Niedziela
23.04.2017
nr 113 (4284 )
ISSN 1734-6827
Przegląd artykułów z poprzedniego tygodnia16.04.2017 - 22.04.2017
Moje polowanieCzwartek 20.04.2017
Do piątej rano autor: ULMUS
Pełnia. Kwietniową pełnię kocham. Pola jeszcze czyste, nic nie zasłania widoczności a księżyc wciąż wysoko. W powietrzu fruwają pierwsze zapaszki wiosny. Póki co ledwo wyczuwalne, troszkę porwane, niepewne, ale wielki wybuch zieloności, ciepła i ćwierkania wisi w powietrzu. Wszystko co prawda jeszcze utajone, bo siwe ślepia Zimy nadal łypią groźnie, lecz oczywiste już jest, że reżim słabnie.

W takiej atmosferze ląduję na ukochanym Podlasiu aby nocną porą krążyć, czyhać, wąchać, tropić i wyć do księżyca.

Andrzejek już znacznie wcześniej roztaczał miraże, jak to pod nową zwyżką na brzózkach, koło cmentarza, grasują dzicze hordy. Opowieściom nie było końca. Dziki miały tam chodzić na żer nieustannie, pojedynczo lub watahami, często jeszcze za dnia a jeżeli nie za dnia to o północy a jeżeli nie o północy to nad ranem. Wybór od przelatków po odyńce. Jednym słowem dzicze El’Dorado. Normalnie traktuję takie sensacje ze stosownym dystansem, ale Mistrz zawsze tak sugestywnie buduje napięcie, że już po kilku chwilach transmisji telefonicznej, wierzę we wszystko jak ekolog w ocieplenie klimatu i gotów jestem w te pędy gnać na łów.
więcej>>

Dziennik na gorącoCzwartek 20.04.2017
Prywatyzacja obwodów w ręce pracowników ZG PZŁ autor: Stanisław Pawluk
Władze Polskiego Związku Łowieckiego niejednokrotnie dawały przykłady braku liczenia się ze swoimi członkami traktując ich jedynie jako „bydło składkowe”, łożące hojną ręką na wysokie gaże i ciepłe posadki dla niewielkiej grupy rządzących. Wykorzystywanie dyspozycyjnych rzeczników dyscyplinarnych czy sądów łowieckich do likwidacji tych, co na zwykłe draństwo przyzwolenia nie dawali, to nieodosobnione przypadki, jakich przykłady od lat zapełniają wiele portali i szpalt pism, w tym publikacje dziennika.

Oficjalne wypowiedzi o etyce łowieckiej, koleżeństwie, demokracji, trosce o losy łowiectwa nie znajdują żadnego potwierdzenia w czynach i działaniach tzw. władzy zrzeszenia. Troska wyłącznie o swój prywatny interes kosztem wielu lat pracy wiernych dotąd swojej organizacji członów zrzeszenia PZŁ nasila się szczególnie w ostatnim okresie, w którym podpisywane są umowy dzierżawy obwodów łowieckich na kolejne 10 lat. Jak grzyby po deszczu powstają nowe koła łowieckie, które przy wykorzystywaniu monopolu PZŁ na prowadzenie gospodarki łowieckiej otrzymują bogate obwody, a wszelkie symptomy wskazują, że uwłaszczone zostaną także na wypracowanym przez lata majątku zgormadzonym przez lata ciężkiej pracy członków kół łowieckich.

więcej>>

Dziennik na gorącoŚroda 19.04.2017
Myśliwski życiorys, epizod 2 autor: Stanisław Pawluk
We wczorajszym materiale Myśliwski życiorys, epizod 2 przedstawiliśmy relację myśliwego z odbywania stażu w Kole Łowieckim "Oręż" w Braniewie. Z rozmowy dowiedzieliśmy się, jak to koło ściąga się ze stażystów pieniądze, jak zmusza przez 3 lata do pracy na rzecz koła, żeby potem, po zdaniu egzaminów łowieckich, zażądać od kandydata na członka koła oprócz wpisowego, obligatoryjnej "darowizny" 5 tys. zł., bez której do koła dostać się nie można.

Uzyskanie członkostwa w kole nawet w rejonach obfitujących w zwierzynę także nie jest ani proste ani oczywiste. Trudności te nie dotyczą osób wpływowych o czym najlepiej wie min. łowczy okręgowy w Olsztynie, który wiedząc, że nie zostanie wybrany delegatem na zjazd, co przy jego funkcji byłoby źle widziane, w krótkim czasie przyjął się do innego koła, gdzie natychmiast wybrano go delegatem. W niniejszej relacji znajdziemy kolejny podobny przypadek. Błyskawiczne przyjęcie w poczet członków koła i natychmiastowe wybranie delegatem przez walne zgromadzenie świadczy o jakości demokracji w Związku, na którą to władze zrzeszenia tak często się powołują.
więcej>>

Dziennik na gorącoWtorek 18.04.2017
Myśliwski życiorys, epizod 1 autor: Stanisław Pawluk
Wielu chętnych do stania się myśliwym musi pokonać szereg barier nie tylko określonych przepisami statutu Polskiego Związku Łowieckiego, ale także bardzo często wymyślanych przez domorosłych prawników na stanowiskach mających władzę i możliwość tworzenia własnych zasad odbiegających od przyjętych norm prawnych. Tworzenie dziwolągów w postaci stażu wstępnego, stażu właściwego i innych tego typu dziwolągów możliwe jest za sprawą monopolu na prawo szkolenia, naboru a następnie wydania uprawnień do wykonywania polowania, które jedynie z nazwy nazywają się uprawnieniami państwowymi.

Stan taki bardzo często prowadzi do zjawisk patologicznych przy czym wymaganie od stażystów świadczenia pieniężnego, różnego rodzaju świadczeń w postaci budowy urządzeń łowieckich, świadczenia usług jako kierowca z własnym samochodem np. w podwózkach "działacza" na różnego rodzaju imprezy, także prywatne danego decydenta.
więcej>>

Nowe zdjęcia w galeriach
więcej>>
02-08-15 16:22
sumada
23-04-17 20:41
sympatyk321
Komentarze czytelników
... do dziennika na gorąco
07:06 jooopsaKiryk, skoro takiego podmiotu jak ZG zatrudniającego pracowników nie ma - to dywagacje Pawluka że sprawa dotyczy "pracowników ZG" są funta kłaków warte. I funta kłaków warte są dywagacje o "potocznie rozumianej prywatyzacji" - gdy ani potocznie, ani rzeczywiście dzierżawa prywatyzacją nie jest.

Proszę nie imputować mi nienawiści wobec Pawluka. Jedynie domagam się od Redakcji, by prezentowała artykuły rzetelne, z prawdziwymi treściami. A nie tendencyjne manipulacje z informacjami nieprawdziwymi.
Skoro wychwyciłem łatwe do zweryfikowania nieprawdy o "prywatyzacji" i "pracownikach ZG PZŁ" - to już nie ufam pozostałym informacjom z tej propagandówki (artykułem tego nazwać nie można) których weryfikacja już tak łatwa nie jest.

Nie zniżyłem się do deprecjonowania manipulacjami żadnej ze stron tego konfliktu, np. nie będę nazywał "stalinowskim" KŁ "Zlot", choć powstało w 1954 roku, czyli w czasie najczarniejszego stalinizmu. Łowiectwo to nie polityka i proszę by redakcja nie dopuszczała tekstów zawierających nieprawdę typu, cytuję: "SB-ckie dowództwo "naszego" zrzeszenia" - gdy żaden z członków ZG PZŁ esbekiem nie był.

Sprawa tej dzierżawy (a nie prywatyzacji!!) jest bardzo ciekawa, lecz nie sposób czegokolwiek obiektywnego się dowiedzieć o niej z tego tekstu (nie można tego nazwać artykułem). Przez skandaliczny sposób narracji.
Tytuł:
Prywatyzacja obwodów w ręce pracowników ZG PZŁ
08:04 xMateuszWpis usunięty administracyjnie. Przyczyna: post bez związku z niniejszym tematem, a nie dający się przenieść do Hyde Park.Tytuł:
Prywatyzacja obwodów w ręce pracowników ZG PZŁ
08:32 jooopsaWpis usunięty administracyjnie. Przyczyna: post bez związku z niniejszym tematem, a nie dający się przenieść do Hyde Park.Tytuł:
Prywatyzacja obwodów w ręce pracowników ZG PZŁ
więcej>>
Hyde Park Corner
 Pawluk vel Kulwap vel...
 Lobby myśliwskie i lo...
 PIS wycofuje się z ko...
 Bezinteresowny, od se...
 Czy zdążyli ze sztand...
 Czy ktoś się orientuj...
Strzelectwo
 Zaproszenie na Puch...
Nota redakcyjna
Autorzy wszystkich tekstów wpisywanych na strony www.lowiecki.pl i do dziennik.lowiecki.pl wyrażają przez fakt dokonania wpisu zgodę, na publikowanie tych tekstów w dzienniku Łowiecki, przy czym Redakcja zastrzega sobie prawo do skrótów i zmian w tekście. Większe zmiany w materiałach redakcyjnych, opowiadanich i dowcipach przekaże autorom do samodzielnego wykonania.

Dziennik Łowiecki można otrzymywać również w wersji drukowanej poprzez prenumeratę. Warunki prenumeraty do czasu zebrania odpowiedniej liczby prenumeratorów, żeby móc druk wykonywać w drukarni, są następujące:
 • wysyłka 5 razy w tygodniu w dni robocze - opłata 31.00 zł. tygodniowo + VAT;
 • wysyłka 1 raz w tygodniu w poniedziałek - opłata 23.00 zł. tygodniowo + VAT;
 • wysyłka co 4 tygodnie w poniedziałek - opłata 21.50 zł. tygodniowo + VAT.
  Nekrologi od osób fizycznych są bezpłatene. Nekrologi od kół łowieckich i innych osób prawnych podlegają opłacie w kwocie 98,36 zł. + VAT.
 • Dyskusje problemowe
   WYBORY DO ZG PZŁ
   „W POSIADANIU ZAR...
  Myśliwskie akcesoria
   Amunicja Remington CL...
   Nowy sztucer do 3000-...
   Szafa na broń - co ak...
   Lornetka na nocne zas...
   Lornetka dla kobiety
   Elaboracja amunicji 8...
  Ogłoszenia
  RodzajDziałPrzedmiotMiejscowośćCenaZdjęcie
  SprzedażBROŃsztucer OWGskarżysko -kam 999
  Moje polowanie
  Moje uciechy dnia powszedniego w stanie wojennym autor: Ziggy
  W kraju wojna, komuna się wali.

  W sklepie na ladzie smalec i marmolada, na półkach ocet a to za mało by przeżyć, reszta artykułów na kartki a żeby je zrealizować trzeba odstać swoje w kilometrowych kolejkach.

  W mieście panika a na wsi spokojniutko, w chlewie świnki pokwikują, w oborze krówki porykują a na strychu wędzarnia. Na poddaszu zacier w butlach na bimberek bulgocze, my naród zaradny, a taka wojna to dla nas mały pikuś. Pije się teraz dużo więcej, nawet ci co stronili od kieliszka, teraz sami kieliszek podstawiają i pilnują by kolejki nie opuścić, jak nagoniłeś wiadro bimbru to po co ma stać i wietrzeć, trzeba go wypić. Ludziska gonią bimber w każdym domu, jedni dobry inni gorszy ale jaki by on nie był to robotę robi i w głowie mąci. Po wypiciu świat wydaje się piękniejszy, ludzie lepsi, odważniejsi, są wtedy zdolni do robienia takich rzeczy o których po trzeźwemu by nawet nie pomyśleli. Można by rzec, nie ma rzeczy niemożliwych tylko wódki brak, znaczy się bimbru.

  więcej>>
  Wiedza i edukacja
   Odstrzały - zasady wy...
   Odstrzał
   OBWODY ŁOWIECKIE - KO...
   "Książka u łowczego"
  Psy myśliwskie
   Zagroda dzicza okol...
  Wydawca i adres redakcji:
  P&H Limited Sp. z o.o.
  Budynek BPBK
  ul. Jana Uphagena 27 lok. 703
  80-237 Gdańsk

  Redaktor naczelny:
  Piotr Gawlicki
  piotr.gawlicki@lowiecki.pl
  Miejsce i data wydania:
  Gdańsk, 23.04.2017
  Numer wydania:
  113 (4284 )
  ISSN 1734-6827
  Przepisy kulinarne
   Trwałość konserw w ...
  Dzisiejsze wpisy na forum
  www.lowiecki.pl
  ARCHIWUM
  DZIENNIK
  Redaktorzy
     Felietony
     Reportaże
     Wywiady
     Sprawozdania
  Opowiadania
     Polowania
     Opowiadania
  Otwarta trybuna
  Na gorąco
  Humor
  PORTAL
  Forum
     Problemy
     Hyde Park
     Wiedza
     Akcesoria
     Strzelectwo
     Psy
     Kuchnia
  Prawo
     Pytania
     Ustawa
     Statut
  Strzelectwo
     Prawo
     Ciekawostki
     Szkolenie
     Zarządzenia PZŁ
     Przystrzelanie
     Strzelnice
     Konkurencje
     Wawrzyny
     Liga strzelecka
     Amunicja
     Optyka
     Arch. wyników
     Terminarze
  Polowania
     Król 2011
     Król 2010
     Król 2009
     Król 2008
     Król 2007
     Król 2006
     Król 2005
     Król 2004
     Król 2003
  Imprezy
     Ośno/Słubice '10
     Osie '10
     Ośno/Słubice '09
     Ciechanowiec '08
     Mirosławice '08
     Mirosławice '07
     Nowogard '07
     Sieraków W. '06
     Mirosławice '06
     Osie '06
     Sarnowice '05
     Wojcieszyce '05
     Sobótka '04
     Glinki '04
  Tradycja
     Zwyczaje
     Sygnały
     Mundur
     Cer. sztandar.
  Ogłoszenia
     Broń
     Optyka
     Psy
  Galeria
  Pogoda
  Księżyc
  Kulinaria
  Kynologia
  Szukaj