźwiedź. Nie patrzy w moją stronę, a ja mogę spokojnie odbezpieczyć broń i podnieść ją do oka. Nie strzelam, bo niedźwiedź zaczyna się przesuwać w poprzek nęciska i odwraca się tyłem do mnie, pochylając się nad otwartą stroną leżącej beczki. Od tyłu nie będę do niego strzelał, a on dodatkowo siada na tylnych łapach i zaczyna konsumpcję. Mam czas zmierzyć do niego, a on raz pochyla głowę do ziemi, a raz ją podnosi, żeby przełkną
więcej>>

Komentarze czytelników
... do dziennika na gorąco
07:22 werantCz. 1 - "szczypta" żenady Pana senatora o łowiectwie w Polsce.Tytuł:
Senator Gorczyca o łowiectwie, cz.1
20:17 HalukBardzo logiczny wywód. A mówili, że Gorczyca chce rozwalić PZŁ, że chce prywatyzować łowiectwo, że chce dorobić się na prywatyzacji lasów itp. Nie po raz kolejny okazuje się, że nie warto słuchać "powielaczowego prawa" i "szeptanej propagandy". Bezpośredni przekaz jest najwierniejszy! Panie Senatorze zacytuję klasyka premiera Mazowieckiego: "przyśpieszajmy"!!!Tytuł:
Senator Gorczyca o łowiectwie, cz.2
... do zdjęć
00:01 konrad1976
00:01 Rysiu 8jr
00:03 błażej
00:34 yogy Przestańcie wrzucać fotki tych wszystkich byków, bo się zapłaczę!;p Wielkie gratulacje dla Taty! Piękny wieniec! Darz Bór!
00:38 tadheus
01:22 z Lutomia
01:23 z Lutomia
więcej>>
ARCHIWUM
DZIENNIK
Redaktorzy
   Felietony
   Reportaże
   Wywiady
   Sprawozdania
Opowiadania
   Polowania
   Opowiadania
Otwarta trybuna
Na gorąco
Humor
PORTAL
Forum
   Problemy
   Hyde Park
   Wiedza
   Akcesoria
   Strzelectwo
   Psy
   Kuchnia
Prawo
   Pytania
   Ustawa
   Statut
Strzelectwo
   Prawo
   Ciekawostki
   Szkolenie
   Zarządzenia PZŁ
   Przystrzelanie
   Strzelnice
   Konkurencje
   Wawrzyny
   Liga strzelecka
   Amunicja
   Optyka
   Arch. wyników
   Terminarze
Polowania
   Król 2011
   Król 2010
   Król 2009
   Król 2008
   Król 2007
   Król 2006
   Król 2005
   Król 2004
   Król 2003
Imprezy
   Ośno/Słubice '10
   Osie '10
   Ośno/Słubice '09
   Ciechanowiec '08
   Mirosławice '08
   Mirosławice '07
   Nowogard '07
   Sieraków W. '06
   Mirosławice '06
   Osie '06
   Sarnowice '05
   Wojcieszyce '05
   Sobótka '04
   Glinki '04
Tradycja
   Zwyczaje
   Sygnały
   Mundur
   Cer. sztandar.
Ogłoszenia
   Broń
   Optyka
   Psy
Galeria
Pogoda
Księżyc
Kulinaria
Kynologia
Szukaj
Nowe zdjęcia w galeriach
więcej>>
13-05-12 11:20
Przemek_82
02-05-12 09:19
Grzegorz Kulejewski
21-11-11 19:15
siemian89
27-09-12 11:56
jony998
06-11-11 15:04
borowka
Dzisiejsze wpisy na forum
www.lowiecki.pl
Nota redakcyjna
Autorzy wszystkich tekstów wpisywanych na strony www.lowiecki.pl i do dziennik.lowiecki.pl wyrażają przez fakt dokonania wpisu zgodę, na publikowanie tych tekstów w dzienniku Łowiecki, przy czym Redakcja zastrzega sobie prawo do skrótów i zmian w tekście. Większe zmiany w materiałach redakcyjnych, opowiadanich i dowcipach przekaże autorom do samodzielnego wykonania.

Dziennik Łowiecki można otrzymywać również w wersji drukowanej poprzez prenumeratę. Warunki prenumeraty do czasu zebrania odpowiedniej liczby prenumeratorów, żeby móc druk wykonywać w drukarni, są następujące:
 • wysyłka 5 razy w tygodniu w dni robocze - opłata 31.00 zł. tygodniowo + VAT;
 • wysyłka 1 raz w tygodniu w poniedziałek - opłata 23.00 zł. tygodniowo + VAT;
 • wysyłka co 4 tygodnie w poniedziałek - opłata 21.50 zł. tygodniowo + VAT.
  Nekrologi od osób fizycznych są bezpłatene. Nekrologi od kół łowieckich i innych osób prawnych podlegają opłacie w kwocie 98,36 zł. + VAT.
 • Hyde Park Corner
   Myślenice
   Pamięci Tadeusz Sejdy...
   Odznaczenia Łowieckie
   Pogrzeb Tedeusza Sejd...
   Przyczepa - może być ...
   Pytanie do ornitologów
   Amber Gold czy Amber ...
   kalendarz
   chętni na adopcję?
   Nowy kaliber
   www.zmieleni.pl
   Opozycja w PZŁ
   Interpelacja w sprawi...
   Tadys odszedł od nas
   Alus odszedł od nas
   Auto.....
  Strzelectwo
   Zawody o Puchar Wój...
   Turniej o Puchar Po...
   TADYS nie żyje!..
  Dziennik na gorąco
  Senator Gorczyca o łowiectwie, cz.2 autor: Redakcja "Łowiecki"
  Pierwszą część wywiadu o osobistych doświadczeniach senatora z polowań publikowaliśmy wczoraj. Dzisiaj jest o tym, co w polskim łowiectwie wymaga zmian. Ostatnia część, na temat jak tych zmian dokonać, będzie jutro.