Wtorek
22.06.2010
nr 173 (1787 )
ISSN 1734-6827
ARCHIWUM
DZIENNIK
Redaktorzy
   Felietony
   Reportaże
   Wywiady
   Sprawozdania
Opowiadania
   Polowania
   Opowiadania
Otwarta trybuna
Humor
PORTAL
Naczelny
Forum
   Problemy
   Hyde Park
   Akcesoria
   Strzelectwo
   Psy
   Kuchnia
Prawo
   Pytania
   Ustawa
   Statut
Strzelectwo
   Prawo
   Ciekawostki
   Szkolenie
   Zarządzenia PZŁ
   Przystrzelanie
   Strzelnice
   Konkurencje
   Wawrzyny
   Liga strzelecka
   Amunicja
   Optyka
   Arch. wyników
   Terminarze
Polowania
   Król 2008
   Król 2007
   Król 2006
   Król 2005
   Król 2004
   Król 2003
Imprezy
   Ciechanowiec '08
   Mirosławice '08
   Mirosławice '07
   Nowogard '07
   Sieraków W. '06
   Mirosławice '06
   Osie '06
   Sarnowice '05
   Wojcieszyce
   Sobótka
   Glinki
Tradycja
   Zwyczaje
   Sygnały
   Mundur
   Cer. sztandar.
   Filatelistyka
   Falerystyka
Ogłoszenia
   Broń
   Optyka
   Psy
Aukcje
Galeria
Pogoda
Księżyc
Kulinaria
Kynologia
Szukaj
Mapa
Ogłoszenia
Brak nowych ogłoszeń w tym wydaniu
Nowe zdjęcia w galeriach
więcej>>
07-06-10 23:45
Grzegorz Kulejewski
21-06-10 23:52
boar79
17-12-08 11:43
pyrus
22-06-10 08:38
adam0990
22-06-10 10:06
towarzysz
12-12-05 14:21
Felek
Prawo w pytaniach
Pytanie:
Moje Koło posiada 2 obwody łowieckie. Od lat mamy je podzielone na rewiry. Do każdego rewiru są przydzielone 2-3 osoby. Naturalnie są rewiry lepsze i gorsze, rewiry z ostoją jeleni, rewiry bez nich. Strzelamy około 90 jeleni, 300 dzików, no i sarny. Rewiry są pozamykane. Tzn mogą na nich tylko polować te przypisane osoby (chyba, że ktoś Cię zaprosi). Po zmianie Zarządu 3 lata temu jest lepiej. Rewiry z 1 października otwiera się DO POLOWAN TYLKO NA JELENIE. Na 2 miesiące, czyli do końca listopada. Ogólnie Zarząd jest za otwarciem rewirów, ale jest trochę "ale". Proszę o wyjaśnienie tej sytuacji. Jak prawo reguluje te kwestie?
Odpowiedź:
Opisany system polowania rewirów jest NIEZGODNY ZE STATUTEM PZŁ.

Zgodnie z par. 36 ust.2 Statutu PZŁ, prawa wszystkich członków koła są równe, a ograniczenie ich praw może wynikać tylko ze Statutu. W systemie przypisywania członków koła do rewirów, ich prawa nie są równe, bo takie byłyby, gdyby wszyscy członkowie mieli prawo do polowania na wszystkich rewirach. Również cykliczne przesuwanie się z rewiru do rewiru w kolejnych latach, albo losowanie rewirów spełniałoby warunek równych praw, ale przypisanie na stałe warunku tego nie spełnia.

więcej>>
Nota redakcyjna
Autorzy wszystkich tekstów wpisywanych na strony www.lowiecki.pl i do dziennik.lowiecki.pl wyrażają przez fakt dokonania wpisu zgodę, na publikowanie tych tekstów w dzienniku Łowiecki, przy czym Redakcja zastrzega sobie prawo do skrótów i zmian w tekście. Większe zmiany w materiałach redakcyjnych, opowiadanich i dowcipach przekaże autorom do samodzielnego wykonania.

Dziennik Łowiecki można otrzymywać również w wersji drukowanej poprzez prenumeratę. Warunki prenumeraty do czasu zebrania odpowiedniej liczby prenumeratorów, żeby móc druk wykonywać w drukarni, są następujące:
 • wysyłka 5 razy w tygodniu w dni robocze - opłata 31.00 zł. tygodniowo + VAT;
 • wysyłka 1 raz w tygodniu w poniedziałek - opłata 23.00 zł. tygodniowo + VAT;
 • wysyłka co 4 tygodnie w poniedziałek - opłata 21.50 zł. tygodniowo + VAT.
  Nekrologi od osób fizycznych są bezpłatene. Nekrologi od kół łowieckich i innych osób prawnych podlegają opłacie w kwocie 98,36 zł. + VAT.
 • Dzisiejsze wpisy na forum
  www.lowiecki.pl
  Redaktorzy piszą
  Nie licz na rzetelność sądu łowieckiego, cz.II autor: lorek
  Wczoraj opisałem pierwsze rozprawy przed OSŁ wobec dwóch obwinianych, którym ORD w Gdańsku postawił zarzut przedstawienia komisji oceny trofeów rogaczy (szpicaki), które zdaniem komisji nie mogły być strzelone w czerwcu, tylko strzelono je w miesiącu wrześniu. Nie dopuszczając do oceny odwoławczej, komisja oceny trofeów poinformowała rzecznika dyscyplinarnego, który wszczął postępowanie, złożył wniosek oskarżycielski, a OSŁ w Gdańsku zwołał dwie pierwsze rozprawy przeciw obwinianym. Pierwsza rozprawa nie odbyła się, a druga odbyła się mniej więcej dokładnie po roku od momentu wszczęcia przeciw obwinianym postępowania dyscyplinarnego i zakończyła po 5 minutach, ponieważ przewodniczący składu orzekającego Wojciech Grochowiecki, odmówił przedstawienia się więcej niż tylko imieniem i nazwiskiem, co zmusiło obrońcę do postawienia wniosku o wyłączenie przewodniczącego ze składu sądu. Odmowa odpowiedzi na pytanie jakie funkcje pełni, uniemożliwiło obronie ustalenie, czy nie zachodzą wymienione w Regulaminie postępowania dyscyplinarnego w PZŁ przesłanki wyłączenia sędziego oraz czy nie ma innych przesłanek podważających bezstronność sędziego. Wniosek obrońcy o wyłączenie tego sędziego miał zostać rozpatrzony przez inny skład osobowy sądu.

  19 marca 2009 roku zebrał się OSŁ w innym składzie celem rozpatrzenia wniosku o wyłączenie przewodniczącego składu orzekającego Wojciecha Grochowieckiego, rozpoznającego sprawę obwinianych: Ireneusza O. i Arkadiusza S. Sędziowie nie podzielili zastrzeżenia obrońcy Ireneusza O. i nie wyłączyli Wojciecha Grochowieckiego ze składu sądu. Widać po tym, że przewidziane w Regulaminie postępowania dyscyplinarnego w PZŁ "przedstawienie składu sądu" ogranicza się tylko do imienia i nazwiska, a pełnione przez sędziów funkcje w PZŁ to już tajemnica sądu. Obrona zapoznała się z tym orzeczeniem i stwierdziła, że w składzie sądu rozpatrującego wniosek o wyłączenie sędziego znalazł się członek tego samego koła co obwiniani, czym naruszony został przez sąd §9 ust.3 w/w Regulaminu, co spowodowało złożenie odwołania/zażalenia na postanowienie OSŁ w Gdańsku, do Głównego Sądu Łowieckiego. Równocześnie obrona zwróciła się pisemnie do przewodniczącego OSŁ w Gdańsku Ryszarda Kopickiego z prośbą o zgodę na wydanie obwinianym kserokopii akt sprawy w celu przygotowania obrony, bo pełniący obowiązki sekretarza OSŁ w Gdańsku Andrzej Jackiewicz, równocześnie przewodniczący komisji oceny trofeów, która nie dopuściła do oceny odwoławczej i powiadomiła ORD w tej sprawie, kserokopii akt nie chciał obwinianym wydać.
  więcej>>
  Wydawca i adres redakcji:
  P&H Limited Sp. z o.o.
  ul Meissnera 1
  80-462 Gdańsk
  NIP 585-00-00-791
  Sąd Rejonowy w Gdańsku
  Wydz. XVI Gospodarczy
  KRS: 0000229167
  Kap. zakł. 51 500PLN
  tel: (058) 340-93-98
  Redaktor naczelny:
  Piotr Gawlicki
  piotr.gawlicki@lowiecki.pl
  Miejsce i data wydania:
  Gdańsk, 22.06.2010
  Numer wydania:
  173 (1787 )
  ISSN 1734-6827
  Myśliwskie akcesoria
   .223 TIKKA T3 LITE vs...
   Wynalazek dla myśliwe...
   Zeiss Conquest 6.5-20...
   radiotelefon
   czeski nosler partit...
   Komplet ocieplany Gra...
   Zakup pierwszej broni...
   klejenie okładek noża
   Luneta a wiatrówkę
   Jaki automat kulowy- ...
  Komentarze czytelników
  ... do felietonów
  10:08 martinezZ pełną odpowiedzialnością należy zgodzić się z wywodem Wiarusa, i podobnie jako on, uznaję, iż Koledzy z okręgu gdańskiego skomplikowali sobie trochę dość prostą sprawę. Coż takiego przeszkodziło im w precyzyjnym oznaczeniu parostków przed oddaniem do preparacji innej osobie. Tym bardziej wiedząc, iż w trakcie roku przez ręce preparatora przechodzi kilkadziesiąt kozłów? A może tak długi okres między czerwcem a listopadem spowodował u nich zanik pamięci i kłopoty z rozpoznaniem czaszek zastrzelonych przez siebie kozłów? A ponieważ szpicery z natury rzeczy są do siebie "podobne" wydawało im się, że zabierają swoje, a wzięli inne... Nie każdy musić umieć, lubić lub mieć czas na zajęcie się trofeum więc dopuszczam ewentulaną pomoc osób trzecich w tak "trudnym" zadaniu, ale Koledzy nie są, jak mniemam, dziećmi bawiącymi się w piaskownicy. Czym innym jest już ocena prac samej komisji, sposób działania ORD oraz postępowanie sądu łowieckiego, który jednakże ze stosunkowo banalnej sprawy rozpętuje aferę niewspólmierną do jej ciężaru gatunkowego, brnąc w zawieszanie nieszczęsnych łowców. Tytuł:
  Nie licz na rzetelność sądu łowieckiego
  więcej>>
  Przepisy kulinarne
   Rydze
   Ogórki a la Leszek ...
  Psy myśliwskie
   Zaginęła suczka GP ...
   Hej podkładacze!!!!
   Skąd się wzieły?
  Dyskusje problemowe
   POZWOLENIE NA BROŃ
  Hyde Park Corner
   Witam brać łowiecką
   Borelioza
   Kaczor musi przeprosi...
   Udało się Zdałem!!!!!
   coraz więcej borsuków?
   Ciekawostka
   0:2 przegrywa pierwsz...
   Kolejny atak lisa
   hipokryzja
   Miażdzący wynik Kaczy...
   Komorowski na dachu: ...
   " Na pewno nie strzel...
   Pierwszy Myśliwy
   Dzik-game
   Ogłoszenia z bronią
   TOMASZ RAPPE
  Wiedza i edukacja
   Dwa pytania.
   Mój dąb choruje -POMO...
   Pytanie do myśliwych
   statut PZŁ
   Kolejna ocena wieku
   Książka - pomoc
   CZY ŁAMIĘ PRAWO?
  Strzelectwo
   Okręgowe Wałbrzych ...
   Rzutek wybuchowy
   Mianowanie Sędziego
   Zaproszenie na PUCH...
   dwuspustowy bok
   Marocchi cup - Siem...
   Zakup broni (bok)
  Przegląd artykułów z poprzedniego tygodnia14.06.2010 - 20.06.2010
  Redaktorzy pisząŚroda 16.06.2010
  VI Zawody Portalu, Osie 11-13.06.2010 r. autor: Bogusław Bauer
  VI Zawody portalu w strzelaniu myśliwskim odbyły się tym razem w systemie strzelań „Compact Storting”, a nie tradycyjnie w sześcioboju myśliwskim. Było to możliwe dzięki uprzejmości prezesa P.S.S.P. (Polskie Stowarzyszenie Strzelectwa Parkurowego), Jerzego Kamińskiego i kolegi Pawła Pokrzywki, którzy użyczyli na te zawody maszyn oraz zabezpieczyli dozór techniczny. Pięć lat temu w Wojcieszycach, na II Zawodach portalu strzelanie parcurowe było dodatkową atrakcją, a dzisiaj całe zawody odbyły się w tej atrakcyjnej formule. Wymienionym wyżej Kolegom serdecznie dziękujemy.
  więcej>>

  Moje polowaniePiątek 18.06.2010
  Dzik autor: ANDY
  Stara rozpadająca się ambona, pierwsza w obwodzie wykonana jako kryta i ocieplona stanęła na odwiecznym wekslu. Najwęższa w tym miejscu przesieka, która oddziela dwa kompleksy leśne zaprasza wręcz do szybkiego przeskoku tak aby skryć się w leśnej toni. Jednak jest taki czas, że i ta otwarta przestrzeń nafaszerowana smakołykami w rodzaju zboża czy ziemniaków wabi skutecznie i wyciąga z lasu nawet najbardziej ostrożne pojedynki, które nie mogą się im oprzeć. W cieniu drzew, rzadko na zupełnie odkrytym, bardzo ostrożnie i czułe na każdy podejrzany dźwięk, jednak starają się uszczknąć jakiś smakowity kąsek doprowadzając do irytacji właścicieli poletek a koło łowieckie o ból głowy spowodowany odszkodowaniami. Myśliwych wreszcie do ‘łowieckiej’ pasji, bowiem skuteczne pozyskanie takiego gagatka to kwintesencja łowiectwa – czyli - często bardzo, to zupełny przypadek pozyskania go, dostępny zarówno wytrawnemu nemrodowi jak i nowicjuszowi, a z reguły wymaga ogromnego doświadczenia i wielu nocy na drzewie czy ambonie. Mamy bowiem do czynienia z graczem nie lada, który parę lat swego żywota jednak przeżył, skutecznie lawirując pomiędzy czyhającymi na niego niebezpieczeństwami. Reakcje tych samotników często jednak zupełnie są nieprzewidywalne...

  więcej>>