Wtorek
05.09.2006
nr 248 (0401 )
ISSN 1734-6827
Redaktorzy piszą
CZY TAK NAS WIDZĄ? (cz. 2) autor: Stanisław Pawluk
Wczoraj przedstawiłem spojrzenie pierwsze.

Spojrzenie drugie: PŁACZĄCE ŁĄKI.

Antoni Sacharuk należy do ludzi sukcesu. Z wiejskiego chłopaka mieszkającego w bliskiej zawalenia, choć stojącej do dziś chaty, wyrósł na biznesmena, którego spokoju w obszernym domu bronią tablice z napisem „wejście po uprzednim uzgodnieniu”! A. Sacharuka, który był gminnym agronomem rządząca wówczas partia SLD wsparła w wyborach do rady powiatu. Tam zdobył stanowisko przewodniczącego komisji porządku publicznego. Jest także komendantem OSP. Wydawało by się, że splendor i przywileje spływają więc na łowiectwo, a korzyści z takiego utytułowanego członka przekuwają się w ilość bażantów, zasiedlania zajęcy, walkę z kłusownictwem, powstawaniem remiz dających ochronę drobnej itp. A tymczasem za sprawą tegoż A. Sacharuka, łąki gdzie kiedyś czerwono było od bażantów, zamieniają się w błota. Wykonane bez wymaganych zezwoleń przez niego stawy na wiejskich gruntach stoją bez wody i jedynie tumany komarów cieszą się z takiego stanu. Inspekcja budowlana wstrzymała bowiem prace, nakazała przywrócić do stanu pierwotnego poorane rowami i zryte koparkami grunty.

więcej>>
Nota redakcyjna
Autorzy wszystkich tekstów wpisywanych na strony www.lowiecki.pl i do dziennik.lowiecki.pl wyrażają przez fakt dokonania wpisu zgodę, na publikowanie tych tekstów w dzienniku Łowiecki, przy czym Redakcja zastrzega sobie prawo do skrótów i zmian w tekście. Większe zmiany w materiałach redakcyjnych, opowiadanich i dowcipach przekaże autorom do samodzielnego wykonania.

Dziennik Łowiecki można otrzymywać również w wersji drukowanej poprzez prenumeratę. Warunki prenumeraty do czasu zebrania odpowiedniej liczby prenumeratorów, żeby móc druk wykonywać w drukarni, są następujące:
 • wysyłka 5 razy w tygodniu w dni robocze - opłata 31.00 zł. tygodniowo + VAT;
 • wysyłka 1 raz w tygodniu w poniedziałek - opłata 23.00 zł. tygodniowo + VAT;
 • wysyłka co 4 tygodnie w poniedziałek - opłata 21.50 zł. tygodniowo + VAT.
  Nekrologi od osób fizycznych są bezpłatene. Nekrologi od kół łowieckich i innych osób prawnych podlegają opłacie w kwocie 98,36 zł. + VAT.
 • ARCHIWUM
  DZIENNIK
  Redaktorzy
     Felietony
     Reportaże
     Wywiady
     Sprawozdania
  Opowiadania
     Polowania
     Opowiadania
  Listy do redakcji
  Humor
  PORTAL
  Naczelny
  Forum
     Problemy
     Hyde Park
     Akcesoria
     Strzelectwo
     Psy
     Kuchnia
  Prawo
     Pytania
     Ustawa
     Statut
  Strzelectwo
     Amunicja
     Tarcze
     Zawody
     Liga
     Archiwum
     Prawo
     Przystrzelanie
     Ciekawostki
     Szkolenie
     Konkurencje
     Optyka
     Prawidła
     Wawrzyny
  Polowania
     Król 2005
     Król 2004
     Król 2003
  Imprezy
     Sarnowice '05
     Połczyn 2005
     Wojcieszyce
     Sobótka
     Połczyn 2004
     Glinki
  Tradycja
     Zwyczaje
     Sygnały
     Mundur
     Cer. sztandar.
     Filatelistyka
     Falerystyka
  Ogłoszenia
     Broń
     Optyka
     Psy
  Aukcje
  Galeria
  Pogoda
  Księżyc
  Kulinaria
  Kynologia
  Szukaj
  Mapa
  Komentarze czytelników
  ... do felietonów
  17:30 witingA NASZ ŁOWCZY KRAJOWY NIECH ŻYJE, NIECH ŻYJE, NIECH ŻYJE, NIECH SIĘ Z ANTOSIEM WSPANIAŁYM NAPIJE, NAPIJE, BĘC! Tytuł:
  CZY TAK NAS WIDZĄ ? (cz.1)
  21:41 Deer35A co tu komentować?Przecież to takie swojskie takie nasze.Perełka w koronie naszej rzeczywistości!!!!!!!!!!!!!!!!!Tytuł:
  CZY TAK NAS WIDZĄ? (cz. 2)
  ... do opowiadań
  16:21 >>łukasz<<No tak to bywa w tych czasach na wszystko potrzebne są wpływy i pieniądze:( a szkoda napewno bys wydał piękną ksiązke , jeszcze raz moje gratulacje za piękne opowiadanie:)Tytuł:
  Kaczor
  16:24 >>łukasz<<Jak zwykle piękne opowiadanie gratuluje , a co do opowiadań czytam własnie książkę "Księżyc nie zając" Apoloniusza B. Kuliga i bardzo mi się podoba:)Tytuł:
  Czatownia
  ... do zdjęć
  00:16 Faber Mały jest bardziej owłosiony.
  więcej>>
  Dzisiejsze wpisy na forum
  www.lowiecki.pl
  Ogłoszenia
  Brak nowych ogłoszeń w tym wydaniu
  Hyde Park Corner
   pozdrowienia z Island...
   filmy
   klusownik do ksiengi ...
   ŁOWCA KROKODYLI .......
   Zagadka logiczna - te...
   Zdjęcia
   Zagadka:))
   www.ogar.org.pl
   Termin odpowiedzi ZO
   członkowie niestowarz...
   RYKOWISKO GALICYJSKIE
   Kuna
   Rykowisko
   Jak zapomniec... ?
   Trochę filozoficznie....
   Bieszczady, prośba o ...
  Wydawca i adres redakcji:
  P&H Limited Sp. z o.o.
  Budynek BPBK
  ul. Jana Uphagena 27 lok. 703
  80-237 Gdańsk

  Redaktor naczelny:
  Piotr Gawlicki
  piotr.gawlicki@lowiecki.pl
  Miejsce i data wydania:
  Gdańsk, 05.09.2006
  Numer wydania:
  248 (0401 )
  ISSN 1734-6827
  Przegląd artykułów z poprzedniego tygodnia28.08.2006 - 03.09.2006
  Redaktorzy pisząPoniedziałek 28.08.2006
  ZNIECZULICA autor: Stanisław Pawluk
  Także na Forum daje się coraz wyraźniej zauważyć podział myśliwych na tych, co chcieliby coś w naszych łowieckich stosunkach zmienić oraz na tych, którzy widzą łowiectwo na swój iluzorycznie wyimaginowany i bardzo wyidealizowany sposób. Dla zakłamanej wizji „najlepszego modelu” gotowi potępiać wszystkich, którzy to postrzeganie zakłócają, chociażby opisem idiotycznych zachowań jakich coraz więcej odnajduje się nie tylko w Dzienniku Łowieckim ale i innych mediach.

  Wolność mediów do wypowiadania swych opinii i nieskrępowanego rzetelnego informowania opinii publicznej jaka mam nadzieję nadal zostanie zachowana, wydaje się być jedynym racjonalnym instrumentem napiętnowania zachowań pogarszających i tak nienajlepszą od wielu lat opinię łowiectwa w oczach społeczeństwa. O ile inne organizacje społeczne przeszły dość radykalne przekształcenia, o tyle nasz Związek Łowiecki okopał się w swych zasadach dokonując zaledwie kosmetycznych zmian w statucie, pozostawiając, wbrew powszechnej krytyce, najgorszy z możliwych punktów dotyczących wykluczania za „niekoleżeńskość”. Pół biedy, gdyby zapis ten był sprecyzowany, określał co należy za niekoleżeńskość uważać i od jakiego stopnia niekoleżeńskości może skutkować wykluczeniem. To pustosłowie, jak się powszechnie uważa, jest jedynie furtką do prywatnych rozgrywek i wojenek toczonych w większości kół w Polsce. Nagminnie wykorzystywany do robienia własnej kariery, czego przykładów na tym Forum i nie tylko, aż nadto przynosi straszne straty na wizerunku PZŁ, stając się instrumentem terroru stosowanym na niepokornych czyli myślących inaczej niż „jedynie słuszna linia” członków Zrzeszenia.

  więcej>>

  OpowiadaniePiątek 01.09.2006
  Żeberka z puli autor: jani
  Słońce zapadło już za horyzontem, gdy Jan usiadł pod pniem olchy. Oparł się plecami o drzewo i podciągnął kolana pod brodę.
  Listopadowy przymrozek warzył resztę liści. Opadały z lekkim szelestem na oszronione trawy. Było tak cicho, że słyszał pisk myszy biegających od norki do norki sobie tylko znanymi ścieżkami.
  Jan wsłuchiwał się w ciszę wieczoru przez kilkanaście minut, więc nie zaskoczył go ostry dźwięk złamanej gałązki.
  - Dzik... to na pewno dzik – pomyślał.
  Ten pierwszy sygnał idącego zwierza usłyszał z prawej strony, nieco z tyłu.
  - Czekaj, spokojnie czekaj – usiłował uspokoić przyspieszone bicie serca. Wtem trzasnęła druga gałązka i zaszeleściła sucha trawa... Nie odwrócił gwałtownie głowy wiedząc, że dzik jest kilka metrów od niego. Zastygł w bezruchu. W chwilę później już wyraźny odgłos stąpania przesunął się za nim w lewo. Kątem oka dostrzegł wyłaniający się z melioracyjnego rowu ciemny kształt.
  więcej>>

  Moje polowanieŚroda 30.08.2006
  Czatownia autor: ANDY
  Wyrosła obok leśniczówki w starym zapuszczonym ni to ogrodzie, ni to parku. Wiekowe grusze i jabłonie przeplatały się z śliwami i ogromną czereśnią. To właśnie ta czereśnia wpleciona w gąszcz buków i jodeł zdecydowała o lokalizacji, którą wybrał Edward. Na dach sypią się dzikie czereśnie, drobne i ogromnie słodkie, aż gorzkawe z nadmiaru cukru. Jej usytuowanie jest obok odwiecznego ciągu zwierzyny. Potok w parowie nosi dla wtajemniczonych nazwę "Potoku Odyńców". Od południowej strony jest łąka, staranie utrzymana i koszona. Jesienią parę metrów od czatowni często widać odchody dzików, które czasami lekko buchtują.

  Górny róg łączki dochodzi do drogi biegnącej w kierunku bramy leśniczówki, tam właśnie jest przełazek zwierzyny idącej w zbity gąszcz młodników i kwaterę ok. 1000 sztuk modrzewia pienińskiego. Cudowna to enklawa zielonej, puszystej, miękołapej plątaniny igieł, gęstej trawy a w jesieni skupisk maślaków. O amatorach mówią wydeptane trawy obok nawisłych do ziemi modrzewiowych gałęzi.
  więcej>>

  Listy do redakcjiSobota 02.09.2006
  Lochy na rozkładzie :( autor: hoobs
  Witam szanowną Brać. Od początku powstania www.lowiecki.pl jestem tu bardzo często, lecz dopiero teraz postanowiłem się zalogować i dzielić się swoimi spostrzeżeniami i uwagami. Krótkie 2 historie jakie mi się przydarzyły pozostawiam pod komentarze i oceny... a dotyczą one strzału do loch. Zaznaczam, iż jestem tego wielkim przeciwnikiem i locha na rozkładzie nie oznacza dla mnie triumfu czy udanego polowania... Oto, co się wydarzyło.
  więcej>>

  Listy do redakcjiWtorek 29.08.2006
  ZROBIONY W KU............LWAPA! autor: Kulwap
  Droga Redakcjo!

  Tak już się na tym świecie porobiło, że jak mamy problem to piszemy do Redakcji, a i radością także lubimy się podzielić. Mnie ostatnio ucieszył fakt, że nasz forumowicz robi dobra robotę i wnosi swój wkład we właściwe przygotowanie naszych następców w coraz trudniejszej sztuce „polowaczki”, w której polowanie coraz mniej czasu zajmuje ustępując miejsca... no ale ja tu nie o tym..... Przechodzę więc do tematu, z którym Szanownej Redakcji głowę chciałem choćby na chwilę zawrócić.......
  . Wstęp ten sam co w poprzednim liście ale sam list raczej pełen smutku niż radości.

  więcej>>

  Prawo w pytaniach
  Pytanie:
  Czy prace agrotechniczne wykonywane przez rolnika (członka naszego koła), są opodatkowane podatkiem VAT? Jakiej wysokości?
  Odpowiedź:
  Pytanie w swojej treści nie jest jednoznaczne, ponieważ aby odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie, to potrzebna jest informacja, czy rolnik jest rolnikiem ryczałtowym i czy wykonał usługę agrotechniczną – rolniczą objętą załącznikiem nr 2 ustawy o VAT w dziale „Usługi” poz. 22 do 25.
  więcej>>
  Dyskusje problemowe
   WPISY DO KSIĄŻKI ?
   Szacowanie buraków past...
   Odstrzał sanitarny
   Państwowa Straż Łowieck...
   kaczki zborówka ???
   dodatkowa działalność
  Psy myśliwskie
   Hodowla - definicja...
   czy warto było ?
   MINI SPOTKANIE JAGD...
   Łajki i Karele...
   Memorial Richarda K...
   Jamnik szorstkowłos...
   Mini spotkanie klub...
   nowy forumowicz
   gryfon Korhal pies ...
   integracja GP i jag...
  Strzelectwo
   Finał Ligi- zdjęcia
   browning XS
   Pomocy
   Lubliniec 9 wrzesie...
   Finał ligii - Wasze...
   Olsztyn- wyniki zaw...
   Mój nauczyciel VICE...
   Rybnik-Paruszowiec
   Finał ligi - jakieś...
   JacaM- GRATULACJE:)
   Poznań-Antoninek
   Podstolice 19 sierp...
  Przepisy kulinarne
   WĘGIERKI
   DEREŃ
   Mam 2 litry spirytu...
   Krupnik - miód gryc...
   Miód Pitny
  Nowe zdjęcia w galeriach
  więcej>>
  16-04-06 23:56
  BartOn
  04-09-06 10:07
  Hajcok
  05-09-06 09:00
  KubaG
  Myśliwskie akcesoria
   Sako a Lapua 6,5x55 SE
   WINCHESTER 243 WSSM
   Bushnell czy Meopta
   Bushnell czy Meopta
   RWS
   luneta do 222 Rem
   kalosze
   Poszukuję zdjęć podwo...
   Brenneke TOG
   Dubeltówka Jż -49
   nowe czechy S&B
   7 mm Rem. Mag.&30.06
   GRAFF
   TOZ-122 308Win
   Jaki papier
   Zbrojovka Brno-koniec
   Edenberg-co to właści...
   Jakie skarpety na zim...
   luneta Hawke Enduranc...
   kaliber 9,3x62
   Problem z dubeltowka!!
   MAUSER
   Amunicja na strzelnice
   kniejówka Iż 94
   243W vs 6.5x57 rozwaz...
   Co to za broń !!??
   Najnowsza luneta Zeis...