Środa
11.07.2007
nr 192 (0710 )
ISSN 1734-6827
Listy do redakcji
Piotr Gruszeczka, dla przyjaciół Grucha - cz.I subiektywna autor: cienias
"Strzelnica uczy pokory" - często powtarza swoją maksymę, dla wielu mistrz i nauczyciel strzelectwa w bialskim okręgu, Piotr Gruszeczka, szczególnie, gdy podczas strzelań, rzutki "złośliwie" nie chcą się rozpadać i całe lądują na trawie.

W radiu usłyszałem dyskusję uczonych o autorytetach, jedna z definicji zakładała, że swoim przykładem kandydat powinien uczyć, powinien też emanować mądrością. Padały kolejne definicje. Bohater mojego listu, konstatuję sam zaskoczony odkryciem, spełnia większość z nich. Jest dla mnie, funkcjonującego, z własnego wyboru, wśród garstki sprawdzonych przyjaciół, autorytetem. Własnym, "niepublicznym", obok kilku innych, powszechnie znanych.

więcej>>
Nowe zdjęcia w galeriach
więcej>>
04-05-07 21:33
HALIAEETUS
11-07-07 13:47
robcio2
11-07-07 14:28
Karol
26-06-07 14:08
Basior 1
11-07-07 15:31
Leon
29-06-07 06:43
Franek_Horde
Dzisiejsze wpisy na forum
www.lowiecki.pl
Komentarze czytelników
... do opowiadań
13:33 BrakarzUrok Twych opowiadań polega, między innymi, na tym, że potrafisz bardzo ciekawie i barwnie wspominać swoje przeżycia i przygody łowieckie, zarówno, te zakończone sukcesem, jak i „porażką”. Staruchowi zapewne dane było dożyć końca swoich dni i odejść „na wiecznie zielone pastwiska”, w sposób naturalny. Nawet parostek – zrzut potrafi przywołać i sprawić przyjemność w duszy myśliwego, inaczej nie byłoby Twego opowiadania. Dziękuję ANDY, pozdrawiam serdecznie, DB - wybrakowany Tytuł:
Staruch
... do listów do redakcji
13:13 WojniczWitam! Przyznam się że z pełnym zaskoczeniem przeczytałem ten tekst. Prędzej bym się.....spodziewał niż tak miłej niespodzianki. Z Piotrem znamy się wiele lat. Miałem zaszczyt strzelać z Nim w jednej grupie na mistrzostwach Polski w Krzywiniu , w leszczyńskim gdzie został v-ce mistrzem pokonanym o ile pamiętam przez Grześka Niestrawskiego z Zielonej Góry. Pomijając fakt że obaj zaliczamy się do grona "niskopiennych" górali beskidzkich mieliśmy okazję rywalizować na strzelnicach a następnie spotykać się również na nieco innym gruncie.Piotr był zawsze dla mnie niekwestionowanym autorytetem strzeleckim szczególnie jeżeli chodzi o kulę którą zawsze strzelał przepięknie. Tym tekstem sprawiłeś mi Kolego wielką przyjemność , a przy okazji pozdrów i uściskaj Piotra od Jego serdecznego przyjaciela z Beskidów. Nie muszę chyba dodawać że w pełni podzielam Twoje Cieniasie opinie na jego temat .Pozdrawiam i DARZ BÓR.Tytuł:
Piotr Gruszeczka, dla przyjaciół Grucha - cz.I subiektywna
więcej>>
Przegląd artykułów z poprzedniego tygodnia02.07.2007 - 08.07.2007
Redaktorzy pisząPoniedziałek 02.07.2007
HISTORIA PEWNEGO POLOWANIA autor: Stanisław Pawluk
Bywa, że palec zagięty zbyt wcześnie skutkuje przygodą łowiecką, której żaden z myśliwych na swym koncie zapisać by nie chciał. Rzecznik dyscyplinarny, sąd łowiecki i dalsze nieprzyjemności, to konsekwencje surowe do zdarzeń, które miały miejsce z KŁ nr 18 „Ponowa” w Białej Podlaskiej.

Dwaj koledzy korzystając z faktu, iż plan dzików na jednym z pobliskich łowisk nie został mimo kończącego się sezonu wykonany, jeździli wspólnie na łowy. Jedynie jeden z nich, Arkadiusz P. miał ze sobą broń, a drugi, Marian Tadeusz P. posiadał odstrzał, którego termin ważności wygasł i dlatego bez broni asystował tylko swemu koledze, ale do książki wyjść wpisywali się obaj.
więcej>>

Moje polowaniePiątek 06.07.2007
"Do trzech razy sztuka" autor: barteks25
Była środa 27 czerwca br. Pogoda dopisywała, wiec wraz z moim Tatą postanowiliśmy pojechać na kozła. Na ambonie usiedliśmy koło godz. 18.30. Słońce było jeszcze wysoko i przeszkadzało nam w podpatrywaniu stojącej pod ścianą lasu kozy. Po jakimś czasie wyszła jeszcze jedna koza a za nią z traw wyłonił się kozioł. Zobaczyłem go pierwszy i dech mi zaparło. Stuknąłem Tatę delikatnie w ramię. Wypatrzyliśmy pięknego, wysokiego, starego myłkusa. Po opanowaniu emocji, zrobieniu paru fotek, Tato „złożył się” i oddał strzał. Okazał się chybiony. Rogacz spokojnie odszedł, ponieważ echo strzału zdezorientowało go. Mówię do Taty „strzelaj drugi raz”, przeładował i strzelił. Kozioł zawrócił na środek polany a z jego zachowania wynikało, że strzał był znów chybiony. Spokojnym krokiem kozioł zaczął oddalać się w stronę lasu a Tato nerwowo przeładował sztucer i złożył się do strzału mrucząc pod nosem „zatrzymaj się”. Zamiast strzału usłyszeliśmy tylko metaliczne stuknięcie. „Niewypał” mruknął nerwowo Tato, i ponownie przeładował. Zdążył jeszcze go namierzyć i znowu niewypał. Nasz piękny mułkus zniknął w gęstwinie drzew. Dopiero teraz Tato zaczął analizować chybione strzały - strzelając do kozła słońce padało prosto w lunetę ale przy oddawaniu strzałów Tato o tym nie pomyślał. Było już grubo po 21-ej więc pojechaliśmy do domu.

więcej>>

Listy do redakcjiPoniedziałek 02.07.2007
Limeryki ( I I ) autor: jani
To po fraszce najkrótsza forma poetycka. Zdolny opisać wszystko, co w życiu może się wydarzyć. Przynosi czytającemu dylemat: kpi, czy o drogę pyta? Moja nauczycielka polskiego, na zakończenie lekcji, na której czytaliśmy jakiś utwór, zadawała sakramentalne pytanie. Co autor miał na myśli? I bądź tu mądry, a kto go wie, co miał na myśli? Julian Tuwim powiedział: Poetycka wena? A co to takiego? Dajcie mi 1000 zł, a każdy wiersz wam napiszę!
więcej>>

Nota redakcyjna
Autorzy wszystkich tekstów wpisywanych na strony www.lowiecki.pl i do dziennik.lowiecki.pl wyrażają przez fakt dokonania wpisu zgodę, na publikowanie tych tekstów w dzienniku Łowiecki, przy czym Redakcja zastrzega sobie prawo do skrótów i zmian w tekście. Większe zmiany w materiałach redakcyjnych, opowiadanich i dowcipach przekaże autorom do samodzielnego wykonania.

Dziennik Łowiecki można otrzymywać również w wersji drukowanej poprzez prenumeratę. Warunki prenumeraty do czasu zebrania odpowiedniej liczby prenumeratorów, żeby móc druk wykonywać w drukarni, są następujące:
 • wysyłka 5 razy w tygodniu w dni robocze - opłata 31.00 zł. tygodniowo + VAT;
 • wysyłka 1 raz w tygodniu w poniedziałek - opłata 23.00 zł. tygodniowo + VAT;
 • wysyłka co 4 tygodnie w poniedziałek - opłata 21.50 zł. tygodniowo + VAT.
  Nekrologi od osób fizycznych są bezpłatene. Nekrologi od kół łowieckich i innych osób prawnych podlegają opłacie w kwocie 98,36 zł. + VAT.
 • Prawo w pytaniach
  Pytanie:
  W poradniku KR pisze, że łowczy musi akceptować protokół szkód razem z prezesem, a co zrobić jak łowczy wycenia i akceptuje?
  Odpowiedź:
  To nie WZ powinno wyznaczać komisję do szacowania szkód. Wyznaczenie tej komisji leży w kompetencjach zarządu. Jak już jednak WZ wyznaczyło tę komisje, to może ona działać, ale w dalszym ciągu za wypłaty dokonywane w wyniku szaczowania tej komisji odpowiada zarząd i właśnie dlatego to zarząd powinien określać, kto szacuje szkody.

  To, że w poradniku dla KR pisze, że to łowczy i prezes mają akceptować protokół szaczowania, nie jest prawem obowiązującym. Po pierwsze poradnik został napisany w czasie obowiązywania innego statutu, a poza tym poradnik taki nie jest prawem obowiązującym członków PZŁ, tylko właśnie pewnym poradnikiem, z którego można korzystać, ale nie jest do stosowania obligatoryjnego.
  więcej>>
  Wydawca i adres redakcji:
  P&H Limited Sp. z o.o.
  ul Meissnera 1
  80-462 Gdańsk
  NIP 585-00-00-791
  Sąd Rejonowy w Gdańsku
  Wydz. XVI Gospodarczy
  KRS: 0000229167
  Kap. zakł. 51 500PLN
  tel: (058) 340-93-98
  Redaktor naczelny:
  Piotr Gawlicki
  piotr.gawlicki@lowiecki.pl
  Miejsce i data wydania:
  Gdańsk, 11.07.2007
  Numer wydania:
  192 (0710 )
  ISSN 1734-6827
  Hyde Park Corner
   Jakby to było gdyby m...
   Polar Shellbrook
   Coś na poprawę humoru.
   Na jaki okres...?
   Moczykije
   Mam syna
   wybory
   Dwa strzały
   Znaleziska z II wojny...
   Wspomnienie....
   Polowania dewizowe
   Przeszłość...
   Nowy uczestnik forum
   Sesja
   Wnieść trochę romanty...
  Myśliwskie akcesoria
   ruda broń.
   Federal POWER SHOCK 2...
   Lornetka APOLLO 12x50
   Szafka na broń
   Noże z Allegro
   cd. montaż do Burrisa
   1 klik Burris Euro Di...
   Kniejówka 9,3x74R
   Montaz na dryling
   jaka szafa na broń
   strzał breneką, a str...
   Winchester Ballistic ...
   kula do śrutówki
   Wózek do sztucera ZKK
   S&B za 4500zł czy Doc...
   Skuteczność czeskiej ...
   Vega Turcja
   Hatsan czy Iż?
   Luneta Biełomo
   Hornet
   badania lek. i policy...
   lever action
  Moje polowanie
  Staruch autor: ANDY
  Ruja sarn w pełni i kozły gwałtownie reagują na wab. Siadam w starodrzewiu, który opada stokiem na potok i dalej przechodzi w długą, pełną zielonego dywanu łąkę. Moszczę sobie dołek obok olbrzymiego buka rosnącego poniżej starego wału usypanego w trakcie jakiś robót wykopaliskowych. Zwyczajowo miejsce to nazywane jest Zameczkiem od stojącej tutaj w dawnymi czasy warowni. Broniła ona traktu kupieckiego idącego od węgierskich równin i dalej przed napadami na kupców wiozących wozy wyładowane dobrem wszelakim i oczywiście pobierającym za to myto nieliche.

  Jest późne popołudnie i bardzo ciepły, wręcz parny dzień. Latające owady wściekle atakują każdą odkrytą część ciała. Ciągnę jak najniżej mankiety i zapinam kołnierzyk koszuli, ale niewiele to pomaga. Trzeba to polubić jak mawiają Poleszuki, trudno. W zwinięte dłonie wciskam wabik, wysłużony już bardzo i poczerniały. Na przeciwległą ubocz ślę krótkie piii… raz i drugi. Chwila ciszy przerwana ogromnym łomotem w młodniku u mych stóp. Słyszę krótkie dziwne ni to beknięcie ni skrzypnięcie. Towarzyszy temu donośne sapanie i uderzenie w krzak. Niestety na czyste nie wychodzi nic. Wolno obracam się lustrując przestrzeń za sobą wiedząc, że często kozioł obchodzi i potrafi stanąć za plecami na parę kroków ledwie. Tym razem jednak nic tam nie ma. Czekam ok. pół godziny nie ruszając się z miejsca i znów wabię. Dokładna kopia poprzedniej sytuacji ale tym razem na ułamek sekundy w jakiejś luce widzę biegnącego kozła, jest bardzo stary co podkreśla siwy zupełnie pysk. Niskie, czarne parostki są wykręcone do tyłu w formę dziwacznego korkociągu. Jest już tak stary, że nawet szczeknąć nie bardzo potrafi a wydaje jakiś dziwny skrzypiąco - bekający dźwięk. Zaciskam zęby na wabiku i chwytam broń. Niestety nim złapię go w krzyżu znów znika w zielonej gęstwinie. Siedzę długo i jeszcze raz próbuję, ale stary wyga nie daje mi szansy po raz trzeci. Ale ja wiem, że tu jego ostoja i jeszcze mam parę dni, bowiem zostały jeszcze dwa kozły do odstrzału więc może się uda... i Hubert pozwoli...
  więcej>>
  Humor
  nadesłał: Driada
  "Makabryczny..."
  Pijany facet zdrzemnął się na cmentarzu. Budzi się, noc, księżyc świeci. Zbiera się do wyjścia z cmentarza, patrzy, a tu stróż cmentarny kopie grób.
  - O, ho, ho - pomyślał sobie - przestraszymy gościa...
  Podkradł się cichcem, a kiedy był już tylko kilka kroków od delikwenta jak nie ryknie:
  - BUUUUUUUUUUUU!!!!!!
  Żadnej reakcji. Stróż jak kopał tak kopie, nawet się nie obejrzawszy.
  Więc facet znowu:
  - BUHAHAHAHIHIHIHIHIBUUUU!!!!
  Znowu nic. Zniechęcony pijaczek odwrócił się na pięcie i idzie do wyjścia. Kiedy już sięgał ręką do furtki nagle z tyłu ktoś go łups w łeb łopatą!
  - A nie, nie! Chciałeś pospacerować, to spaceruj, ale poza teren nie wychodzimy! - powiedział stróż.
  Ogłoszenia
  Brak nowych ogłoszeń w tym wydaniu
  ARCHIWUM
  DZIENNIK
  Redaktorzy
     Felietony
     Reportaże
     Wywiady
     Sprawozdania
  Opowiadania
     Polowania
     Opowiadania
  Listy do redakcji
  Humor
  PORTAL
  Naczelny
  Forum
     Problemy
     Hyde Park
     Akcesoria
     Strzelectwo
     Psy
     Kuchnia
  Prawo
     Pytania
     Ustawa
     Statut
  Strzelectwo
     Amunicja
     Tarcze
     Zawody
     Liga
     Archiwum
     Prawo
     Przystrzelanie
     Ciekawostki
     Szkolenie
     Konkurencje
     Optyka
     Prawidła
     Wawrzyny
  Polowania
     Król 2005
     Król 2004
     Król 2003
  Imprezy
     Sarnowice '05
     Połczyn 2005
     Wojcieszyce
     Sobótka
     Połczyn 2004
     Glinki
  Tradycja
     Zwyczaje
     Sygnały
     Mundur
     Cer. sztandar.
     Filatelistyka
     Falerystyka
  Ogłoszenia
     Broń
     Optyka
     Psy
  Aukcje
  Galeria
  Pogoda
  Księżyc
  Kulinaria
  Kynologia
  Szukaj
  Mapa
  Dyskusje problemowe
   odszkodowania
   7 dni na zgłoszenie szk...
   Sól a dziki
   wiek naganki, czyżby fa...
  Przepisy kulinarne
   kwaszenie ogórków
  Strzelectwo
   Browning GTS Specia...
   Zawody w Doliwach k...
   LIGA GENTELMENÓW II...
   Okolice Wrocławia ,...
   Wyrównanie rekordu
   Czoki do Bettinsoli
   Invector Plus czy I...
  Psy myśliwskie
   Szukam szczeniaka
   Gończy Polski
   Obcinanie wąsów ...
   szkolenie tropowca ...
   szukam foksteriera
   Jagi-rozwiajnie pas...
   szukam Jagdteriera
   jamniki po tygodniu