DZIENNIK
Redaktorzy
   Felietony
   Reportaże
   Wywiady
   Sprawozdania
Opowiadania
   Polowania
   Opowiadania
Otwarta trybuna
Na gorąco
Humor
PORTAL
Forum
   Problemy
   Hyde Park
   Wiedza
   Akcesoria
   Strzelectwo
   Psy
   Kuchnia
Prawo
   Pytania
   Ustawa
   Statut
Strzelectwo
   Prawo
   Ciekawostki
   Szkolenie
   Zarządzenia PZŁ
   Przystrzelanie
   Strzelnice
   Konkurencje
   Wawrzyny
   Liga strzelecka
   Amunicja
   Optyka
   Arch. wyników
   Terminarze
Polowania
   Król 2011
   Król 2010
   Król 2009
   Król 2008
   Król 2007
   Król 2006
   Król 2005
   Król 2004
   Król 2003
Imprezy
   Ośno/Słubice '10
   Osie '10
   Ośno/Słubice '09
   Ciechanowiec '08
   Mirosławice '08
   Mirosławice '07
   Nowogard '07
   Sieraków W. '06
   Mirosławice '06
   Osie '06
   Sarnowice '05
   Wojcieszyce '05
   Sobótka '04
   Glinki '04
Tradycja
   Zwyczaje
   Sygnały
   Mundur
   Cer. sztandar.
Ogłoszenia
   Broń
   Optyka
   Psy
Galeria
Pogoda
Księżyc
Kulinaria
Kynologia
Szukaj
autor: BartOn28-10-2017
50 Lat Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej

5 października 2017 r. odbył się uroczysty Jubileusz 50-lecia działalności Muzeum  Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Uroczystości rozpoczęły się w dworze „Sienkiewicz” w Okrzei. Jubileuszową Galę otworzył Dyrektor Muzeum Maciej Cybulski, który przywitał przybyłych gości. Następnie wszyscy zebrani obejrzeli film zrobiony przez TVP3 Lublin z okazji 50-lecia powstania placówki.

Po projekcji filmu Dyrektor Muzeum razem z Wojewodą Lubelskim, Starostą Łukowskim, Wójtem Gminy Krzywda oraz Przewodniczącym Rady Powiatu Łukowskiego wręczyli podziękowania dla osób i instytucji zasłużonych dla Muzeum. Wśród wyróżnionych nie mogło zabraknąć Longina Kowalczyka, który zakładał muzeum w Woli Okrzejskiej, który zatrudnił na stanowisko dyrektora Antoniego Cybulskiego, wieloletniego dyrektora muzeum. Za nieoceniony wkład w propagowanie polskiego Dziedzictwa Narodowego, życia i twórczości Henryka Sienkiewicza oraz za wieloletnią pracę na rzecz funkcjonowania i rozwoju Muzeum została wyróżniona również żona Pana Antoniego, Anna Cybulska oraz osoby które przez wiele lat były związane z muzeum tj. Roman Dajek, Zofia Czapska, prof. Maria Bokszczenin oraz pozostali przyjaciele i pracownicy Muzeum. Okolicznościowe podziękowania za Mecenat i współpracę w pozyskaniu skarbów literatury polskiej, kart rękopisu „Potopu” Henryka Sienkiewicza do zbiorów Muzeum otrzymali przedstawiciele firm i instytucji zaangażowanych w akcję. Podczas uroczystości podziękowanie otrzymały również media, które od wielu lat promują wydarzenia i inicjatywy kulturalne związane z Muzeum i twórczością Henryka Sienkiewicza.

Nadmienić trzeba, że za staraniami Członków Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej województwa Lubelskiego wykonano i podarowano Medalion Łosia. Pierwszy prezes KKiKŁ woj. Lubelskiego Św. pamięci Andrzej Albgowski zobowiązał się Dyrektorowi Muzeum w woli Okrzejskiej, że Oddział Lubelski KkiKŁ zrobi Medalion Łosia i przekaże do muzeum i dzięki osobistemu zaangażowaniu Kol. Krzysztofa Oleszczuka, a także kolegów, Jerzego Reji, Stanisława Ostańskiego i Zarządu Okręgowego PZŁ w Lublinie udało się doprowadzić do zakończenia prac nad medalionem i przekazać na uroczystościach dyrekcji Muzeum,
przy dźwiękach sygnałów łowieckich zespołu "LISIE ECHO " z Lubartowa. Wykonawcą medalionu jest Kolega Władysław Rataj z Hrubieszowa. Trzeba wspomnieć, że Henryk Sienkiewicz był miłośnikiem łowiectwa, polował na kilku kontynentach i robił to z wielką pasją. Po myśliwskiej wyprawie do Afryki powstała powieść "W Pustyni i Puszczy". Na zakończenie uroczystości wystąpiły dzieci ze szkoły Podstawowej w Woli Okrzejskiej.

Uroczystości jubileuszowe zakończyły się w Muzeum Henryka Sienkiewicza, gdzie nastąpiła uroczysta prezentacja kart rękopisu „Potopu” oraz otwarcie wystawy czasowej pt. „Skarby ze zbiorów Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej”.
 
Darz Bór
Sławomir Dudziak
Brak komentarzy do tego listu

Szukaj   |   Ochrona prywatności   |   Webmaster
P&H Limited Sp. z o.o.