Piątek
01.02.2013
nr 032 (2742 )
ISSN 1734-6827
Wiedza i edukacja
 Elektroniczna książka...
 Lochy już same
 Pieczątka w legitymac...
 Składka na Zrzeszenie
 Prowadzący polowanie ...
 Wzór rpł moim okiem
ARCHIWUM
DZIENNIK
Redaktorzy
   Felietony
   Reportaże
   Wywiady
   Sprawozdania
Opowiadania
   Polowania
   Opowiadania
Otwarta trybuna
Na gorąco
Humor
PORTAL
Forum
   Problemy
   Hyde Park
   Wiedza
   Akcesoria
   Strzelectwo
   Psy
   Kuchnia
Prawo
   Pytania
   Ustawa
   Statut
Strzelectwo
   Prawo
   Ciekawostki
   Szkolenie
   Zarządzenia PZŁ
   Przystrzelanie
   Strzelnice
   Konkurencje
   Wawrzyny
   Liga strzelecka
   Amunicja
   Optyka
   Arch. wyników
   Terminarze
Polowania
   Król 2011
   Król 2010
   Król 2009
   Król 2008
   Król 2007
   Król 2006
   Król 2005
   Król 2004
   Król 2003
Imprezy
   Ośno/Słubice '10
   Osie '10
   Ośno/Słubice '09
   Ciechanowiec '08
   Mirosławice '08
   Mirosławice '07
   Nowogard '07
   Sieraków W. '06
   Mirosławice '06
   Osie '06
   Sarnowice '05
   Wojcieszyce '05
   Sobótka '04
   Glinki '04
Tradycja
   Zwyczaje
   Sygnały
   Mundur
   Cer. sztandar.
Ogłoszenia
   Broń
   Optyka
   Psy
Galeria
Pogoda
Księżyc
Kulinaria
Kynologia
Szukaj
Nota redakcyjna
Autorzy wszystkich tekstów wpisywanych na strony www.lowiecki.pl i do dziennik.lowiecki.pl wyrażają przez fakt dokonania wpisu zgodę, na publikowanie tych tekstów w dzienniku Łowiecki, przy czym Redakcja zastrzega sobie prawo do skrótów i zmian w tekście. Większe zmiany w materiałach redakcyjnych, opowiadanich i dowcipach przekaże autorom do samodzielnego wykonania.

Dziennik Łowiecki można otrzymywać również w wersji drukowanej poprzez prenumeratę. Warunki prenumeraty do czasu zebrania odpowiedniej liczby prenumeratorów, żeby móc druk wykonywać w drukarni, są następujące:
 • wysyłka 5 razy w tygodniu w dni robocze - opłata 31.00 zł. tygodniowo + VAT;
 • wysyłka 1 raz w tygodniu w poniedziałek - opłata 23.00 zł. tygodniowo + VAT;
 • wysyłka co 4 tygodnie w poniedziałek - opłata 21.50 zł. tygodniowo + VAT.
  Nekrologi od osób fizycznych są bezpłatene. Nekrologi od kół łowieckich i innych osób prawnych podlegają opłacie w kwocie 98,36 zł. + VAT.
 • Myśliwskie akcesoria
   6,5x55 se
   Dryling-rocznik ?
   Latarka do poszukiwan...
   Swarovski Z5 5-25x52
   Ceny optyki za granicą
   Najtańsza amunicja 22...
   Gry do oddania
   Winchester Silver Tip
   Zeiss Classic Diatal ...
   Opinie Luneta Z6i 2,5...
   IVECO MASIFF
   Iż 18 223Rem
   ZEISS DIAVARI 3-12X56...
   DOCTER 3-12x56/R 4LP ...
   Scenar na lisa?
   Nikon Action EX 7x50 ...
   nóż myśliwski za ok 1...
   Tikka t3 lite
   docter basic nie clas...
   Elite 6500
   rosyjska kniejówka
  Wydawca i adres redakcji:
  P&H Limited Sp. z o.o.
  ul Meissnera 1
  80-462 Gdańsk
  NIP 585-00-00-791
  Sąd Rejonowy w Gdańsku
  Wydz. XVI Gospodarczy
  KRS: 0000229167
  Kap. zakł. 51 500PLN
  tel: (058) 340-93-98
  Redaktor naczelny:
  Piotr Gawlicki
  piotr.gawlicki@lowiecki.pl
  Miejsce i data wydania:
  Gdańsk, 01.02.2013
  Numer wydania:
  032 (2742 )
  ISSN 1734-6827
  Ogłoszenia
  Brak nowych ogłoszeń w tym wydaniu
  Dzisiejsze wpisy na forum
  www.lowiecki.pl
  Nowe zdjęcia w galeriach
  więcej>>
  07-12-04 14:54
  rysioh
  05-04-06 10:16
  Felek
  20-09-09 11:06
  Czarna Perła
  01-02-13 17:57
  wpb
  17-01-13 12:48
  19kalinek95
  Strzelectwo
   zawody w lutym
   Liga Strzelecka - i...
   LIGA STRZELECKA
  Przegląd artykułów z poprzedniego tygodnia20.01.2013 - 26.01.2013
  Moje polowanieWtorek 22.01.2013
  Ten urodzinowy autor: czarny zwierz
  29.06-03.07.2012
  Po skontrolowaniu okazało się, że dwie najważniejsze łąki na rejonie 3A są skoszone. Wieczorem jak zwykle zasiadłem na "Płaczkowej". Obok rolnik kosił łąkę. W zbożu siedziała koza z dwoma koźlakami i rogacz. Co chwila gdzieś pokazywały się zające. O 20:15 rolnik zjechał do domu. Przed 22 na łąkę wyszły 3 jelenie. Kilka minut później na łące pojawiły się dwa rudzielce. Odległość i godzina nie pozwoliły na jakikolwiek strzał. W brzózkach słychać kolejny szelest. Parę minut wcześniej przechodziły tamtędy jelenie i byłem pewien, że to kolejne sztuki. Okazało się jednak że to 5 dzików, które wbiegły w sosny obok ambony. Po chwili pokazały się w życie i pociągnęły w górę. Po którymś lornetkowaniu za nimi zauważyłem je na górze jak gęsiego pędzą w zboża. Szybka decyzja i zaczynam podchód. Najpierw wzdłuż torów, a następnie polną drogą aż do skrzyżowania. Następnie wlazłem na nieużytki gdzie już je słyszałem. Obok ktoś składował żwir. Wdrapałem się na jedną z kup by zlokalizować dokładnie czarnuchy. Dalsza taktyka podchodu nie wchodziła w grę bo bym podchodził z wiatrem. Szybkim krokiem udałem się pod wieś i polem kartofli obszedłem wszystko. Musiałem spłoszyć dziki, bo były na drugim polu. Wolały ucztować w mieszance zbożowej i przymierzały się do powrotu na miejsce, skąd wcześniej je zgoniłem. Oddzielało je od nich tylko skoszona łąka. W świetle księżyca dojrzałem gołym okiem jak 5 dzików jeden za drugim wyjeżdża na łąkę. Złapałem w krzyż czwartego przelatka i strzeliłem. Niestety podczas strzału broń podskoczyła i zgórowałem. Wszystkie dziki wolno wskoczyły w pole i poszły w swoim kierunku. Poszedłem po auto i za 10 min byłem z powrotem. Podczas poszukiwania wydawało mi się, że coś spłoszyłem z pola. Postanowiłem zadzwonić po Artura. Niestety nie odbierał telefonu. Powiadomiłem o wszystkim łowczego, a sam pojechałem po Artura. W domu okazało się, że go nie ma. Godzinne poszukiwania go w łowisku nie dały rezultatu. Powróciłem na pole. Po chwili zadzwonił Artur, a za 20 min był już na polu. Po godzinnym poszukiwaniu nic się nie udało. Pudło. Na ambonie byłem z powrotem o 02:20. Ranna mgła nie pozwoliła na jakiekolwiek obserwacje. Było tylko słychać duże ilości dzika, które ciągnęły przez nieużytki wzdłuż lasu.
  więcej>>

  Dziennik na gorącoCzwartek 24.01.2013
  Ministerstwo Środowiska ściemnia autor: Redakcja "Łowiecki"
  Na oświadczenie senatorów Stanisława Gorczycy, Leszka Czarnobaja, Stanisława Hodorowicza i Leszka Piechotę odpowiedział Podsekretarz Stanu MŚ Janusz Zaleski. Ponieważ odpowiedź ta zawierała w opinii redakcji niejasności i niedomówienia, zlożyliśmy w Ministerstwie Środowiska pięć pytań z prośbą, żeby odpowiedziały na nie właściwe departamenty Ministerstwa. Poniżej pytania (na niebiesko) i odpowiedzi (na czerwono) oraz komentarze redakcji.


  1. W przywołanej wyżej odpowiedzi wspomniano, że zgodność kalkulacji ceny szkoleń z wykonaniem jest oceniana m.in. przez NIK i kontrole skarbowe. W związku z powyższym:
  - kiedy i w których okręgach PZŁ odbyły się kontrole NIK zgodności kalkulacji ceny szkoleń z wykonaniem, które miał na myśli Minister Janusz Zaleski?
  - kiedy i w których okręgach PZŁ odbyły się kontrole skarbowe zgodności kalkulacji ceny szkoleń z wykonaniem, które miał na myśli Minister Janusz Zaleski?


  NIK prowadził kontrolę w Polskim Związku Łowieckim w zakresie prawidłowości prowadzenia gospodarki łowieckiej za okres 1999 – 2002 r. i ocena tej gospodarki była pozytywna. Kontrolą były objęte Zarząd Główny PZŁ oraz Zarządy Okręgowe w: Katowicach, Bydgoszczy, Zamościu, Olsztynie, Pile, Krośnie, Szczecinie, Ostrołęce, Wrocławiu i Zielonej Górze. Odnosząc się do kwestii kontroli skarbowych w zarządach okręgowych, takie kontrole były i są prowadzone. Nie mamy natomiast informacji, czy konkretnie tego rodzaju zagadnienie (zgodność kalkulacji ceny szkoleń z wykonaniem) są zawsze przedmiotem szczególnego zainteresowania kontroli skarbowych, czy tylko częścią procesu kontroli podczas analizy wydatków i wpływów poszczególnych zarządów okręgowych PZŁ, o ile zachodzi taka potrzeba.


  Nawet przyjmując za dobra monetę naciągany argument o wynikach kontroli sprzed ponad 10 lat, do których miał odwoływać się Minister J. Zaleski, to odpowiedź jasno mówi, że zgodności kalkulacji ceny szkoleń z wykonaniem nikt nigdy nie przeprowadzał, ale Minister istnienie takich kontroli potwierdził, czym po prostu mijał się z prawdą.

  więcej>>

  Dziennik na gorącoPoniedziałek 21.01.2013
  Regulamin dyscyplinarny PZŁ działa dalej autor: Janusz Kibic
  Po wydaniu i ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw wyroku Trybunału Konstytucyjnego, Naczelna Rada Łowiecka PZŁ swoją uchwałą z dnia 8 grudnia 2012 r. zawiesiła moc obowiązującą 'Regulaminu postępowania dyscyplinarnego w PZŁ'. Równocześnie jednak nie zawieszono uchwał powołujących sądziów okręgowych i głównego sądu łowieckiego, tak samo jak i rzeczników dyscyplinarnych. Innymi słowy sądownictwa dyscyplinarnego w PZŁ, jako niekonstytucyjnego, nie ma, ale osoby funkcyjne w strukturach tego sądownictwa jak najbardziej istnieją i coś robią. Jeżeli ktoś się zastanawia czym mogą się teraz zajmować niekonstytucyjne, mocą wyroku TK, organa PZŁ, którymi kierowali np. Zygmunt Janbłoński, czy Tadeusz Andrzejczak, to mam dla nich odpowiedź. Znalazłem ją np. w okręgu bydgoskim PZŁ.

  Przewodniczący ZO PZŁ w Bydgoszczy Sylwester Domek dalej stosuje zawieszony 'Regulaminu postępowania dyscyplinarnego w PZŁ'. Proszę zapoznać się niżej z jego pismem wystosownym do jednego z członków PZŁ w dniu 8 stycznia 2013 r., czyli przygotowanym równo miesiąc po zawieszeniu 'Regulaminu' przez Naczelną Radę Łowiecką.
  więcej>>

  Psy myśliwskie
   Rodowód niemiecki ...
   kamizelka
   Kopov
   Z łajką na dzika - ...
   Konkurs dzikarzy
   VI SPOTKANIE MIŁOŚN...
   Złodzieje psów.
   Suczka Gończego Pol...
   Jubileuszowy V Ogól...
   ogar polski
   kamizelka dla psa
   Hej podkładacze!!!!
  Komentarze czytelników
  ... do felietonów
  07:20 Halukwerant! Przy całym szacunku. Brak TWEGO oświadczenia to jeden mały element sprawy. Całość składa się z wielu: zarzuty na WZCz z uzasadnieniem, uchwała WZCz KŁ z uzasadnieniem, Twoje odwołanie od uchwały WZCz KŁ do ZO i uchwała ZO z uzasadnieniem podtrzymująca uchwałę WZCz KŁ. Z wyjątkiem odwołania Stanisława Pawluka do ZO )chyba dla niego niezbyt wygodne!) wszystkie pozostałe papiery można poczytać w necie. Twego nie ma ani jednego! Na podstawie wklepanych czcionek trudno ocenić, czy obie sprawy są jednakowe czy jednak różnia się zasadniczo. Twoje twierdzenie, że ZG PZŁ oceniał dwie takie same sprawy jest jedynie Twoją oceną niczym nie udokumentowaną. Nie sądzę aby Ciebie wywalano za sprawy nie związku ze statutem np. za napisanie felietonu lub podejrzenie o napisanie donosu do prokuratury. UMIEŚĆ SKANY DOKUMENTÓW NA PORTALU!Tytuł:
  Jak Pawluka z koła wywalano
  13:21 werantHaluk, "W ocenie Zarządu Głownego rażącym naruszeniem Statutu PZŁ będzie nie tylko naruszenie procedury określonej w Statucie PZŁ w sposób mający lub mogący mieć wpływ na treść podjętej uchwały, W SZCZEGÓLNOŹŚCI W ZAKRESIE PRAWA DO OBRONY OSOBY ZAINTERESOWANEJ,..." Art. 32 Konstytucji RP, Art. 34 pkt 5 Ustawy "Prawo łowieckie", Par. 9 ust. 1 pkt 3 Statutu PZŁ, są gwarantem praw, zainteresowanego członka Zrzeszenia. Tytuł:
  Jak Pawluka z koła wywalano
  13:47 ANDYGdyby ktoś stworzył - program i sposób opracowania wyników- do przeprowadzenia - inwentaryzacji , rzetelnej i z błędem 0.5 ok. Przeznaczona do odstrzału zwierzyna( mały procent w stosunku globalnym) i jej kondycja ma się tak do rzeczywistości jak pięść do nosa a podpieranie się - symulacjami bez rzetelnej bazy... Ciekawe czemu np. w USA , W/S przeznacza do odstrzału jakiś procent policzonej populacji i nie interesuje ich struktura , wiek i etc.Interesuje ich ilość . I to jest wszystko. Dorabianie ideologi zawsze kończy się klapą , wszędzie.Tytuł:
  Komputerowe zabawy, czy tylko?
  15:01 lelek_nowyPZŁ dorabia ideologię od 60 lat, koncentrując się tylko na selekcyjności poroża, a efektów tego w populacji nie widać. Poroża coraz słabsze, byków starych wciąż brakuje, a winę za to można zwalić na kilka tysięcy ukaranych czerwonymi punktami oraz dewizowców, w co znacząca część ogłupianych przez lata myśliwych wierzy. Tytuł:
  Komputerowe zabawy, czy tylko?
  więcej>>
  Hyde Park Corner
   ZAWIESZENI WYSTĄP!
   ciśnienie
   Wystawa w Kielcach
   Wierzchowiska
   Jaka funkcję w PZŁ pe...
   Łaska pańska "Misiem"...
   Pro Bono pyta Władze ...
   O dziczyźnie w mediac...
   JKM o Annie Grodzkiej
   Wystawa zachęca do za...
   laski na polowaniu
   GDZIE SIĘ PODZIAŁ ......
   POPRAWNOŚĆ POLITYCZNA
   KOLEŻANKI I KOLEDZY P...
   prezentacja dla dziec...
  Przepisy kulinarne
   Zanieczyszczona Sza...
   Zakąska i przekąska
  Dyskusje problemowe
   Nowe stowarzyszenie- po...
  Redaktorzy piszą
  Komputerowe zabawy, czy tylko? autor: Ryszard Adamus
  Z zainteresowaniem przeczytałem w grudniowym 2012 ŁP felieton „Komputerowe zabawy” Macieja Łogina. Maciej Łogin włączył się tym artykułem w dyskusję o zasadach selekcji jeleni. Felieton nie wgłębia się w szczegóły, jednak ostrzega myśliwych przed zbytnią fascynacją komputerami. Pisze „przyrody nie da się ujarzmić komputerowymi wyliczeniami symulatorów”. Przyjrzyjmy się bliżej wątkowi tego felietonu związanemu z zasadami selekcji.

  Ten wątek rozpoczyna Maciej Łogin ważnymi pytaniami. „Jak dochować się medalowych trofeów? Czy więcej strzelać łań, czy byków? Młodych czy starych?” Po nich następuje refleksja autora: „To powtórka pytań zadawanych do znudzenia od lat. Pytań bez jednoznacznej odpowiedzi.”. Jednak okazuje się, że dla autora sprawa nie jest tak beznadziejna, ponieważ Maciej Łogin znalazł jednak prawdziwe odpowiedzi na te pytania we wrześniowym artykule w ŁP „Doczekać medali” Michała Wojnicza. Podkreśla przy tym, że autor artykułu Michał Wojnicz „bez pomocy komputera zawarł właściwą receptę na prawidłową gospodarkę jeleniami”. Czy aby na pewno?

  więcej>>