Poniedziałek
23.05.2011
nr 143 (2122 )
ISSN 1734-6827
Nowe zdjęcia w galeriach
więcej>>
26-02-09 19:53
skuter1233
22-09-09 22:10
skuter1233
15-03-04 14:37
MARS
Strzelectwo
 Zawody portalu łowi...
 Lubuchowo
ARCHIWUM
DZIENNIK
Redaktorzy
   Felietony
   Reportaże
   Wywiady
   Sprawozdania
Opowiadania
   Polowania
   Opowiadania
Otwarta trybuna
Na gorąco
Humor
PORTAL
Forum
   Problemy
   Hyde Park
   Wiedza
   Akcesoria
   Strzelectwo
   Psy
   Kuchnia
Prawo
   Pytania
   Ustawa
   Statut
Strzelectwo
   Prawo
   Ciekawostki
   Szkolenie
   Zarządzenia PZŁ
   Przystrzelanie
   Strzelnice
   Konkurencje
   Wawrzyny
   Liga strzelecka
   Amunicja
   Optyka
   Arch. wyników
   Terminarze
Polowania
   Król 2011
   Król 2010
   Król 2009
   Król 2008
   Król 2007
   Król 2006
   Król 2005
   Król 2004
   Król 2003
Imprezy
   Ośno/Słubice '10
   Osie '10
   Ośno/Słubice '09
   Ciechanowiec '08
   Mirosławice '08
   Mirosławice '07
   Nowogard '07
   Sieraków W. '06
   Mirosławice '06
   Osie '06
   Sarnowice '05
   Wojcieszyce '05
   Sobótka '04
   Glinki '04
Tradycja
   Zwyczaje
   Sygnały
   Mundur
   Cer. sztandar.
Ogłoszenia
   Broń
   Optyka
   Psy
Galeria
Pogoda
Księżyc
Kulinaria
Kynologia
Szukaj
Hyde Park Corner
 MYŚLIWI ŁUCZNICY
 Piknik Myśliwski Zimn...
 składki w kołach
 Warsztaty dla sygnali...
 Protokół przekazania ...
 warto obejrzec
 prośba o kontakt
 Lis a stan saren
 ZRZUTY
 Może nie wszyscy mają...
 Wiadomości dot. Łupur...
 Podz. ad. KOCISKO, BE...
 NIE TYPOWA PROŚBA.
 Dlaczego zabiłeś świń...
Przepisy kulinarne
 TATAR Z KOZIOŁKA
Myśliwskie akcesoria
 Tikka T3 Sporter
 określanie odległości...
 .243 bezpieczny strzał
 amunicja nortwest
 Honker
 Dla zainteresowanych ...
 7 x 65R , 308Win czy ...
 Lornetka carl zeiss
 RWS evo czy Norma Oryx
Ogłoszenia
Brak nowych ogłoszeń w tym wydaniu
Wiedza i edukacja
 książka ewidencji pob...
 Gospodarz grupy
 PKWiU a parostki
 Szkody, w jakiej odle...
 ODWOŁANIE DO WALNEGO
 Rysie
 Zmiany w Pr.Łow
 Jak wspierać kynologi...
Psy myśliwskie
 Poszukuję jamniczka
 Gp na konkursie dzi...
 II OGÓLNOPOLSKI ZJ...
 Jack Russell Terier
 IX Krajowa Wystawa ...
 Płochacz niemiecki
Prawo w pytaniach
Pytanie:
Czy ustawa o broni w rozdziale 2 art.12 ust.1, 2 uniemożliwia rozszerzenie już istniejącego pozwolenia określającego ilość broni na 2 szt. broni myśliwskiej na większą ilość broni w tym samym rodzaju, kalibrze i przeznaczeniu?
Odpowiedź:
Obecnie nie określa się w pozwoleniu rodzaju broni (dubeltówka, kniejówka, sztucer, etc.), a liczy się tylko liczba jednostek. Jeżeli w momencie wejścia w życie nowych przepisów miało się 2 szt. broni w pozwoleniu, to tak jakby obecnie pozwolenie wydano na 2 szt. broni. Trzecią i następne można kupić prosząc tylko o zaświadczenie, jeżeli liczba posiadanych sztuk broni jest mniejsza niż liczba w pozwoleniu. Można jedną broń sprzedać, albo darować innemu myśliwemu i kupić wtedy nową jednostkę. Te sprzedane / darowane można od jej nowego właściciela sobie użyczyć.
więcej>>
Dyskusje problemowe
 czystka w ZG PZŁ
 DEKALOG NOWEGO ŁOWIECTA...
 Prywatny folwark.
 Prawo Łowieckie a zgodn...
Wydawca i adres redakcji:
P&H Limited Sp. z o.o.
ul Meissnera 1
80-462 Gdańsk
NIP 585-00-00-791
Sąd Rejonowy w Gdańsku
Wydz. XVI Gospodarczy
KRS: 0000229167
Kap. zakł. 51 500PLN
tel: (058) 340-93-98
Redaktor naczelny:
Piotr Gawlicki
piotr.gawlicki@lowiecki.pl
Miejsce i data wydania:
Gdańsk, 23.05.2011
Numer wydania:
143 (2122 )
ISSN 1734-6827
Komentarze czytelników
... do felietonów
12:19 azil IIJeżeli osobni pobrał pieniądze bezprawnie, to czy w takim przypadku można go nazwać "złodziejem". Jeżeli jest to kradzież, to czy należy powiadomić prokuraturę. Azil IITytuł:
Jak można w PZŁ kasę skołować
14:25 lelek_nowyDuszyński nie pobrał pieniędzy bezprawnie. Podpisał umowę, zapłacił podatek i ZUS, pracę wykonał, to i wynagrodzenie z koła wziął legalnie. Do niego nie ma co się przyczepiać, bo jak płacą, to dlaczego nie brać? A to, że za tę samą prace wziął dwukrotnie? Widać była warta więcej, niż jeden mógł zapłacić, dlatego było dwóch płacących. A może nie podoba się, że to są pieniądze nasze, ze składki na PZŁ lub składki na koło? Przecież pieniądze wybrani nasi przedstawiciele w organach, to o co chodzi? Tytuł:
Jak można w PZŁ kasę skołować
15:26 MirekGrabBAGNO CWANIACTWO i PAZERNOŚĆ DNO Tytuł:
Jak można w PZŁ kasę skołować
18:37 KantorKolego Lelku o co chodzi w ostatnim zdaniu.Tytuł:
Jak można w PZŁ kasę skołować
19:40 LiberPan Duszyński pobierał wynagrodzenie legalnie. Po drugie niniejsze koło łowieckie chcialo zapłacic i zapłaciło to czego redakcja czepia sie?Tytuł:
Jak można w PZŁ kasę skołować
19:59 Stanisław PawlukNie wnikam czego czepia się redakcja. Ja czepiam się, że etatowy prawnik ZG PZŁ występuje przeciwko swemu chlebodawcy a więc członkowi ze składek którego ma wypłacaną pensję! Aktualnie przeciwko myśliwym przed Sądem Okręgowym w Lublinie występuje etatowy pracownik (wcześniej sam Pasternak!) także opłacani z kieszeni tego, którego starają sie pogrążyć. Czy to jest zgodne z etyką radcy prawnego? Pytam, bo etykę myśliwską tych "działaczy" potrafię sam ocenić.Tytuł:
Jak można w PZŁ kasę skołować
21:42 lelek_nowyKantor, zgubiłem w zdaniu słowo "wydali". Wstaw przed słowo "wybrani" i wszystko powinno być jasne.Tytuł:
Jak można w PZŁ kasę skołować
21:54 Alej.....Nie wiem co tu być może zaskakujące, czy niejasne... PZŁ (już to, chyba, kiedyś pisałem) to swoiste perpetuum mobile. Z takim elektoratem (jak polski myśliwy) chłopaki nie zginą, a już na pewno nie w nędzy.Tytuł:
Jak można w PZŁ kasę skołować
więcej>>
Redaktorzy piszą
Jak można w PZŁ kasę skołować autor: Hubert Zentkowski
Żeby opisać mechanizm przepływu pieniędzy członków płaconych w składkach PZŁ i koła do kieszeni działaczy PZŁ prześledźmy szczegółowo jedną sprawę, jakich w Związku wiele. Walne Zgromadzenie KŁ nr 40 przy Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie wykluczyło ze swoich szeregów w dniu 20 maja 2007 r. Sławomira L., stawiając mu 9 zarzutów, w tym 3 uporczywego uchylania się od wykonywania obowiązków i 6 rażącego naruszania zasady współżycia koleżeńskiego. Zarząd Okręgowy w Warszawie nie znalazł podstaw, żeby uchwałę o wykluczeniu uchylić, czym ją uprawomocnił i potwierdził, że zarzuty były uzasadnione. Sławomir L. Przestał być członkiem tego koła.

Korzystając z możliwości zapisanej w ustawie 'Prawo łowieckie', Sławomir L. złożył pozew do Sądu Okręgowego w Warszawie przeciwko kołu i Polskiemu Związkowi Łowieckiemu o ustalenie, że nie utracił członkostwa w kole. Wyrokiem z dnia 14 maja 2010 r. Sąd Okręgowy przyznał mu rację, czym przywrócił go do koła i zasądził na jego rzecz koszty procesu w kwocie 1197 zł, po równo od koła i PZŁ. Z wyrokiem nie pogodziło się ani koło, ani PZŁ składając wspólną apelację do Sądu Apelacyjnego w Warszawie i wnosząc o oddalenie powództwa i zasądzenie od Sławomira L. kosztów procesu za obie instancję. Na posiedzeniu w dniu 25 stycznia 2011 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie apelację oddalił, stwierdzając, że materiał dowodowy nie daje podstaw do podtrzymania większości zarzutów stawianych przez koło, a jeden z zarzutów, który można uznać za udowodniony, nie uzasadnia stwierdzenia, że Sławomir L. naruszył zasady współżycia koleżeńskiego w sposób rażący i wielokrotny, co czyni uchwałę WZ sprzeczną z zapisami Statutu PZŁ, dlatego wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie został utrzymany. Sławomirowi L. po 3 latach i 8 miesiącach zostało przywrócone członkostwo w kole.
więcej>>
Przegląd artykułów z poprzedniego tygodnia15.05.2011 - 21.05.2011
Redaktorzy pisząNiedziela 15.05.2011
Z wokandy Głównego Sądu Łowieckiego autor: Stanisław Pawluk
Jednym z elementów wyzwalających w życiu myśliwego silne emocje jest kontakt z łowieckim wymiarem sprawiedliwości, który przez długie lata swej działalności przysposobił sobie opinię aparatu represji często nie mającego nic wspólnego ze zdrowymi zasadami powszechnie pojmowanej sprawiedliwości.

Postanowiłem wziąć udział w kilkunastu rozprawach przed Głównym Sądem Łowieckim, aby przedstawić czytelnikom sposób rozpatrywania spraw przez organ, w którym myśliwi upatrują ostatnią szansę na uznanie swoich racji.

W jednym z dwu dni marcowej tury rozpraw przewodniczącym składu sędziowskiego był sędziego Grzegorza Borkowskiego czytelnicy powinni pamiętać z innych trzech spraw opisywanych w dzienniku "Łowiecki". W jednej z nich, karę dla uczestników zbiorowego polowania w miesiącu lutym i strzelenie na tym polowaniu 3 dzików, GSŁ pod przewodnictwem właśnie Grzegorz Borkowskiego, zamienił zawieszenie na naganę. W drugiej i trzeciej sędzia Grzegorz Borkowski jako przewodniczący uznał odwołanie obwinianych za oczywiście bezzasadne, w których działania w obronie prominentnego działacza oraz kolegi sędziego ratuje pojęciem oczywistej bezzasadności. Pozostały skład: Bogdan Terlecki i Zbigniew Grondal oskarżycielem był z-ca GRD Jerzy Kropidłowski, a protokolantką Anna Kanicka.
więcej>>

Redaktorzy pisząPoniedziałek 16.05.2011
Zaufaj koledze i idziesz "w pasiaki" autor: Stanisław Pawluk
Mieczysław M. to bardzo szanowany myśliwy. Bardzo dobrą opinię wystawiło mu nie tylko macierzyste koło, ale także wszystkie prawie społeczności w jego środowisku od proboszcza zaczynając, a na dyrekcji miejscowej szkoły kończąc. Opinie te stały się mało skuteczne w zderzeniu z machiną sądów łowieckich oraz powszechnego wymiaru sprawiedliwości. A wszystkiemu winna była zasada "koleżeńskiego" zaufania.

Mieczysław M., jak twierdzi, kilkakrotnie korzystał z zaproszeń na polowania jakie załatwiał mu były dość wysokiej rangi policjant w pobliskim OHZ Lasów Państwowych. Chętnie też skorzystał z kolejnego. Na polowanie to pojechał wraz z załatwiającym odstrzał Ryszardem J. oraz przybranym przez niego pracownikiem leśnym dobrze znającym knieję, w której miało być realizowane polowanie. Za kierownicą samochodu usiadł zapraszający Ryszard J. i wszyscy trzej pojechali do lasu. Mieczysław M. wykazał się wyjątkową naiwnością i w koleżeńskim zaufaniu nie zapytał nawet, czy wszystkie formalności związane z jego polowaniem zostały dopełnione. Był przekonany, że jak w poprzednich razach zapraszający spełnił wszystkie wymagane prawem warunki, a jemu pozostała jedynie sama przyjemność polowania.
więcej>>

Moje polowanieSobota 21.05.2011
Piątek trzynastego autor: Czarny Łowca
7:00 Budzik wyrywa mnie z niespokojnego snu. No tak, to dziś... Piątek trzynastego, matura ustna z niemieckiego! O śniadaniu nawet nie myślę więc ubieram bialutką koszulę, na to zielony mundur leśnika i jadę do szkoły. Na korytarzu przed klasą straszna nerwówka. Wszyscy biegają, pytają się wzajemnie. W pewnej chwili przyłapałem samego siebie, że zamiast powtarzać potrzebne zwroty to ja zastanawiam się, jak tu dobrać się do tej watahy przelatków, która buchtuje pszenicę zasianą na zeszłorocznym ściernisku po kukurydzy. "Chłopie, już bez przesady"- karcę sam siebie i kontynuuję bezsensowną już powtórkę. Po godzinie miła Pani profesor zaprasza mnie do sali. Uzyskałem 18 punktów na 20! Radość nie do opisania! Wracam do domu i od progu oznajmiam że matura zdana na "5". Gratulacje od babci, dziadka, mamy, taty i drobnicy (młodszego brata i 5-letniej kuzynki :D). Zabrałem się za koszenie trawnika i takie tam, bo czas do wieczornej zasiadki dłużył się niemiłosiernie.
więcej>>

Dzisiejsze wpisy na forum
www.lowiecki.pl
Nota redakcyjna
Autorzy wszystkich tekstów wpisywanych na strony www.lowiecki.pl i do dziennik.lowiecki.pl wyrażają przez fakt dokonania wpisu zgodę, na publikowanie tych tekstów w dzienniku Łowiecki, przy czym Redakcja zastrzega sobie prawo do skrótów i zmian w tekście. Większe zmiany w materiałach redakcyjnych, opowiadanich i dowcipach przekaże autorom do samodzielnego wykonania.

Dziennik Łowiecki można otrzymywać również w wersji drukowanej poprzez prenumeratę. Warunki prenumeraty do czasu zebrania odpowiedniej liczby prenumeratorów, żeby móc druk wykonywać w drukarni, są następujące:
  • wysyłka 5 razy w tygodniu w dni robocze - opłata 31.00 zł. tygodniowo + VAT;
  • wysyłka 1 raz w tygodniu w poniedziałek - opłata 23.00 zł. tygodniowo + VAT;
  • wysyłka co 4 tygodnie w poniedziałek - opłata 21.50 zł. tygodniowo + VAT.
    Nekrologi od osób fizycznych są bezpłatene. Nekrologi od kół łowieckich i innych osób prawnych podlegają opłacie w kwocie 98,36 zł. + VAT.