Piątek
15.05.2009
nr 135 (1384 )
ISSN 1734-6827
Przegląd artykułów z poprzedniego tygodnia04.05.2009 - 10.05.2009
Redaktorzy pisząPoniedziałek 04.05.2009
Co zmienić w ustawie łowieckiej, cz. I - SĄDY autor: Piotr Gawlicki
Jak nasi czytelnicy pamiętają z poprzednich artykułów, ORŁ w Koszalinie w swojej uchwale nr 8 rozprawiła się z propozycjami zmian do ustawy 'Prawo łowieckie', które poznano jakoby m.in. za pośrednictwem dziennika "Łowiecki", co jak już wyjaśniałem, było wierutnym kłamstwem, bo żadnych propozycji nie publikowaliśmy. Przeczytawszy jednak tę uchwałę oraz podobne uchwały z innych okręgów, pomyślałem sobie, że mógłbym zgłosić swoje propozycje takich zmian w organizacji łowiectwa w Polsce, wynikające z 40-letniego aktywnego stażu w PZŁ i kole łowieckim oraz znajomości wypowiedzi naszych czytelników w okresie ponad 8 lat istnienia portalu "Łowiecki".

Uprzedzając spodziewany atak na zgłaszane przeze mnie propozycje, poinformuję moich adwersarzy, szczególnie tych spośród działaczy PZŁ, pełniących funkcje w organach, że jestem przeciwny:
 1. przekreśleniu 85 lat historii i tradycji Polskiego Związku Łowieckiego;
 2. likwidacji Polskiego Związku Łowieckiego;
 3. prywatyzacji lasów i prawa do polowania;
 4. odebraniu PZŁ demokratycznej podmiotowości w kształtowaniu swoich spraw;
 5. posługiwaniu się populistycznymi hasłami;
 6. ,

  czyli najczęściej formułowanymi zarzutami wobec najmniejszych nawet prób zmienienia czegokolwiek w PZŁ.
więcej>>

Redaktorzy pisząCzwartek 07.05.2009
Co zmienić w ustawie łowieckiej, cz. II - OKRĘGI autor: Piotr Gawlicki
W poprzednim odcinku artykułu na temat koniecznych zmian do ustawy z dnia 13 października 1995 r. 'Prawo łowieckie' [jednolity tekst Dz.U. 2005 Nr 127 poz. 1066z poźn. zm.], zająłem się przepisami, które spowodowały wprowadzenie do statutu PZŁ zapisu §137 ust.1 pkt 1, który jest obrazą dla państwa prawnego, bo sprawy naruszenia ustaw i rozporządzeń z zakresu łowiectwa oddaje pod jurysdykcję sądów łowieckich, choć konstytucja RP zdecydowała, że sprawy takie podlegają jurysdykcji sądów powszechnych. W dzisiejszym odcinku zajmę się sprawą, która najbardziej obecnie wzburza działaczy i organy Polskiego Związku Łowieckiego, to jest dostosowaniem struktury organizacyjnej Zrzeszenia do administracyjnego podziału kraju, czyli innymi słowy zmniejszenia liczby okręgów, żeby okręg odpowiadał województwu. Przy okazji sprawy liczby okręgów, zająłem się również tematyką szerszą, nadając jej ogólny tytuł:

Struktura organizacyjna PZŁ

Powraca co jakiś czas dyskusja nt. ilości okręgów w Polskim Związku Łowieckim. Kierujący obecnie Zrzeszeniem działacze rozpoczynali swoje łowieckie doświadczenie w kierowaniu Zrzeszeniem w latach 70-tych ub. wieku, kiedy to zmieniono podział administracyjny kraju na 49 województw i równocześnie na tyle samo okręgów podzielono strukturę Zrzeszenia. Strukturę 49 okręgów Polskiego Związku Łowieckiego doskonalono w czasach PRL, a od kiedy państwo polskie od niej odeszło, PZŁ trzyma się jej kurczowo. Rozumiem tę miłość do 49 okręgów, bo przez 35 lat istnienia okręgów wykształciły się się w nich takie relacje pomiędzy okręgowymi i krajowymi organami Zrzeszenia, które gwarantują spokojne doczekanie emerytury tak działaczom zatrudnionym, jak i tym powołanym.
więcej>>

Moje polowaniePiątek 08.05.2009
Szóstak na medal autor: Dominika
Wściekła i zła, taki czas niestety. Pisanie pracy magisterskiej i praca codzienna wkurzały mnie tak do reszty bo nie było czasu na polowaczke; (trochę też brak dobrej organizacji i wszystko poukładało się tak, jak nie powinno). Sezon mija, a tu rano do lasu nie ma jak, po południu pisanie pracy. Aaaa, do kitu...

Brak wędrówek po Ługach i zasiadek na Zbiorniku, przygnębił mnie do reszty. Pisanie jakoś szło, ale już sierpień a kozła na rozkładzie ni huhu. Kurcze, sezon do bani, brak podchodów w majowe poranki, brak zasiadek w pięknie pachnące letnie wieczory, nawet nie wiem co gdzie wychodzi. Skaza na łowieckiej dumie. Rwa kulszowa uziemiła mnie na dobre 3 tygodnie:( Co za pieroństwo... wszystko nie tak!!!
więcej>>

Otwarta trybunaPiątek 08.05.2009
Selekcja kozłów. Czy dać szansę naturze? autor: sumada
Celowość prowadzenia selekcji ma swoich zwolenników jak i zagorzałych przeciwników. Zostawmy jednak na chwilę te rozważania i zadajmy inne pytanie. Czy potrafimy ocenić prowadzoną selekcję przez myśliwych? Rozważmy to na podstawie sarny. Mamy dane o ilości prawidłowych i nieprawidłowych odstrzałów. A przecież nie to jest najważniejsze. Najważniejsze jest przecież jakie kozły przeżyły bo to one zostaną ojcami następnego pokolenia. Z puli kozłów powinniśmy usunąć te, które uznajemy za selekcyjne, a powinniśmy zostawić dobrze rokujące. Ale nie mamy danych czy tak jest naprawdę, ponieważ nie mamy danych o tych kozłach, które przeżyły. Nie mamy np. danych czy średnia masa poroży kozłów odstrzelonych jest mniejsza od średniej masy poroży tych co pozostały w łowisku. A to byłby z pewnością właściwy wyznacznik świadczący o jakości prowadzonej selekcji. Jeśli takich danych nie ma to trudno jest dyskutować o sensie selekcji. Nie wiemy nawet czy jest ona pozytywna czy negatywna.
więcej>>

Komentarze czytelników
... do felietonów
10:17 czarny fletNigdy bym nie śmiał Kol. Springu, pouczać. Ale coś mi sie zdaje, że Twoich "szkół" już nie ma. Reakcja dotyczyła świadomie lub nie, utożsamiania PZŁ z jego władzami, co jest błędem podstawowym. PZŁ to członkowie i obsługa, która teraz zdemoralizowała się i opiera się kontroli społecznej. Szkodliwy monopol tym bardziej jest godny potępienia, że doprowadził do ujawnianych przypadków nagminnego łamania prawa wobec myśliwych przez powołane do ich obsługi, struktury. A to, że szykany dotykają mniejszość i słabych to nic niezwykłego, tak w historii postępowała, każda zdemoralizowana władza. Do czasu. Tytuł:
Co zmienić w ustawie łowieckiej, cz. III - ZRZESZANIE SIĘ
11:00 SpringAd. czarny flet, zlituj sie, szkoly ktore ukonczylem maja sie dobrze do dzisiaj i przestan "uczyc ojca dzieci robic", Jeslis taki szlachetny, madry, itd. i itp. to poprostu odpowiedz na moje wczesniej zadane pytania. Natomiast, nie nauczaj mnie czym jest PZL, mam 40 lat stazu w PZL i pare drobnych dokonan na szczeblu KL. Nikt i nigdy nie probowal mnie karac, wyrzucac, czy w inny sposob dyscyplinowac, bo ja nie cierpie na "syndrom wyuczonej bezradnosci" i nie rzne przyslowiowego glupa, ze mnie wolno wszystko, a to "wszystko" wlasnie wszyscy musza pokornie znosic, w imie np. wolnosci i demokracji. Taka wolnosc to zwyczajne beholowie,a taka demokracja, to nie demokracja, a idiotokracja. Tytuł:
Co zmienić w ustawie łowieckiej, cz. III - ZRZESZANIE SIĘ
11:12 czarny fletPrzy całej mojej sympatii do ludzi, drażni, gdy piewca tatalitaryzmów i antyspołecznych postaw powołuje sie na demokrację. Mnie w przeciweństwie do dbających jedynie o własną wygodę, nie najbardziej interesuje co będzę ja z tego miał, a wszyscy. Na likwidacji monopolu zyskują prawie wszyscy. I nie opowiadaj, że szkoły "marksistowsko-leninowskie" maja sie dobrze. Niczym nadzwyczajnym nie jest, że "pachołków" , zawsze tylko, aktualnej, władzy, aktualna władza nie karze. Nawet czasami nagradza. Na szczęście nie wszyscy idą na łatwiznę. DB Tytuł:
Co zmienić w ustawie łowieckiej, cz. III - ZRZESZANIE SIĘ
11:38 SpringAd.czarny flet, ja nie chodzilem z Toba do wymienionych przez Ciebie szkol, nie plec o aktuanej wladzy, bowiem wladze przez 40-lat zmienialy sie wielokrotnie. W moim okregu jest okolo 1700 mysliwych, a spraw dyscyplinarnych prowadza ok, siedmiu rocznie, ktore tylko w pojedynczych przypadkach koncza sie skresleniem, jest to taka ilosc o ktorej nie warto mowic. Musisz przyjac do wiadomosci, ze twoje poczucie sprawiedliwosci nie jest absolutem i inni maja wlasne poczucie sprawiedliwosci, na szczescie. Dodam, ze ja nie aspiruje byc taki doskonaly jak Ty, ale ciekaw jestem kiedy tacy jak Ty zbawia polskie lowiectwo i to wlasnie jest jedno z moich pytan. bo strasznie nie lubie kiedy ludzie nie potrafiacy zbawic siebie, chca zbawic mnie, serdecznie dziekuje za ta twoja "postawe spoleczna" Tytuł:
Co zmienić w ustawie łowieckiej, cz. III - ZRZESZANIE SIĘ
12:00 czarny fletKol. Springu. Moje "poczucie" nie jest absolutem. Wiem. Ale przynajmniej JEST. Pisząc o "zawsze aktualnej" miałam, właśnie na myśli, że się zmieniała, a sprytni popieracze potrafią każdą kolejną popierać. Najczęściej "za resztki z pańskiego stołu". Monopol deprawuje, co jest udowodnione. Sami działacze, prędzej czy póżniej, gdy wyeliminują, aktualną, zdemoralizowaną ekipę władzy, dokonają naprawy. Tu nie ma tajemnic więc więc ma sensu powtarzać wiadomego. Tytuł:
Co zmienić w ustawie łowieckiej, cz. III - ZRZESZANIE SIĘ
14:15 ajwaPomyłka powinno być art 52.a nie 32.Przy okazji to jakie sankcje będą za nieumyślne strzelenie lochy? Czy aby nie będzie to nadużywane? Toż każda locha będzie strzelona nieumyślnie. DBTytuł:
Co zmienić w ustawie łowieckiej, cz. IV - INNE
więcej>>
Myśliwskie akcesoria
 balistyka Normy na ło...
 Iż MP-153-semi automa...
 Szerszenie
 kule 8x57JS elaboracja
 czeska kniejówka
 GPS co lepsze?
 Frama 7x50 Made in Ge...
 Pułapki żywołowne - s...
 sauer 202, heym sr21
 kaliber na zbiorówkę
 KUPIĘ AMBONĘ Wa-wa!
 Regulacja krzyża w Do...
 Daihatsu Rocky
 kaliber 6,5x54
Wydawca i adres redakcji:
P&H Limited Sp. z o.o.
ul Meissnera 1
80-462 Gdańsk
NIP 585-00-00-791
Sąd Rejonowy w Gdańsku
Wydz. XVI Gospodarczy
KRS: 0000229167
Kap. zakł. 51 500PLN
tel: (058) 340-93-98
Redaktor naczelny:
Piotr Gawlicki
piotr.gawlicki@lowiecki.pl
Miejsce i data wydania:
Gdańsk, 15.05.2009
Numer wydania:
135 (1384 )
ISSN 1734-6827
Ogłoszenia
Brak nowych ogłoszeń w tym wydaniu
Dzisiejsze wpisy na forum
www.lowiecki.pl
Psy myśliwskie
 Dzikarze
 Zaginął pies
 Szkolenie Dzikarza ...
 Gdzie znajde otok
 Wyzeł niemiecki szo...
 wyżeł niemiecki kró...
 odyniec w dobre rece
 WYSTAWA KLUBOWA TER...
Nota redakcyjna
Autorzy wszystkich tekstów wpisywanych na strony www.lowiecki.pl i do dziennik.lowiecki.pl wyrażają przez fakt dokonania wpisu zgodę, na publikowanie tych tekstów w dzienniku Łowiecki, przy czym Redakcja zastrzega sobie prawo do skrótów i zmian w tekście. Większe zmiany w materiałach redakcyjnych, opowiadanich i dowcipach przekaże autorom do samodzielnego wykonania.

Dziennik Łowiecki można otrzymywać również w wersji drukowanej poprzez prenumeratę. Warunki prenumeraty do czasu zebrania odpowiedniej liczby prenumeratorów, żeby móc druk wykonywać w drukarni, są następujące:
 • wysyłka 5 razy w tygodniu w dni robocze - opłata 31.00 zł. tygodniowo + VAT;
 • wysyłka 1 raz w tygodniu w poniedziałek - opłata 23.00 zł. tygodniowo + VAT;
 • wysyłka co 4 tygodnie w poniedziałek - opłata 21.50 zł. tygodniowo + VAT.
  Nekrologi od osób fizycznych są bezpłatene. Nekrologi od kół łowieckich i innych osób prawnych podlegają opłacie w kwocie 98,36 zł. + VAT.
 • Hyde Park Corner
   Ile !?
   trzydzieści województw
   Szkolenie strzeleckie
   Puma w Wielkopolskim ...
   CIEMNY JAK DZIENNIKAR...
   "Symbol Polski zagroż...
   i "my" mówimy że dobr...
   Jak "wrażliwi" są myś...
   Zapytanie o Mszę hube...
   Czy myśliwi są wrażli...
   Qulwap w delegacji !
   Fajne fotosy..
   Kolejna tragedia .
   Skup Dziczyzny
   NOWY DOWÓD!
   dziki już w rzepaku
  Przepisy kulinarne
   Wiśniówka w maju
   marynata
  Strzelectwo
   Międzychód 17.05.20...
   Puchar Starosty Wie...
   heym
   OKREGOWE W BYDGOSZC...
   strzelba na początek
   Dubeltówka
   Klasa mistrzowska, ...
   amunicja "skeet i t...
   Kula !
  Wiedza i edukacja
   Rekord Świata w rogac...
   powtórny egzamin sele...
   ZK a edukacja CZŁONKÓW
   Składka dla studenta
   Zawieszenie łowczego
   Staż do PZŁ
   Zbędny zapis?
   Zatrzymanie Obywatels...
   Pijany na walnym...
   SKARGA DO TRYBUNAŁU
  Nowe zdjęcia w galeriach
  więcej>>
  02-09-08 09:53
  krzysiek77
  26-03-09 23:36
  Prawdziw
  16-03-07 19:56
  Calamondin
  26-11-06 16:12
  sauer8x68
  09-04-09 00:38
  Grzegorz Kulejewski
  24-02-08 12:57
  Grzegorz Kulejewski
  Dyskusje problemowe
   Selekcja u dewizowców
  Redaktorzy piszą
  Co zmienić w ustawie łowieckiej, cz. IV - INNE autor: Piotr Gawlicki
  W poprzednim odcinku artykułu na temat koniecznych moim zdaniem zmian do ustawy z dnia 13 października 1995 r. 'Prawo łowieckie' [jednolity tekst Dz.U. 2005 Nr 127 poz. 1066z poźn. zm.], proponowałem rozdzielenie uprawnień do polowania od przynależności do Polskiego Związku Łowieckiego, czyli utworzenie kategorii myśliwego niestowarzyszonego, który poza strukturami Związku, w tym poza kołem łowieckim, mógłby realizować swoją pasję albo na zasadach komercyjnych, albo za granicą. W ten sposób zniknęłoby naruszenie w w/w ustawie konstytucyjnego prawa obywatela do wolnego zrzeszania się, bo obecnie zmusza się myśliwych go do zrzeszenia się w jednym i z góry wskazanym zrzeszeniu, pod rygorem utraty uprawnień łowieckich.

  W obecnym odcinku, ostatnim w tym cyklu, poruszę kilka spraw, odpowiadających tytułom podrozdziałów.


  Rejestracja statutu PZŁ

  więcej>>
  ARCHIWUM
  DZIENNIK
  Redaktorzy
     Felietony
     Reportaże
     Wywiady
     Sprawozdania
  Opowiadania
     Polowania
     Opowiadania
  Otwarta trybuna
  Humor
  PORTAL
  Naczelny
  Forum
     Problemy
     Hyde Park
     Akcesoria
     Strzelectwo
     Psy
     Kuchnia
  Prawo
     Pytania
     Ustawa
     Statut
  Strzelectwo
     Prawo
     Ciekawostki
     Szkolenie
     Zarządzenia PZŁ
     Przystrzelanie
     Strzelnice
     Konkurencje
     Wawrzyny
     Liga strzelecka
     Amunicja
     Optyka
     Arch. wyników
     Terminarze
  Polowania
     Król 2008
     Król 2007
     Król 2006
     Król 2005
     Król 2004
     Król 2003
  Imprezy
     Ciechanowiec '08
     Mirosławice '08
     Mirosławice '07
     Nowogard '07
     Sieraków W. '06
     Mirosławice '06
     Osie '06
     Sarnowice '05
     Wojcieszyce
     Sobótka
     Glinki
  Tradycja
     Zwyczaje
     Sygnały
     Mundur
     Cer. sztandar.
     Filatelistyka
     Falerystyka
  Ogłoszenia
     Broń
     Optyka
     Psy
  Aukcje
  Galeria
  Pogoda
  Księżyc
  Kulinaria
  Kynologia
  Szukaj
  Mapa