Piątek
22.06.2007
nr 173 (0691 )
ISSN 1734-6827
Redaktorzy piszą
Czy tylko niekompetencja? autor: Piotr Gawlicki
Opisałem niedawno 2-letnią batalię Romana K. z KŁ "Bażant" w Prudniku, wspominając, że przywrócenie mu członkostwa w tym kole nie kończy sprawy i dzisiaj przedstawiam jej dalszy ciąg.

Pisałem wtedy, że z niewiadomych powodów, uchwałę ZO PZŁ w Opolu, która ostatecznie przywróciła Romanowi K. członkostwo w kole, zainteresowany otrzymał po 6 tygodniach. Ta uchwała ZO PZŁ z dnia 26 czerwca 2006 roku nosi Nr 1/2006 i ciekawe, jak to możliwe, żeby Zarząd Okręgowy w Opolu przez pół roku podjął tylko jedną uchwałę. Nie wnikając już w to, czy czymkolwiek innym zajmował się w tym półroczu ZO PZŁ w Opolu, uchwała ta trafiła do KŁ "Bażant", też prawdopodobnie z podobnym opóźnieniem, bo zarząd tego koła dopiero 18 sierpnia 2006 r. wystosował do Romana K. zaproszenie na posiedzenie zarządu za 6 dni, o którym informuje, że podczas tego posiedzenia ..."podejmie decyzje co do dalszego postępowania"... w jego sprawie. Roman K. był obecny na tym posiedzeniu w dniu 24 sierpnia 2006 roku i po nim otrzymał pismo zarządu koła, w którym czytamy: ..."postanowiono zastosować się do pisma Zarządu Okręgowego PZŁ w Opolu i oznajmiono Koledzem Roman K., że od dnia dzisiejszego jest członkiem koła łowieckiego Nr 3 "Bażant" w Prudniku... Trudno było widać zrozumieć zarządowi tego koła, że członkostwo w kole zostało przywrócone Romanowi K. już w dniu 26 czerwca 2006 r. i zarząd koła nie ma żadnych kompetencji do tego, żeby określać od kiedy zostało przywrócone jego członkostwo w kole, szczególnie, jeżeli data podana przez zarząd koła jest o dwa miesiące późniejsza, niż wynika to z uchwały zarządu okręgowego. Takie podejście zarządu koła zapowiadało Romanowi K., że w jego sprawie "będzie się jeszcze działo".

No i zaczęło się. 22 września 2006 roku. oświadczenia do zarzadu koła składają dwaj członkowie tego zarządu, Ryszard Sieradzki - łowczy i Jan Żółkiewicz vice-łowczy, a w cztery dni poźniej oświadczenie do zarządu składa prezes koła Wenanty Jankowski. Oświadczenia mają jeden wspólny mianownik, wszystkie zostały napisane przez członków zarządu KŁ "Bażant" i wszystkie zarzucają Romanowi K. działania niegodne członka koła.
więcej>>
Prawo w pytaniach
Pytanie:
Czy prawidłowo zarząd koła podjął decyzję o polowaniu dewizowym na rogacze na początku maja, natomiast walne zgromadzenie ma się odbyć pod koniec maja, bo w moim odczuciu WZ jako najwyższa władza w kole ma prawo i obowiazek zaopiniować i przegłosowac plan finansowy na nowy sezon łowiecki?
Odpowiedź:
Zarząd mógł posługiwać się upoważnieniem do organizowania takiego polowania wydanym w roku ubiegłym, albo liczyć, że ma dla tych polowań akceptację większości członków, więc wychodzi z takim polowaniem wcześniej, niż będzie WZ.

Nie można wykluczyć, że uważa uchwałę WZ w tej sprawie za niepotrzebną, bo polowania organizuje co roku właśnie np. dlatego, że potrzebuje dochodów do wykonania planu finansowego, a dochodów tych nie uzyska bez polowania dewizowego.
więcej>>
Komentarze czytelników
... do felietonów
12:54 KulwapA mnie ciągle zastanawia stosowana (przynajmniej w okręgu lubelskim) zasada przysypywania g.... piaskiem i zacieranie swoich nieodpowiedzialnych a często głupich działań szykanowaniem członków. I nie mogę się doczekać czasu, kiedy to ZG rozwiąże (choćby dla przykładu) takiego "Jelenia", "Łosia" czy "Dąbrowę" w których to postępowania zarządu i przymykanie oka przez władze okręgowe osiągnęły już kuriozalne rozmiary odbijając się szerokim echem w całym związku. Po nadanym złomie ww "owczemu" okręgowemu, i wysokiej łaskawości SG dla kłusowników (strzelców ze zbiorwego z naganką w lutym) z Lubelskiego Towarzystwa Myśliwskiego wynika, że draństwo w PZŁ cenione jest wyżej jak etyczne postawy! Tak trzymać! Aż do zatonięcia.....Tytuł:
Czy tylko niekompetencja?
więcej>>
Dzisiejsze wpisy na forum
www.lowiecki.pl
Przepisy kulinarne
 Jagódki
 Jajecznica na kurka...
Nowe zdjęcia w galeriach
więcej>>
17-02-07 22:16
Andrzejo
30-11-05 11:36
Olaff22 - Paweł Konopacki (MT) :-)
27-05-07 10:03
Kamil90
Wydawca i adres redakcji:
P&H Limited Sp. z o.o.
ul Meissnera 1
80-462 Gdańsk
NIP 585-00-00-791
Sąd Rejonowy w Gdańsku
Wydz. XVI Gospodarczy
KRS: 0000229167
Kap. zakł. 51 500PLN
tel: (058) 340-93-98
Redaktor naczelny:
Piotr Gawlicki
piotr.gawlicki@lowiecki.pl
Miejsce i data wydania:
Gdańsk, 22.06.2007
Numer wydania:
173 (0691 )
ISSN 1734-6827
Strzelectwo
 Perazzi
 Na Jana (24 czerwca...
 Gratulacje dla Knie...
 Puchar Burmistrza L...
 ? 23.06 sobota zawo...
Ogłoszenia
Brak nowych ogłoszeń w tym wydaniu
Przegląd artykułów z poprzedniego tygodnia11.06.2007 - 17.06.2007
Redaktorzy pisząPoniedziałek 11.06.2007
Niekompetencja ZO PZŁ w Opolu autor: Piotr Gawlicki
Do redakcji dziennika "Łowiecki" wpływają prawie codziennie pytania o pomoc prawną, w tym jak poradzić sobie w sytuacjach krytycznych w jakich znaleźli się myśliwi, czy to w wyniku ich zdaniem wadliwej pracy zarządu koła, czy też stanowiska, jakie w ich sprawie zajęły organa Polskiego Związku Łowieckiego. Żeby odpowiedzieć zainteresowanym jak najbardziej kompetentnie, co mogą lub powinni zrobić, jeżeli czują się skrzywdzeni, prosimy ich o przysłanie kopii dokumentów, opisujących w jaki sposób doszło do ich zdaniem niewłaściwego traktowania. W niektórych wypadkach, dokumenty te wskazują, że ani zarządowi koła, ani organom PZŁ nie można niczego zarzucić, bo działały w zgodzie z obowiązującym prawem łowieckim, a sytuacja w której znalazł się myśliwy powstała w wyniku jego własnych uchybień, zaniechań, czy błędów. W znacznej jednak części przypadków, znajdujemy nieprawidłowości, których dopuściły się albo organa koła, albo organa PZŁ. Przy czym generalnie nie zajmujemy się oceną merytorycznych przesłanek takiego czy innego działania, ale interesuje nas czy organa koła i PZŁ dochowują formalnych zasad statutowych przy rozpatrywaniu danej sprawy. Pomagamy w takich przypadkach zainteresowanym, wskazując jakie kroki formalne mogą podjąć, a czasami zwracamy się do organów PZŁ z pytaniami, dlaczego tak, czy inaczej załatwiali sprawę danej osoby. Bardzo często po takim zapytaniu, organa dotychczas działające nieprawidłowo, potrafiły zareagować błyskawicznie i poprawiały swoje błędy. Nie opisywaliśmy tych spraw w dzienniku, bo wystarczającą satysfakcją dla zainteresowanego, a tym samym i dla nas, było poprawne i zgodne z prawem załatwienie ich spraw. Jednak w niektórych wypadkach zainteresowani dalej zderzają się z nieprawidłowym działaniem organów koła lub PZŁ i o tych przypadkach zamierzamy pisać szerzej, szczególnie wtedy, kiedy osoby funkcyjne działające w organach PZŁ wykazują braki w przygotowaniu merytorycznym do sprawowanych funkcji.

więcej>>

Listy do redakcjiŚroda 13.06.2007
Limeryki ( I ) autor: jani
Limeryk pierwszy
Wedle reguł poetyckich limeryk musi być umiejscowiony i odrobinę nieprzyzwoity. Spróbuj, mądry Czytelniku, żeby tak było i żeby Cię nie wywalili na „zbity pysk”; przepraszam, że użyłem potocznie stosowanego w takich sytuacjach zwrotu.
Pojęcie działacza średniego szczebla, a więc mieszczącego się między podstawową komórką Związku a Okręgiem nie jest dotąd sprecyzowane. Samo określenie wywodzi się od czasownika „działać”, a więc funkcjonować, wywierać wpływ, tworzyć co, pracować. Ale już „działacz” to coś więcej. Działacz to ten, co pełni funkcję, choćby miał o niej mierne pojęcie. To również ten, co się zasłużył, więc „może” więcej, niż inny. No i musi mieć swoje lata. Cóż to za działacz z mlekiem pod nosem, choćby zorganizował pięć wystaw łowieckich, opiekował się młodzieżą trzech szkół i stworzył drużynę strzelecką wygrywającą zawody? Nie dorasta do pięt zasłużonemu, odznaczonemu, pamiętającemu egzekutywę, sanację i obie wojny. Stary dowcip, ale najlepiej (i najbezpieczniej) się śmiać ze starych dowcipów: Co to jest – osiem nóg, osiem rąk, sześć zębów i trzy i pół głowy? Zarząd koła.

więcej>>

Myśliwskie akcesoria
 Zaklinowany pocisk w ...
 czoki
 Jakość amunicji SAKO??
 ZH 308
 RWS Special Edition
 montaż na dryling
 Bok, a dubeltówka.
 Banner 6-18x50
 luneta zeiss 8x52 - o...
 CZ527,223- skupienie
 IZH-27EM-1C Sporting
 magazynek do Brno Hor...
 SUPER latarka
 automat kulowy
 docter a laik taki ja...
 pytanko
 jaka amunicja do 7x64
 zeiss czy docter
 Farba na rdzę, czyli ...
 Ceny amunicji do 222 ...
 ZEISS Classic Diavari...
Dyskusje problemowe
 daniele - wymagania for...
 Powoływani strażnicy ło...
 Szczepienie lisów
 szkolenie myśliwych
 nowy skarbnik
Hyde Park Corner
 Największy polski ser...
 Dzik
 Fousek - prośba
 rozbita watacha
 Potrzebne przykłady p...
 Estetyka!!!
 Quad
 Dzik rekordowy z USA
 Kupno zajaca
 Ciekawski
 ruszkikarz olsztyn !
 Mikołajki i okolice?
Psy myśliwskie
 mam poważny problem
 WNK nr.1185
 WYJAZD NA SŁOWACJE
ARCHIWUM
DZIENNIK
Redaktorzy
   Felietony
   Reportaże
   Wywiady
   Sprawozdania
Opowiadania
   Polowania
   Opowiadania
Listy do redakcji
Humor
PORTAL
Naczelny
Forum
   Problemy
   Hyde Park
   Akcesoria
   Strzelectwo
   Psy
   Kuchnia
Prawo
   Pytania
   Ustawa
   Statut
Strzelectwo
   Amunicja
   Tarcze
   Zawody
   Liga
   Archiwum
   Prawo
   Przystrzelanie
   Ciekawostki
   Szkolenie
   Konkurencje
   Optyka
   Prawidła
   Wawrzyny
Polowania
   Król 2005
   Król 2004
   Król 2003
Imprezy
   Sarnowice '05
   Połczyn 2005
   Wojcieszyce
   Sobótka
   Połczyn 2004
   Glinki
Tradycja
   Zwyczaje
   Sygnały
   Mundur
   Cer. sztandar.
   Filatelistyka
   Falerystyka
Ogłoszenia
   Broń
   Optyka
   Psy
Aukcje
Galeria
Pogoda
Księżyc
Kulinaria
Kynologia
Szukaj
Mapa
Nota redakcyjna
Autorzy wszystkich tekstów wpisywanych na strony www.lowiecki.pl i do dziennik.lowiecki.pl wyrażają przez fakt dokonania wpisu zgodę, na publikowanie tych tekstów w dzienniku Łowiecki, przy czym Redakcja zastrzega sobie prawo do skrótów i zmian w tekście. Większe zmiany w materiałach redakcyjnych, opowiadanich i dowcipach przekaże autorom do samodzielnego wykonania.

Dziennik Łowiecki można otrzymywać również w wersji drukowanej poprzez prenumeratę. Warunki prenumeraty do czasu zebrania odpowiedniej liczby prenumeratorów, żeby móc druk wykonywać w drukarni, są następujące:
  • wysyłka 5 razy w tygodniu w dni robocze - opłata 31.00 zł. tygodniowo + VAT;
  • wysyłka 1 raz w tygodniu w poniedziałek - opłata 23.00 zł. tygodniowo + VAT;
  • wysyłka co 4 tygodnie w poniedziałek - opłata 21.50 zł. tygodniowo + VAT.
    Nekrologi od osób fizycznych są bezpłatene. Nekrologi od kół łowieckich i innych osób prawnych podlegają opłacie w kwocie 98,36 zł. + VAT.